Slovo brexit sa po prvý raz objavilo na blogu EurActiv

Oxfordský slovník angličtiny (OED), zdroj: EurActiv.com

Oxfordská univerzita vydala v decembri 2016 v poradí tretie vydanie slovníka anglického jazyka (Oxford English Dictionary).

Ak sa rozhodnete vyhľadať v ňom význam dnes asi najčastejšie skloňovaného výrazu v celej EÚ – brexit -, slovník vám ponúkne nasledovné vysvetlenie: „Vystúpenie Spojeného kráľovstva z Európskej únie a politický proces s ním spojený.“

Pojem sa stal skutočnosťou po štyroch rokoch

Informácia pod definíciou výrazu čitateľovi prezradí, že prvá zmienka o brexite sa datuje do roku 2012. Odborník na európske právo a európsku politiku Peter Wilding totiž vtedy na BlogActiv.eu, čo je blog portálu EurActiv.com, uverejnil príspevok s názvom Stumbling towards the Brexit.

Wilding v ňom píše: „Ekonomická kríza všetko zmenila. Ak si s ňou eurozóna nebude dať vedieť rady do konca roka, ekonomika sa ocitne na bode mrazu. Kľúčový argument pre (ne)zotrvanie Británie v Únii už nebude len v rukách Nigela Faragea a Toryho Buftona.“

O štyri roky a jeden mesiac sa v júni 2016 uskutočnilo referendum, v ktorom si Briti zvolili, že v Európskej únii naďalej zotrvať nechcú.

Autor na svoj výtvor zabudol

Wilding, ktorý v čase uverejnenia blogu pracoval pre televíznu spoločnosť BSkyB, pre EurActiv.com povedal: „Krutou pravdou je, že po napísaní blogu, som na to okamžite zabudol.

Zaspomínať ho prinútil až telefonát, v ktorom mu oznámili, že oxfordský slovník angličtiny sa chystá uverejniť, informáciu, že to bol práve on, kto po prvý raz spomenul “brexit”.

Wilding ďalej priznal, že v tom období sa v európskej politike často skloňoval výraz grexit a pravdepodobne to ho priviedlo k použitiu slova brexit, ktoré malo pomenovať odchod Británie z EÚ.

 

 

Brexit-coinage