Sme Európania, povedal Johnson na zjazde a zopakoval, že Británia vystúpi 31. októbra

Britský premiér Boris Johnson na zjazde Konzervatívnej strany. [EPA-EFE/Neil Hall]

Britský premiér v stredu do Bruselu pošle kompromisný návrh dohody o vystúpení z EÚ, ktorý ukončí patovú situáciu okolo írskej poistky.

Britský premiér Boris Johnson v stredu uviedol, že Británia opustí Európsku úniu 31. októbra, nech sa stane, čo sa stane. „Brexit musíme a môžeme uskutočniť, a my ho uskutočníme,“ vyhlásil Johnson v prejave počas posledného dňa zjazdu Konzervatívnej strany v Manchestri. Informovala o tom spravodajská televízia Sky News.

Britský premiér však vo svojom prejave, zvolil zmierlivejší tón ako v minulosti. Vyzval k „novému pozitívnemu vzťahu medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom a dodal, že bude pokračovať v práci na „dobrej dohode s našimi priateľmi z EÚ“. Spolustraníkov tiež prekvapil slovami , že „toto (konzervatívna strana) nie je protieurópska strana, Británia nie je protieurópska krajina. My všetci sme Európania“.

Podľa britských médií bolo jeho vystúpenie tiež odkazom voličom, keďže kvôli politickej nestabilite v krajine rastie pravdepodobnosť uskutočnenia predčasných volieb.

Colné kontroly na hraniciach?

Johnson vo svojom prejave zdôraznil, že ešte v stredu odošle Bruselu „konštruktívne a prijateľné návrhy“ na ukončenie patovej situácie okolo odchodu Británie z EÚ.

Podľa denníku Telegraph ich súčasťou sú rozsiahle výnimky z colných predpisov Európskej únie. Tieto výnimky sú súčasťou Johnsonovej alternatívy k „poistke“, ktorá má riešiť režim na írskej hranici po brexite.

Írska poistka (backstop) bola hlavným problémovým bodom v rokovaniach medzi Bruselom a Londýnom. Zástancovia brexitu kritizovali poistku a odmietli ju, lebo podľa nich by na neurčito zväzovala Britániu s colnými predpismi Európskej únie.

Johnson taktizuje, Únia už veľkú chuť na ďalší odklad brexitu nemá

Ak by parlament donútil vládu požiadať o odklad, Johnson by poslal do Bruselu sprievodný list objasňujúci, že britská vláda si neželá odloženie vystúpenia z Únie, informujú britské médiá. Únia by v takom prípade zrejme nebola naklonená odklad schváliť. 

Na základe Johnsonovho plánu by malo Severné Írsko „osobitný vzťah“ s EÚ do roku 2025, napísal Telegraph.

Johnsonov návrh počíta aj s „regulačnou hranicou“ medzi Severným Írskom a zvyškom Spojeného kráľovstva v Írskom mori na obdobie štyroch rokov, ako aj s colnými kontrolami medzi severoírskou časťou provincie Ulster a Írskou republikou. To však Johnson na zjazde poprel.

„Nijaké kontroly na hraniciach Severného Írska alebo v ich blízkosti nebudú,“ sľúbil britský premiér a dodal, že Británia bude rešpektovať „mierový proces a Veľkopiatkovú dohodu“.

V Bruseli zrejme nepochodí

„Áno, zo strany Spojeného kráľovstva je to kompromis, dúfam že to naši priatelia pochopia, a aj oni pristúpia na kompromis,“ povedal Johnson na margo návrhov na úpravu režimu na hraniciach Írskej republiky a Severného Írska.

Johnson tiež zdôraznil, že jedinou alternatívou pozmenenej dohody o brexite, ktorú sa v stredu oficiálne chystá odoslať do Bruselu, je odchod Británie z EÚ bez dohody.

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker bude v stredu telefonicky hovoriť s britským premiérom Borisom Johnsonom o jeho návrhoch na úpravu dohody o brexite. Telefonát sa má uskutočniť o 17.15 h SELČ, oznámila Junckerová hovorkyňa citovaná agentúrou AFP.

Británia: Vláda zverejnila materiál o príprave na brexit bez dohody

Britská vláda zverejnila v stredu pod tlakom poslancov svoj interný dokument, ktorý sa zaoberá prípravami na brexit bez dohody. Informovala o tom v stredu agentúra Sky News.

Tento návrh pravdepodobne neuspokojí lídrov EÚ, pretože žiada o veľké výnimky z colných predpisov Únie. Takisto zrejme vyvolá nesúhlas v Dubline.

Írsko využíva svoj vplyv v EÚ a presadzuje v Bruseli otvorenú hranicu po brexite, pretože po dlhom konflikte v Severnom Írsku je už ostražité. Desaťročia trvajúci konflikt prebiehal medzi prevažne protestanstkými unionistami, ktorí chceli zostať súčasťou Spojeného kráľovstva, a prevažne katolíckymi nacionalistami, ktorí sa chceli pripojiť k Írskej republike.

Poistka (backstop) by zaručovala na ostrove otvorenú hranicu – čo je základ veľkonočnej mierovej dohody z roku 1998 – a Británia by teda musela dodržiavať colné predpisy EÚ, kým by sa nenašlo iné riešenie.