Soros daroval peniaze na kampaň za druhé referendum o brexite

Belgium_Soros_Hungary888336425125 [Olivier Hoslet, Pool Photo via AP]

Článok bývalého poradcu britskej premiérky Theresy Mayovej obviňuje amerického miliardára zo zasahovania do suverenity európskych krajín. Podľa šéfa liberálnej frakcie v Európskom parlamente Guya Verhofstadta ide o šírenie „krajne pravicových konšpirácií“.

Snaha usporiadať druhé referendum

Miliardár George Soros prostredníctvom svojich nadácií prispel sumou 450 000 eur na kampaň, ktorá sa snaží odvrátiť brexit.

„Nadácie Georgea Sorosa spolu s inými darcami významne pomohli našej práci. Daroval nám (Soros) až 400 000 libier,“ uviedol bývalý britský diplomat, Mark Malloch-Brown, ktorý predtým pôsobil na vysokých postoch v Organizácii Spojených národov a na britskom Ministerstve zahraničných vecí. Dnes predsedá britskej skupine Best for Britain, ktorá stojí za touto kampaňou.

Snahou spolku je zvrátiť brexit a usporiadať nové referendum o vystúpení z EÚ. V priebehu februára plánujú spustiť celonárodnú reklamnú kampaň a rovnako sa budú presviedčať poslancov, aby hlasovali proti brexitu a podporili druhé referendum alebo nové voľby.

Dva rozdielne tábory

Odporcovia brexitu chápu vystúpenie z Únie ako najväčšiu chybu v povojnovej histórii Veľkej Británie a obávajú sa, že významne oslabí finančný a politický vplyv ich krajiny.

Zástancovia brexitu tvrdia, že to naopak oslobodí Britániu od experimentu európskej jednoty, ktorému dominuje Nemecko, a naštartuje to britskú ekonomiku.

Europoslanci chcú obmedziť eurofondy pre krajiny, ktoré odmietajú relokácie

Maďarská vládna strana tvrdí, že Európsky parlament realizuje plán Georgea Sorosa.

Referendum o vystúpení z EÚ z roku 2016 sa skončilo veľmi tesne. Za vystúpenie hlasovalo 51,9 percent (17,4 milióna Britov) a za zotrvanie 48,1 percent (16,1 miliónov Britov).

Posledné slovo o Brexite

Premiérka Veľkej Británie Theresa Mayová stanovila dátum Brexitu na 23. marca 2019 a odmieta nové referendum, ktoré žiada skupina Best for Britain.

„Myslíme si, že britskí občania by mali mať posledné slovo a veríme, že krajina sa ocitla v nebezpečnej situácii,“ povedal Malloch-Brown.

Čoraz viac Britov podporuje myšlienku druhého referenda o brexite

Referendum o konečných podmienkach vystúpenia z EÚ podporujú zástancovia aj odporcovia brexitu.

„Toto je demokratické a patriotické úsilie zachrániť našu budúcnosť a privítame akúkoľvek podporu,“ dodal.

Spiknutie?

O Sorosovom kroku informoval ako prvý The Daily Telegraph. V médiách sa hneď objavili články, ktoré ho obvinili z tajného spiknutia. Autorom jedného z nich bol bývalý poradca britskej premiérky Nick Timothy. Amerického miliardára Timothy obviňuje zo „zasahovania do demokracií viacerých európskych národov“.

Guy Verhofstadt, ktorý má v Európskom parlamente na starosti brexit, Timothyho obvinil zo šírenia „krajne pravicových a Kremľom podporovaných konšpirácií.“

„Viktor Orbán a jeho neliberálni kamaráti, ktorí sú posadnutí démonizovaním ľudských práv a slobody slova, by boli na neho veľmi pyšní,“ povedal bývalý belgický premiér pre denník Idependent.

Sorosov hovorca sa zatiaľ nevyjadril k otázkam novinárov, no sám miliardár minulý rok povedal, že Veľká Británia sa približuje k bodu zlomu, ktorý môže spomaliť ekonomiku natoľko, že by to prinútilo politikov tento krok zvrátiť.