Stovky tisíc ľudí v Londýne žiadali nové referendum o brexite

Demonštranti požadujúci nové hlasovanie o brexite počas víkendového pochodu v Londýne. [EPA-EFE/VICKIE FLORES]

Britská premiérka Theresa Mayová akékoľvek nové hlasovanie o brexite naďalej odmieta.

Státisíce Britov sa v sobotu zišli v Londýne na pochode, ktorým sa domáhajú referenda o dohode o odchode Británie z EÚ.

Odhady počtu účastníkov sa v závislosti od zdroja rôznia – spravodajský portál Sky News informoval o 250-tisíc až pol milióne ľudí, zatiaľ čo denník Daily Mirror píše o 670-tisícoch demonštrantov. Polícia zatiaľ o počte účastníkov pochodu neuviedla.

Najväčšia demonštrácia za 15 rokov

Britské médiá podľa agentúry DPA odhadujú, že táto demonštrácia by mohla byť najväčším protestom tohto druhu za posledných 15 rokov.

Masový sprievod sa dožaduje nového hlasovani o tom, ako by mala vyzeerať finálna dohoda s Úniou o britskom vystúpení.

Organizátori pôvodne očakávali, že na akciu príde okolo 100-tisíc ľudí. Medzi pochodujúcimi bol aj londýnsky primátor Sadiq Khan i proeurópski poslanci vládnych konzervatívcov. Nechýbali ani známi ľudia zo šoubiznisu, napríklad spevák Bob Geldof či herec Brian Cox.

Opoziční labouristi hovoria o „historickom momente demokracie“ v krajine. Zástanca konania druhého referenda, exminister Andrew Adonis, označil sobotné protesty za začiatok konca pre brexit.

Podľa Jamesa McGregoryho, jedného z organizátorov pochodu, by verejnosť mala mať možnosť zmeniť vlastné rozhodnutie, nakoľko to ovplyvní životy celých generácií.

„Ľudia si myslia, že rokovania o brexitu sprevádza totálny chaos. Nedôverujú, že vláda bude schopná naplniť sľuby, ktoré dala, pretože sú vlastne nesplniteľné,“ vysvetľoval MGregory.

Účastníci pochodu v rukách niesli transparenty s nápismi „Brexit je hlúposť“, „Zastavte toryovský brexit“, „Ak vystúpime z EÚ, odchádzam na Mars“, či „Na taký brexit by bol pýšný aj Hitler“.

Trasa protestného pochodu viedla z Hyde Parku cez Trafalgarské námestie k Westminsteru pred sídlo britského parlamentu.

Sprievod ľudí, ktorí žiadajú druhé referendum o brexite, ochromil dopravu v centre Londýna; niektoré stanice metra museli kvôli návalu ľudí uzavrieť. V uliciach meste hrali hudobné skupiny, mnohí ľudia v sprievode boli zabalení do vlajok EÚ či mali transparenty, často aj s hanlivými výrokmi na adresu hlavných iniciátorov brexitu a ich prívržencov.

Mayová druhé referendum odmieta

V osudnom referende z roku 2016 sa 52 percent Britov vyjadrilo za vystúpenie z Únie. Posledné dva roky však ukázali, že Británia je s Úniou veľmi úzko prepojená a obidve strany sa stále nevedia dohodnúť na podmienkach vystúpenia. Každým dňom tak rastie pravdepodobnosť, že Spojené kráľovstvo opustí európsky blok bez akejkoľvek dohody, čo by podľa mnohých odvetvových združení, analytikov a firiem malo katastrofické dopady na domácu ekonomiku.

Veľké časť britskej verejnosti to pripisuje aj neschopnosti kabinetu pod vedením premiérky Mayovej. Londýnsky starosta Khan si myslí, že výsledkom rokovaní medzi EÚ a Britániou bude žiadna alebo veľmi zlá dohoda, čo „je na míle vzdialené tomu, čo nám (politici) pred dva pol rokmi sľúbili“.

Mayová však už niekoľkokrát vylúčila konanie nového referenda o brexite. Opoziční Labouristi naproti tomu na nedávnom straníckom zjazde deklarovali, že sú otvorení novému ľudovému hlasovaniu. Podľa zástancov brexitu by to ale nevyhnutne spôsobilo ústavnú krízu a v tejto súvislosti hovoria o „zrade“.

„Mali sme hlasovanie, v ktorom sme sa rozhodli pre odchod. Myšlienka druhého referenda by bola neuveriteľne zničujúca,“ reagoval na volanie ulice Richard Tice, podpredseda hnutia Leave means Leave (Odchod znamená odchod), ktoré požadujú tvrdý rozchod s Úniou.