Štúdia: Brexit poškodí viac Britániu než Nemecko

brexit

Marcový protest proti brexitu. FOTO: TASR/AP/Matt Dunham

Škody spôsobené odchodom Veľkej Británie z Európskej únie budú pre Londýn väčšie než pre Nemecko.

Uvádza to štúdia mníchovského ekonomického ústavu ifo. Objednalo si ju spolkové ministerstvo hospodárstva.

Poklesu môže zabrániť dohoda

Experti ústavu zistili, že dlhodobý pokles tempa rastu nemeckého hrubého domáceho produktu (HDP) dosiahne len 0,2 %.

„V každom prípade bude brexit stáť Spojené kráľovstvo výrazne viac než Nemecko,“ uvádza sa v štúdii, ktorú zverejnili v piatok (2.6.) Pokles tempa vzostupu britskej ekonomiky dosiahne 1,7 %.

Ak sa však obe strany dohodnú na rozsiahlej a ambicióznej zóne voľného obchodu, britský HDP klesne o 0,6 % a nemecký len o 0,1 %.

Aj v prípade najhoršieho variantu rozchodu EÚ s Britániou ho Nemecko dokáže zvládnuť. Podľa spolkovej ministerky hospodárstva Brigitte Zypriesovej to potvrdzujú aj súčasné rámcové politicko- ekonomické podmienky a priaznivé vyhliadky nemeckej konjunktúry.

Niektoré odvetvia utrpia

Ministerka však upozornila na to, že sa všetkým odvetviam nemusia zachovať výborné rastové podmienky. Najviac by sa mohli zhoršiť pre farmaceutický, automobilový a strojársky priemysel. Ich vývoz do Británie by mohlo ovplyvniť zavedenie ciel.

Iné odvetvia nemeckej ekonomiky by dostali brexitom rastové podnety. Malo by dôjsť k posilneniu finančného sektora. Avšak rozvoj ďalších odvetví by nebol búrlivý, ale skromný.

Experti ifo hovoria o prínose 0,7 %.

Väčšie škody, ako pripúšťajú

Blížiace sa rokovania o brexite zostávajú témou číslo jedna v mnohých európskych metropolách.

A zatiaľ čo Andreas Dombret, člen predstavenstva nemeckej centrálnej banky Bundesbank, sa domnieva, že Britániu čaká buď tvrdý, alebo veľmi tvrdý brexit, ekonóm Malcolm Barr z americkej JPMorgan Chase varoval, že kolaps rokovaní s Európskou úniou (EÚ) uškodí ostrovnej ekonomike viac, ako si vláda v Londýne pripúšťa.

Britskí vládni politici totiž opakovane vyhlásili, že žiadna dohoda o brexite je lepšia ako „zlá“ dohoda.

Barr im však odkazuje, že kľúčom k pochopeniu dôsledkov brexitu je uvedomiť si, do akej miery sa britská ekonomika prispôsobila obchodnej štruktúre EÚ, ktorá jej uľahčuje fungovanie. A náhly odchod z tohto systému bez adekvátnej a funkčnej náhrady v krátkodobom časovom horizonte veľmi negatívne ovplyvní výkon ostrovného hospodárstva.

Dodal, že je ťažké odhadnúť, aké veľké otrasy to vyvolá v ekonomike. Odkázal pritom na americkú analýzu roku 2014, podľa ktorej zatvorenie prístavov na západnom pobreží USA na 20 dní môže zredukovať hrubý domáci produkt Spojených štátov o 0,3 %.

Dôsledky odchodu z EÚ bez dohody tak budú podľa neho horšie, ako uvádza táto americká štúdia.

Tvrdý alebo veľmi tvrdý brexit

Dombret zase tento týždeň v rozhovore, ktorý poskytol počas návštevy v Tokiu, upozornil, že vzhľadom na doterajšie výroky politikov odchod Británie z EÚ rozhodne nebude mať hladký priebeh.

„Nevyzerá to na tzv. mäkký brexit, ale na tvrdý alebo až veľmi tvrdý brexit,“ povedal.

Bundesbank sa ako centrálna banka najväčšej európskej ekonomiky bude pravdepodobne aktívne podieľať na regulácii finančných inštitúcií, ktoré sa rozhodnú presťahovať po brexite z Londýna do eurozóny. Dombret v tejto súvislosti uviedol, že nastal čas pre banky aj hráčov na finančných trhoch, aby sa pripravili. Verí však, že banky brexit zvládnu, ale musia sa naň dôkladne pripraviť.

Britská premiérka Theresa Mayová spájala posilnenie svojej pozície voči EÚ výrazným víťazstvom v parlamentných voľbách, ktoré budú 8. júna. Prieskumy naznačujú, že sa jej Konzervatívna strana namiesto drvivého víťazstva môže dostať do situácie, že nezíska v Dolnej snemovni väčšinu a nedokáže vytvoriť jednofarebnú vládu.