Súdny dvor EÚ rozhodne o tom, či Británia ešte môže zvrátiť brexit

Ilustračný obrázok. [EPA-EFE/JULIEN WARNAND]

Škótski politici, požiadali Súdny dvor EÚ, aby preskúmal, či môže Británia stiahnuť svoje oznámenie o vystúpení z EÚ jednostranne, aj bez súhlasu ostatných členských krajín.

Britský najvyšší súd v utorok odmietol pokus vlády Theresy Mayovej zastaviť rozhodovanie Súdneho dvora EÚ o tom, či Spojené kráľovstvo môže jednostranne zastaviť proces tzv. brexitu. Správu priniesla agentúra Reuters.

Škótski politici, ktorí nie sú stotožnení s predstavou, že by Spojené kráľovstvo malo opustiť Európsku úniu, požiadali Súdny dvor EÚ, aby preskúmal, či môže Británia stiahnuť svoje oznámenie o vystúpení z EÚ jednostranne, aj bez súhlasu ostatných členských krajín.

Zástancovia nového referenda o zotrvaní krajiny v EÚ dúfajú, že prípadné rozhodnutie Súdneho dvora EÚ, potvrdzujúce takúto možnosť, by vytvorilo právny predpoklad pre zvrátenie brexitu.

Návrh "rozvodovej" dohody s Britániou v kocke

Európska únia zverejnila návrh 585 stranovej dohody s Veľkou Britániou o podmienkach jej vystúpenia. Obsahuje režim pre prechodné obdobie, ktoré umožní obom stranám pripraviť sa na obdobie po roku 2020.

V snahe zabrániť takémuto verdiktu vláda premiérky Mayovej požiadala britský najvyšší súd o preskúmanie toho, či Súdny dvor EÚ môže vyniesť rozhodnutie v predmetnom prípade. V utorok však traja zo sudcov Najvyššieho súdu Spojeného kráľovstva zamietli žiadosť vlády.

Tá na verdikt reagovala vyhlásením, že nezáleží na tom, či je rozhodovanie o prípadnom zvrátení brexitu unilaterálne v rukách Británie, alebo nie, keďže ministri vlády aj tak nemajú v pláne vyhlasovať nové referendum o brexite.

Mayová: Británia má tri možnosti

Po tom, ako dospela Theresa Mayová s predstaviteľmi EÚ k dohode o podobe odchodu Spojeného kráľovstva z Únie, vyvolala vlnu odporu vo vládnej strane a nie je zrejmé, či návrh získa dostatočnú podporu v britskom parlamente.

Mayová v tejto súvislosti vyhlásila, že krajina má teraz iba tri možnosti: podporiť návrh dohody s EÚ, chaotický brexit bez dohody, ktorý by zásadným spôsobom poškodil biznis, ako aj bežných občanov, alebo žiaden brexit.

Brexit sága môže trvať roky

Dohoda o brexite vyvolala najväčší spor v britskej politike od roku 1938, kedy sa vtedajší premiér Neville Chamberlain vrátil z Mníchova s papierom a tvrdil, že získal  „mier pre naše časy,“ píše Denis MacShane.

Ministri zahraničných vecí a európskych záležitostí odobrili v pondelok v Bruseli návrh dohody o vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie a umožnili premiérom a prezidentom hlasovať o „rozvodovej dohode“ počas mimoriadneho summitu naplánovaného na nedeľu 25. novembra.