Sunday Times: Británii budú po tvrdom brexite chýbať palivá, potraviny a lieky

Ilustratívne foto: Čajka letí okolo trajektového terminálu v prístavnom meste Calais na severe Francúzska, ktorým sa do Británie dostáva nákladná aj osobná doprava. [TASR/AP/Michel Spingler]

Prístavy budú preťažené, zlá situácia bude aj na írskej hranici, píšu  noviny Sunday Times s odvolaním sa na uniknuté oficiálne vládne dokumenty. Downing Street únik nekomentuje.

Podľa nedeľníka prognózy úradu vlády ukázali, aké otrasy s najväčšou pravdepodobnosťou čakajú Britániu po neriadenom, tvrdom brexite bez dohody. Úrad premiéra Borisa Johnsona na otázky novinárov uviedol, že uniknuté dokumenty nebude komentovať.

Sunday Times napísali, že až 85 % nákladných automobilov, ktoré smerujú na trajektoch cez Lamanšský prieplav, “nemusí byť pripravených” na francúzske colné kontroly. To znamená, že “zápcha” v prístavoch by mohla trvať až tri mesiace, kým sa nezlepší dopravný tok.

Vláda sa tiež domnieva, že bude pravdepodobne tvrdá hranica medzi britskou provinciou Severné Írsko a Írskou republikou, členským štátom EÚ, pretože súčasné plány, ktoré majú zabrániť rozšíreným kontrolám, sa podľa nej ukážu ako neudržateľné.

“Úrad vlády vypracoval tento mesiac pod krycím názvom Operation Yellowhammer dokument, ktorý ponúka zriedkavý pohľad na tajné plány kabinetu s cieľom zabrániť katastrofálnemu kolapsu národnej infraštruktúry,” informoval o tom nedeľník.

Tajný dokument poskytuje najkomplexnejšie hodnotenie pripravenosti Spojeného kráľovstva na odchod bez dohody.

Minister energetiky Kwasi Kwarteng na otázku televízie Sky News o dokumente Yellowhammer povedal, že brexit sprevádza veľa strachu a mnohým ľuďom to hrá do karát. Vyhlásil tiež, že Británia sa musí pripraviť na odchod bez dohody. “Budeme pripravení odísť bez dohody 31. októbra,” uviedol.

Spojené kráľovstvo smeruje k ústavnej kríze a k rozhodujúcej skúške, keďže Johnson sa zaviazal opustiť EÚ 31. októbra bez dohody, pokiaľ Brusel nebude súhlasiť s opätovným prerokovaním podmienok tzv. rozvodu.

Analýza: Po brexite bez dohody sa môže Britom obmedziť v EÚ právo na pobyt

Zmeny pocítia britskí občania žijúci v EÚ menej ako päť rokov pred oficiálnym odchodom Británie z Únie. Párom rovnakého pohlavia alebo nežijúcim v manželskom zväzku nemusí byť trvalý pobyt v niektorých členských štátoch Únie uznaný.

Johnson sa stretne s Merkelovou aj Macronom

Podľa informácií Sky News bude Boris Johnson na budúci týždeň rokovať o brexite s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom. Na schôdzkach v Berlíne a Paríži chce zdôrazniť, že britský parlament nedokáže zabrániť brexitu bez dohody.

Johnson sa s Merkelovou stretne v Berlíne v stredu 21. augusta a s Macronom deň na to v Paríži. Pôjde o prvú Johnsonovu zahraničnú cestu od júlového nástupu na post šéfa britskej vlády. Boris Johnson lídrom Nemecka a Francúzska povie, že je potrebné dospieť k novej dohode o odchode Británie z EÚ, ktorá “nahradí skrachovanú bruselskú dohodu” uzavretú predchádzajúcou britskou premiérkou Theresou Mayovou.

Poslanci to vidia inak

Viac ako 100 poslancov Dolnej snemovne britského parlamentu z rôznych politických strán požiadali v liste premiéra Borisa Johnsona, aby v súvislosti s brexitom okamžite zvolal parlament. Informoval o tom v nedeľu webový portál The Independent.

Krajina podľa poslancov čelí stavu núdze a parlament musí byť “zvolaný teraz v auguste a zasadať pravidelne do 31. októbra”. V britskom parlamente sú od 20. júla letné prázdniny a poslanci majú do lavíc znovu zasadnúť 3. septembra, pripomína agentúra AFP. Británia má Európsku úniu (EÚ) opustiť 31. októbra.

“Naša krajina je na pokraji hospodárskej krízy, zatiaľ čo sa rútime smerom k brexitu bez dohody,” napísali poslanci v liste a dodali, že odchod Británie bez dohody bude mať následky na zásoby potravín a liekov, hospodárstvo krajiny, pracovné miesta, verejné financie i univerzity. Brexit bez dohody podľa nich takisto ohrozuje dôležitú spoluprácu v oblasti bezpečnosti, ktorej cieľom je chrániť krajinu pred zločincami a teroristami.

Medzi signatármi listu sú aj členovia Konzervatívnej strany Guto Bebb a Dominic Grieve, ktorí nesúhlasia s brexitom bez dohody. List podpísali aj členovia Labouristickej strany, Škótskej strany nezávislosti (SNP), Liberálnych demokratov, Waleskej strany (Plaid Cymru) a strany Change UK.