Theresa Mayová preberá plnú kontrolu nad rokovaniami o brexite

Britská premiérka Theresa Mayová a predseda Európskej komisie Jan-Claude Juncker. [EPA-EFE/OLIVIER HOSLET]

Hlavným partnerom Únie v rokovaniach o vystúpení Spojeného kráľovstva už nebude minister pre brexit Dominic Raab, ale premiérka Theresa Mayová.

Britská premiérka Theresa Mayová v utorok oznámila, že odteraz bude osobne viesť rokovania Spojeného kráľovstva s Európskou úniou (EÚ) o brexite. Tie boli doteraz v kompetencii britského ministerstva pre brexit, ktoré sa zameria výlučne na prípravy týkajúce sa odchodu tejto ostrovnej krajiny z bloku, informovala agentúra Reuters.

Osobitná skupina ľudí z kancelárie Mayovej za uplynulé mesiace zohráva v rokovaniach o brexite čoraz významnejšiu úlohu. Utorkové vyhlásenie premiérky toto postúpenie zodpovednosti len potvrdilo.

„Jeden tím s jedným veliteľom“

„Budem viesť rokovania s Európskou úniou, pričom mojím zástupcom bude minister pre odchod Británie z Únie (Dominic Raab),“ uviedla Mayová v písomnom stanovisku.

Dominic Raab nedávno nahradil vo funkcii ministra pre brexit David Davisa, ktorý bol nespokojný s rozvodovým plánom Mayovej kabinetu.

Sám Raab však nepovažuje premiérkine rozhodnutie za degradáciu. Pripomenul, že minulý týždeň to bol on, kto rokoval s hlavným vyjednávačom EÚ Michelom Barnierom, pričom s ním má naplánované aj ďalšie schôdzky. Mayovej postoj podľa neho potvrdzuje, že „sme jeden tím s jedným veliteľom“.

Britskí poslanci odmietli colnú úniu, Írsko počíta aj s brexitom bez dohody

Premiérka Theresa Mayová naďalej počíta s tým, že sa jej s Európskou úniou podarí uzavrieť pobrexitovú dohodu. Írska vláda sa však pripravuje aj na vystúpenie Spojeného kráľovstva z Únie bez usporiadania budúcich vzťahov.

Nová pozícia Raaba, ktorý bol stúpencom britského vystúpenia, sa však nepáči podporovateľom brexitu.

„Je to absolútne zničujúca správa pre 17,4 milióna obyvateľov, ktorý hlasovali za opustenie EÚ, myslí si Richard Tice zo skupiny Leave means Leave (Odchod znamená odchod)

„Ministerstvo pre brexit aj naďalej zabezpečí prípravy vlády na brexit: domácu agendu týkajúcu sa príprav v prípade, že sa neuzavrie aj uzavrie dohoda s EÚ; potrebné právne predpisy a prípravy na rokovania o implementácii podrobností budúceho rámca,“ ubezpečovala Mayová.

Ďalšie právomoci má zároveň získať jeden z Mayových najvyšších úradníkov Olly Robbins, uviedla spravodajská stanica Sky News.

Viac času na prípravu pre firmy a obyvateľov

Britská vláda v stredu tiež predstavila detaily zmluvy o vystúpení, na ktorých sa jej zatiaľ s Bruselom podarilo dohodnúť. Británia sa aj po vystúpení, počas prechodného obdobia, bude riadiť právnymi predpismi európskeho bloku. Mayovej kabinet tak chce Britom a domácim firmám poskytnúť čas pre prípravu na definitívny odchod z EÚ.

„Náš názor je, že ponechanie účinnosti ECA (zákon z roku 1972, ktorý prepojil Spojené kráľovstvo a EÚ) počas obmedzenej doby prechodného obdobia, je tou najefektívnejšou cestou, ako zaručiť kontinuitu a istotu podnikom a jednotlivcom,“ píše sa vo vládnom dokumente. Zákon European Communities Act by tak podľa vlády prestal platiť až po skončení prechodného obdobia.

Voľný obchod áno, voľný pohyb osôb nie. Ako vyzerá britský návrh vzťahov po brexite?

Nový, britský návrh brexitu predpokladá, že Spojené kráľovstvo bude aj po vystúpení z EÚ tvoriť so zvyškom bloku zónu voľného obchodu. Tá by by sa mala týkať tovaru, nie však služieb, ktoré predstavujú prevažnú časť britskej ekonomiky.

Ako v britskom parlamente uviedol Raab, obidve strany dosiahli dohodu o finančných záväzkoch, ako aj o právach miliónov obyvateľov na obidvoch stranách, ktorých brexit zasiahne. Rokovania ohľadom systému kontrol na hraniciach medzi Severným Írskom a Írskom, ktoré je členským štátom EÚ, sú však stále na mŕtvom bode.

Londýn chce problém vyriešiť uchovaním čo najtesnejších väzieb, bezvízovým stykom a voľným pohybom tovaru. Režim voľného obchodu by sa ale podľa britského návrhu nemal vzťahovať na služby.

Britský návrh brexitu označil za ďalekosiahlu a podrobnú ponuku, ktorá „je verná referendu, garantuje hladký obchod s kontinentom, pričom súčasne poskytuje voľnosť k obchodovaniu so zvyškom sveta“.