Trump kritizuje Mayovú za mäkký brexit

Protestujúci pred sídlom amerického veľvyslanca v Londýne, 12. júla. [EPA/EFE]

Podľa amerického prezidenta by brexit, ktorý navrhuje britská premiérka Mayová, znemožnil uzavretie dohody o voľnom obchode s USA. Bývalý minister zahraničia Boris Johnson by bol, podľa neho, „skvelým premiérom“.

Rozhovor amerického prezidenta s bulvárnym denníkom Sun, zverejnený vo štvrtok poobede, trasie britskou politickou scénou. Americký prezident v ňom kritizoval plán premiérky Theresy Mayovej na „mäkký brexit“, podľa ktorého by Spojené kráľovstvo ostalo súčasťou jednotného trhu pre tovary, a vytvorilo by s EÚ zmiešané colné územie.

Trump v interview tvrdí, že Británia by tak ostala príliš blízko k EÚ, čo by jej znemožnilo podpis obchodnej dohody s USA.

 

Len pár hodín predtým presviedčala premiérka Mayová o potrebe takejto dohody na luxusnej večeri, usporiadanej na počesť Trumpovej návštevy. Chválila priateľstvo medzi krajinami, a slová prezidenta Trumpa zo summitu NATO, že Británia sa stáva kvôli brexitu „problémovým miestom“, nechala nepovšimnuté.

 

Radil som jej, nepočúvala

Americký prezident má však iný názor. Pre denník The Sun, ktorý pred referendom v 2016 podporil odchod z Únie, povedal: „Ak urobia takúto dohodu, potom budeme rokovať s Európskou úniou, a nie so Spojeným kráľovstvom, takže to pravdepodobne dohodu zabije.“

Trump kritizoval Mayovú, že nepočúvla jeho rady, a nepohrozila odchodom z rokovaní s EÚ.

„Ja by som to urobil úplne inak. V skutočnosti som Therese Mayovej povedal, ako to urobiť, no ona ma nepočúvala.“

Pre britskú premiérku to bol ťažký týždeň. Začal odchodom dvoch ministrov, na protest proti jej návrhu stratégie brexitu, uzatvára ho návšteva amerického prezidenta, počas ktorej ju Trump otvorene kritizuje v médiách.

Trump v rozhovore chválil bývalého ministra zahraničia Borisa Johnsona, ktorý rezignoval v pondelok. Podľa neho by bol „skvelým premiérom“.

Rozhorčení poslanci

Hovorkyňa Bieleho domu Sarah Sanders po zverejnení rozhovoru vyhlásila, že prezident „má Theresu Mayovú veľmi rád a rešpektuje ju“, v interview ju označil za „veľmi dobrého človeka“, a „nikdy o nej nič zlé nepovedal“.

Americký prezident sa s premiérkou stretne dnes na obed. Jej úrad neposkytol zatiaľ žiadnu reakciu. Britskí poslanci z oboch hlavných strán však jeho vyjadrenia kritizujú.

Podľa denníka Guardian, konzervatívna poslankyňa Sarah Wollaston povedala, že Trump je „rozhodnutý uraziť“ Mayovú. „Rozdeľujúca, panovačná rétorika jeho interview pre Sun je odpudzujúca. Ak je cenou za dohodu (s USA) súhlas s Trumpovým názorom, potom to za to nestojí.“

Labouristická poslankyňa Anna Turley sa pýta, či by sa mal prezident stretnúť s kráľovnou. „Trump je rasistom, a nerešpektuje náš národ. Prečo sa má stretnúť s kráľovnou? A pre toryovcov, ktorí hovoria, že ho máme rešpektovať len preto, že je zvoleným prezidentom – nemal by podľa tej istej logiky rešpektovať našu premiérku, a primátora Londýna?“

Trump kritizoval aj londýnskeho primátora Sadiq Khana. Údajne nerobí dosť v boji proti terorizmu a zločinu.