Tusk odkázal Britom: Ak si rozmyslíte brexit, Únia vás prijme späť

Donald Tusk s britskou premiérkou. [TASR/AP/Pool Photo/Christian Hartmann]

Predseda Európskej rady Donald Tusk sa v prejave na prvom tohtoročnom zasadaní Európskeho parlamentu prihováral aj odchádzajúcemu Spojenému kráľovstvu.

„Ak sa vláda Spojeného kráľovstva rozhodne potvrdiť svoje rozhodnutie odísť, brexit sa v marci budúceho roka stane realitou so všetkými jej negatívnymi dôsledkami. Ak teda nedôjde k zmene postoja našich britských priateľov,“ vyhlásil Tusk.

Tony Blair varuje Britov: Čas na odvrátenie brexitu sa kráti

Odchod z Európskej únie je podľa bývalého britského premiéra hlúposť, ktorá oslabí už aj tak klesajúci geopolický vplyv Británie a celé generácie ju budú ľutovať.

V tejto súvislosti poslancom pripomenul slová britského ministra pre brexit Davida Davisa, že „ak demokracia nemôže zmeniť svoj názor, prestáva byť demokraciou“. A s odkazom na ostatných členov EÚ dodal, že „my na kontinente sme nezmenili svoj názor a naše srdcia sú stále otvorené pre Britániu“.

Únia potrebuje od Britov jasnejšiu víziu

Cieľom Tuskovho utorkového prejavu v Štrasburgu bolo predstaviť výsledky decembrového summitu EÚ, na ktorom sa lídri jednomyseľne rozhodli, že v prvej fáze rokovaní o vystúpení Británie z Únie bol dosiahnutý dostatočný pokrok v oblasti práv občanov, írskych hraníc a finančného vyrovnania. Začala sa tak druhá fáza rozhovorov o brexite.

Lídri členských štátov EÚ posunuli brexit do druhého kola

Druhá fáza rokovaní bude ešte náročnejšia. EÚ sa bude s Londýnom dohadovať o budúcich obchodných vzťahoch.

Tusk pripomenul, že v prípade brexitu EÚ potrebuje od Spojeného kráľovstva jasnejšiu víziu o vzájomných budúcich vzťahoch.

Väčšina Britov si myslí, že Únia má v rokovaniach o brexite navrch

O výhodnejšej európskej pozícii sú presvedčení aj Európania.

Predseda Európskej rady hovoril aj o tom, že Únia pripravuje nový súbor usmernení pre obchodné rokovania s Londýnom, pričom „najťažšia práca je ešte pred nami a čas je obmedzený“. Zároveň vyzval ostatných 27 členských krajín, aby boli jednotní bez ohľadu na to, ktorý scenár nastane.