Tusk: Únia je pripravená ponúknuť Británii 12-mesačný odklad brexitu

Britská premiérka Theresa Mayová. [EPA-EFE/NEIL HALL]

Britská premiérka žiada odklad vystúpenia Británie z EÚ do 30. júna.

Predseda Európskej rady  Donald Tusk ponúkol v piatok Británii 12-mesačný flexibilný odklad brexitu. Informovala o tom agentúra AFP.

„Je to Tuskov nápad,“ povedal pre AFP nemenovaný predstaviteľ EÚ s tým, že ešte v priebehu piatka s ním oboznámi členským štáty EÚ. Flexibilný odklad má dať Mayovej viac času na to, aby získala väčšinu pre jej rozvodovú dohodu. Ak sa jej to napokon nepodarí, Briti budú mať niekoľko mesiacov na opätovné zváženie ďalšieho postupu.

„Vyzerá to ako ideálne riešenie pre obidve strany, nakoľko dáva Británii potrebnú flexibilitu a zároveň sa vďaka tomu nebudeme musieť stretávať každý týždeň, aby sme diskutovali o nových odkladoch brexitu,“ cituje úradníka z Tuskovho prostredia bruselský portál Politico.

Tento plán súčasne ale počíta s tým, že sa Veľká Británia zúčastní májových volieb do Európskeho parlamentu. To premiérka Mayová stále odmieta.

Dolná snemovňa britského parlamentu schválila v stredu večer návrh zákona, ktorý má zaviazať vládu k ďalšiemu odkladu vystúpenia krajiny z EÚ. O legislatíve musí ešte hlasovať Snemovňa lordov.

Bez ohľadu na ich rozhodnutie sa ale všeobecne očakávalo, že Mayová požiada EÚ pred stredajším mimoriadnym summitom EÚ, o ďalší krátkodobý odklad brexitu. To premiérka spravila v piatkovom liste predsedovi Európskej rady Donaldovi Tuskovi.

V ňom žiada o odklad do 30. júna, pričom “akceptuje názor Európskej rady, podľa ktorého bude mať Británia zákonnú povinnosť zúčastniť sa volieb do Európskeho parlamentu, pokiaľ bude 23. mája stále členom EÚ”.

Mayová odíde z premiérskej stoličky, ak prejde jej dohoda: Nechcem stáť v ceste túžby po zmene

Ak väčšina poslancov Dolnej snemovne britského parlamentu podporí premiérkinu dohodu o vystúpení, rokovania o budúcich vzťahoch s Úniou už bude viesť nový predseda vlády, sľubuje konzervatívcom Mayová.   

Ďalší odklad si vyžaduje súhlas predstaviteľov všetkých 27 zvyšných členských štátov EÚ.

Spojené kráľovstvo malo pôvodne Úniu oficiálne opustiť 29. marca. Mayová však 22. marca na summite EÚ v Bruseli dosiahla odklad brexitu v prípade neschválenia dohody do 12. apríla s tým, že dovtedy by mal Londýn informovať svojich európskych partnerov, ako si predstavuje ďalší postup.

Theresa Mayová na začiatku týždňa po sedemhodinovom rokovaní jej kabinetu informovala o zmene doterajšieho kurzu a vyhlásila, že sa pokúsi dohodnúť s lídrom opozičnej Labouristickej strany Jeremym Corbnyom na mäkšej forme brexitu. Ich tímy o tejto možnosti už diskutovali v stredu a vo štvrtok, nič z toho zatiaľ ale nezlomilo patovú situáciu a dohoda je stále neistá.

Ako sa (ne)zúčastniť eurovolieb

Hlavným problémom odďaľovania britského vystúpenia stále zostávajú blížiace sa voľby do Európskeho parlamentu. Brusel ale už niekoľkokrát do Londýna odkázal, že každá členská krajina, vrátane tej na odchode, sa podľa európskych zmlúv musí zúčastniť volieb do europarlamentu. V opačnom prípade podľa Komisie, ale aj právnikov zákonodarného orgánu EÚ, ohrozuje jeho legitimitu a aj všetky rozhodnutia, ktoré noví poslanci príjmu.

Spojené kráľovstvo dnes v europarlamente zastupuje 73 poslancov. Lídri EÚ sa minulý rok na Európskej rade dohodli, že po vystúpení Británie dôjde k zníženiu počtu poslancov zo súčasných 751 na 705, pričom 27 stoličiek sa prerozdelí medzi členské štáty, ktoré sú dnes v Parlamente podreprezentované. Spolu 14 krajín tak bude mať v ďalšom funkčnom období viac poslancov ako dnes.

Slovensku by napríklad po voľbách do Parlamentu malo namiesto súčasných 13 vyslať 14 volených zástupcov. Pokiaľ Británia nevystúpi 12. apríla ani 22. mája a zúčastní sa eurovolieb, rozdelenie mandátov zostane nezmenené. Slovenská vláda preto v skrátenom legislatívnom konaní prijala zákon, podľa ktorého by v takom prípade čierny Peter pripadol na v poradí 14. zvoleného slovenského poslanca.

Čo znamená odklad brexitu pre voľby do Európskeho parlamentu?

Ak sa odloží termín brexitu, Británia sa bude musieť zúčastniť májových volieb do Európskeho parlamentu, inak jej hrozí žaloba pred Súdnym dvorom EÚ. Diplomati EÚ sa obávajú, že Briti do Štrasburgu pošlú 73 Nigelov Farageov. 

Hoci britská vláda spustila prípravy pre možnosť, že sa napokon bude musieť zúčastniť eurovolieb, naďalej opakuje, že jej hlavným plánom je vystúpiť s dohodou a vyhnúť sa voľbe europoslancov. Podľa predsedu Európskej komisie Jeana-Claudea Junckera Briti musia rozhodnúť o (ne)účasti v eurovoľbách najneskôr do 11. apríla,  nakoľko ide o hraničný termín, ktorý umoňzní členským štátom pripraviť volebnú legislatívu.

Britské médiá informujú, že kabinet Theresy Mayovej už má svoj záložný plán aj pre tento prípad. Ak sa v britskom parlamente do stredy nenájde väčšina pre žiadny z možných postupov brexitu, Mayová v Bruseli zaviaže Britániu k organizácii eurovolieb s tým, že nakoniec svoje rozhodnutie odvolá. S týmto plánom ale môže tvrdo naraziť na odpor členských štátov, nakoľko by hrozilo, že sa Británia napokon nezúčastní volieb, hoci bude stále oficiálne členom európskej dvadsaťosmičky.