Účet za brexit výmenou za obchodnú dohodu sa Británii vyplatí, zistila analýza

Europoslanci podporujú asociačnú dohodu v ukrajinskom štýle. FOTO: Twitter.com

Účet za brexit, na ktorom sa predbežne dohodla britská premiérka Theresa Mayová, vyvoláva na domácej scéne ostré reakcie. Ak ale Británia výmenou za to získa obchodnú dohodu s Európskou úniou, tak sa jej tieto financie podľa výsledkov najnovšej analýzy po menej ako troch rokoch začnú vracať.

Mayová predbežne súhlasila, že za odchod z EÚ zaplatí približne 40 miliárd libier (45,27 miliardy eur).

Niektorým členom jej strany sa to nepáči, ale analýza spoločnosti Bloomberg Economics ukazuje, že stojí za to akceptovať túto cenu za rozvod. Môže totiž pomôcť Británii získať priazeň európskych vyjednávačov a zabezpečiť si obchodnú dohodu, ktorá bude prospešná pre jej hospodárstvo.

Spory o finančný sektor

Vďaka obmedzeniu škôd vo výrobe sa jej náklady na rozvod začnú vracať po menej ako troch rokoch, a to aj keby Británia dosiahla podľa ekonómov „relatívne neambicióznu“ dohodu.

Pobrexitová obchodná dohoda sa komplikuje. Do hry vstupuje Nórsko

Britské nádeje na hladkých priebeh rokovaní o budúcom obchodnom modeli s Európskou úniou dostali tvrdú ranu. Ak Brusel uzatvorí s Veľkou Britániou špeciálnu obchodnú dohodu,  Nórsko zváži svoje zotrvanie v Európskom hospodárskom priestore. 

Analýza prichádza v čase, keď vláda Spojeného kráľovstva diskutuje o tom, o aký druh obchodnej dohody sa bude usilovať. Rozhovory o budúcom vzťahu s EÚ sa začnú v marci.

Vzhľadom na „červenú čiaru“ v otázke migrácie, ktorú chce Londýn obmedziť, a tiež vzhľadom na fakt, že sa chce zbaviť jurisdikcie európskych súdov, EÚ povedala, že môže Británii ponúknuť len obchodnú dohodu podobnú dohode s Kanadou. Tá je síce najlepšia vo „svojej kategórii“, ale obmedzí britským firmám z významného odvetvia finančných služieb prístup na jednotný trh. Podľa plánov EÚ tento sektor stratí výhody, ktoré má dnes, na čo počas víkendu upozornil aj francúzsky prezident Emmanuel Macron.

Ten v rozhovore pre BBC vyhlásil, že Londýnske finančné centrum nemôže využívať rovnakú úroveň prístupu na jednotný trh Európskej ako počas členstva v bloku, keďže Mayová v rámci brexitu plánuje odchod zo spoločného trhu a colnej únie.

Davis: Obchodná dohoda? Ani EÚ si nemôže vyberať „hrozienka z koláča“

Európska únia si podľa britského ministra pre brexit Davida Davisa nemôže vyberať, ktoré oblasti z ekonomickej spolupráce s Britániou ponechá a ktoré zo zoznamu vyškrtne. Napísal to v utorok pre anglický denník Daily Telegraph.

Británia chce pre bankový sektor podmienky čo najbližšie súčasným a zároveň sa vyhnúť pravidlám spojeným s členstvom v EÚ.

Na otázku, či by Británia mohla mať špeciálne riešenie, „ušité na mieru“, Macron odpovedal, že je to možné, pričom ale toto špeciálne riešenie by malo byť „v súlade so zachovaním jednotného trhu a našich kolektívnych záujmov“.

Londýn by mal podľa neho definitívne pochopiť, že nemôže mať úplný prístup na jednotný trh, ak neakceptuje celý balík podmienok s tým spojený, vrátane slobody pohybu a ochoty dodržiavať jurisdikciu EÚ.

Británia chce pre bankový sektor podmienky čo najbližšie súčasným a zároveň sa vyhnúť pravidlám spojeným s členstvom v EÚ.

Mayovej tak hrozí rebélia tábora stúpencov brexitu. Najnovší prieskum navyše ukázal, že väčšina konzervatívnych poslancov je proti zachovaniu voľného pohybu osôb po 19 marci 2019, na kedy je naplánovaný oficiálny odchod Británie z EÚ. Až 65 percent z nich uprednostňuje tzv. tvrdý odchod, pred vystúpením s nevýhodnou dohodou.

Účet za brexit je výhodný

Ďalšia analýza sa objavila na začiatku tohto mesiaca. Výsledky hovoria o tom, že ak sa Mayovej nepodarí uzavrieť dohodu o obchode s EÚ a začnú platiť colné tarify Svetovej obchodnej organizácie, tak britská ekonomika do roku 2030 stratí 6,5 percent hrubého domáceho produktu oproti jej výkonu v prípade, že by zostala v Únii. To znamená, že čokoľvek, čo pomôže obchodu, zmierni negatívny vplyv brexitu na ekonomiku.

Lídri členských štátov EÚ posunuli brexit do druhého kola

Druhá fáza rokovaní bude ešte náročnejšia. EÚ sa bude s Londýnom dohadovať o budúcich obchodných vzťahoch.

Výpočty odhadujúce stratu produkcie ukazujú, že pri scenári odchodu bez dohody by dosiahla sumu 40 miliárd libier do konca roka 2021, čo je menej ako tri roky po výstupe. Do konca tohto desaťročia by sa pritom táto strata vyšplhala až na 290 miliárd GBP.

Podľa expertov tak „prospech vyplývajúci z obchodnej dohody znamená, že rozvodový balík je výhodný“.