Únia je pripravená ponúknuť Británii partnerstvo, “aké tu ešte nebolo”

Hlavný vyjednávač brexitu na strane EÚ Michel Barnier. [EPA-EFE/OLIVIER HOSLET]

Dohoda, ktorá má ďaleko presiahnuť akúkoľvek súčasnú dohodu EÚ s treťou krajinou, bude podľa Michela Barniera zahŕňať “ambicióznu dohodu o voľnom obchode”, ale aj diplomatické a bezpečnostné väzby.

Európska únia je pripravená ponúknuť Británii bezprecedentne úzky vzťah po tom, ako krajina opustí tento blok. Brusel však nedovolí nič, čo by oslabilo jednotný trh EÚ, vyhlásil v stredu hlavný vyjednávač Európskej únie pre otázky brexitu Michel Barnier, ktorého cituje agentúra Reuters.

Sedem mesiacov pred plánovaným odchodom Británie z EÚ obe strany ešte musia dospieť k dohode o rozchode. Predstavitelia čoraz viac očakávajú, že neoficiálny konečný termín jej dosiahnutia sa presunie z októbra na november. Definitívne vystúpenie Británie je naplánované na 29. marca.

Obviňovanie Únie za prípadný brexit bez dohody na nás nezapôsobí, varuje Banier

Rokovania o dohode o vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ sa podľa oboch strán posúvajú do poslednej fázy. Kým britský minister Raab očakáva dohodu v októbri, Michel Barnier hovorí o decembrovom termíne. 

Britský minister pre otázky brexitu Dominic Raab zákonodarcom v stredu povedal, že dohoda je už „na dohľad“, hoci októbrový konečný termín má „určitú rezervu“. Britská libra, ktorá sa dostala pod tlak ohľadom obáv z prípadného odchodu Británie z EÚ bez obchodnej dohody, sa po Barnierovom vyhlásení značne zotavila.

„Sme pripravení ponúknuť Británii partnerstvo, aké ešte nikdy nebolo uzavreté so žiadnou treťou krajinou. Svedomito rešpektujeme červenú čiaru, ktorú si Británia stanovila, ale i Londýn musí rešpektovať nás,“ povedal v stredu Barnier novinárom po stretnutí s nemeckým ministrom zahraničných vecí Heikom Maasom v Berlíne.

Francúz dodal, že dohoda môže zahŕňať „ambicióznu dohodu o voľnom obchode“, ako aj diplomatické a bezpečnostné väzby. Barnier predtým vyhlásil, že obchodná dohoda by mohla byť „nevídaného rozsahu“.

https://twitter.com/GermanyintheEU/status/1034834041218977792

Politik, o ktorom sa hovorí ako o vážnom kandidátovi na post predsedu Európskej komisie po eurovoľbách v máji 2019, ale nezabudol pripomenúť, že akákoľvek dohoda musí rešpektovať „štyri piliere“ jednotného európskeho trhu – voľný pohyb osôb, tovarov, služieb a kapitálu.

„Jednotný trh znamená jednotný trh. Neexistuje žiadny jednotný trh podľa jedálneho lístka“.

Fiškálne následky a chudobnejšia Británia?

Rokovania o konečnej dohode o vystúpení však naďalej postupujú pomaly. Tým sa zvyšuje nielen napätie medzi obidvoma stranami ale hlavne stúpa tlak na kabinet premiérky Mayovej na domácej scéne.

Olej do ohňa minulý týždeň prilial aj šéf britského rezortu financií Philip Hammond, keď vyhlásil, že vystúpenie bez dohody by malo „obrovské fiškálne následky“ na produktivitu a zadlženie krajiny.

K uvoľneniu napätia veľmi neprispela ani samotná šéfka vlády v Londýne Theresa Mayová. V utorňajšom rozhovore pre spravodajskú televíziu Sky News odmietla odpovedať, či sa v Británii po jej odchode z Európskej únie bude žiť lepšie.

Tvrdý či mäkký brexit. Aké možnosti má Británia? (INFOGRAFIKA)

Európska únia a Británia plánujú po marcovom summite Európskej rady odštartovať rokovania o podobe budúcich obchodných vzťahov. V októbri by obidve strany chceli predstaviť finálny rámec určujúci vzájomné vzťahy po brexite. Aké sú možnosti?

Na otázku televízie, či by aj v súčasnosti hlasovala za brexit, Mayová, ktorá v utorok pricestovala na návštevu Juhoafrickej republiky odpovedala: „Našou úlohou nie je uskutočniť druhé referendum o brexite. Našou úlohou je uskutočniť brexit. Takže to, za čo by v súčasnosti niekto hlasoval, je bezpredmetné. Teraz ide o nasledovné: robíme to, čo ľudia chceli? Odpoveď znie, že robíme – táto vláda to uskutočňuje.“

Mayová, ktorá pôvodne bojovala za zotrvanie Británie v EÚ, odmietla komentovať aj kritiku bývalého britského ministra zahraničných vecí Borisa Johnsona, podľa ktorej jej plán brexitu môže poškodiť britskú ekonomiku. Podľa Mayovej jej návrh dohody na usporiadanie vzťahov medzi Bruselom a Britániou prinesie úžitok obom stranám.

Mayová tiež odmietla špekulovať o otázke usporiadania referenda o konečnej dohode o brexite, ktorú jej vláda uzavrie s EÚ.

Poslanec britského parlamentu za Liberálnodemokratickú stranu Tom Brake, ktorý je zástancom takéhoto referenda, pre Sky News povedal, že Británia nemôže Mayovej dovoliť, aby sa tejto nesmierne dôležitej otázke vyhla.

„Prečo (Mayová) presadzuje politiku, o ktorej vie, že v jej dôsledku bude naša krajina chudobnejšia a slabšia?“ opýtal sa Brake, pričom dodal, že za niečo také nikto vrátane Mayovej v referende v júni 2016 nehlasoval.

Mayová je v súčasnosti na návšteve troch afrických krajín. Z JAR sa v stredu presunie do Nigérie a následne do Kene.