Únia sa pripravuje na Brexit, lídri sa radia v Berlíne a v Bruseli

Briti odchádzajú. FOTO-TASR/AP (Matt Dunham)

Tento článok je súčasťou Špeciálu: Slovensko – krízový manažér EÚ

25. júna: Ministri zahraničných vecí šiestich zakladajúcich štátov EÚ (Benelux, Francúzsko, Nemecko a Taliansko) rokovali v Berlíne o ďalšom postupe po brexite. Premiéra Davida Camerona vyzvali na čo najrýchlejšie spustenie procedúry vystúpenia z EÚ.

27. júna: Nemecká kancelárka Angela Merkelová v Berlíne prijme francúzskeho prezidenta Françoisa Hollanda a talianskeho premiéra Mattea Renziho. Na výnimočnom zasadnutí sa v Bruseli stretnú európski komisári, avšak už bez Brita Jonathana Hilla, ktorý rezignoval.

28. júna: Európsky parlament sa výnimočne zíde na plenárnom zasadnutí. Vystúpi na ňom aj šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker.

28. – 29. júna: Premiéri a hlavy štátov sa stretnú na Európskej rade v Bruseli v dvoch formátoch, s Davidom Cameronom aj bez neho. Samostatne sa majú navyše stretnúť nemecká kancelárka a francúzsky prezident.

1. júla: Slovensko preberie od Holandska polročné predsedníctvo v Rade EÚ. Na operačnej báze je vraj pripravené na všetko čo má podľa plánu prísť.

November: Vo Veľkej Británii sa budú konať predčasné voľby, v ktorých má nový premiér získať mandát pre rokovania o vystúpení z EÚ a aktivácii článku 50. Podľa neho majú rokovania o vystúpení trvať maximálne dva roky.

1. januára 2017: Malta preberie predsedníctvo v Rade EÚ, zatiaľ však nie je pripravená na to, aby trvalo rok. Od 1. júla 2017 by mala totiž Rade EÚ predsedať Veľká Británia.

2018: V priebehu roka by mala vypršať dvojročná lehota na vystúpenie Veľkej Británie z EÚ

Čítajte viac v sekciách Brexit – Európska únia a Veľká BritániaSlovenské predsedníctvo