V Británii sa schyľuje k hlasovaniu o brexite, v hre sú všetky možnosti

Britská premiérka Theresa Mayová (uprostred) reaguje počas otázok v dolnej snemovni britského parlamentu v Londýne 9. januára 2019. [TASR / AP / Mark Duffy]

Brexit bez dohody, žiadny brexit, opakované hlasovanie aj ústupky od EÚ. Britské média kreslia celú plejádu možností, ak dnes britský parlament neschváli dohodu o vystúpení z EÚ.

Ak poslanci Dolnej snemovne britského parlamentu dohodu (Withdrawal agreement) neschvália, ponúkajú sa dva hlavné scenáre. Prvým je, že Británia 29. marca opustí EÚ bez dohody a voči EÚ bude vo vzťahu akejkoľvek tretej krajiny, obchodovať bude podľa pravidiel Svetovej obchodnej organizácie.

Druhým scenárom na ktorý premiérka Theresa Mayová upozorňuje, je politická „paralýza“, ktorá by znamenala zvrátenie brexitu a zotrvanie Británie v Únii. Mayová varovala, že pravdepodobnejšie, ako brexit bez dohody je, že sa odchod Británie z EÚ vôbec neuskutoční.

Výmena listov

V pondelok, deň pred kľúčovým hlasovaním v Dolnej snemovni, predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker a predseda Európskej rady Donald Tusk v spoločnom liste adresovanom Mayovej opäť zdôraznili, že Únia dohodu o tzv. brexite, ktorú vyrokovala vlani s britskou vládou, už nebude otvárať. V liste jej tiež poskytli ubezpečenia ohľadom najkontroverznejšieho ustanovenia celej dohody, ktorým je tzv. írska poistka.

Vo svojom príhovore v stredoanglickom meste Stoke-on-Trent Mayová v pondelok vyjadrila presvedčenie, že dohoda, ktorú jej vláda s EÚ vlani uzavrela, je najlepšou alternatívou pre odchod Británie z EÚ a zaslúži si podporu členov Dolnej snemovne.

„Som presvedčená, že poslanci parlamentu majú teraz tie najjednoznačnejšie ubezpečenia, že táto dohoda je najlepšia a zaslúži si ich podporu,“ povedala britská premiérka v meste Stoke, ktorého obyvatelia hlasovali v referende v júni 2016 za odchod Británie z EÚ.

Mayová a ostatných 27 lídrov EÚ schválili takmer 600-stranovú dohodu o brexite koncom novembra po 18 mesiacoch náročných rokovaní. Dohoda, ktorá podľa vlády reflektuje výsledky referenda z 23. júna 2016, keď za brexit hlasovalo 51,89 účastníkov plebiscitu, však v Británii vyvolala vlnu nevôle, pričom najväčším kameňom úrazu sa stala práve írska poistka. Ubezpečenia EÚ o tomto mechanizme pokladá za nedostatočné aj opozičná Labouristická strana, ktorá uprednostňuje zotrvanie Británie v colnej únii.

Írska poistka

Najväčším problémom dohody o brexite zostáva podľa britských médií tzv. írska poistka, ktorá by zabránila vzniku tvrdej hranice medzi Írskom a Severným Írskom v prípade, že by sa EÚ a Veľká Británia nedohodli na novom režime vzťahov a technickom riešení tejto hranice.

Aplikácia poistky by znamenala, že Británia môže opustiť jednotný colný priestor s Úniou až po súhlase členských štátov EÚ, s čím nesúhlasí viacero konzervatívnych poslancov, a takéto riešenie je absolútne neprijateľné pre severoírsku Demokratickú unionistickú stranu (DUP), ktorej poslanci Mayovej konzervatívcov v parlamente podporujú.

Záruky ohľadom poistky zo strany EÚ Mayová poslancom sľúbila, keď odložila hlasovanie o dohode o brexite pôvodne naplánované na 11. decembra. Premiérka vtedy usúdila, že v danej podobe poslanci dohodu s najväčšou pravdepodobnosťou neschvália.

Dohoda o vystúpení otvára plynutie tzv, prechodného obdobia, kedy sa de facto vo vzťahoch medzi EÚ a Britániou nič nezmení a bude sa pracovať na dohode o ich novom nastavení.

Prechodné obdobie by podľa dohody o vystúpení začalo  30. marca tohto roku a skončiť by sa malo 31. decembra 2020. Juncker a Tusk v liste premiérku Mayovú ubezpečili, že v prípade nutnosti sú ochotní pristúpiť na jeho predĺženie.

Svoje úsilie vystupňovali minulý týždeň aj odporcovia brexitu v britskom parlamente, ktorí sa chcú za každú cenu vyhnúť perspektíve, že Británia 29. marca opustí EÚ bez dohody.

V súvislosti so silnejúcimi hlasmi volajúcimi po odklade brexitu alebo novom referende o brexite však Mayová povedala: „Podľa môjho názoru je v tejto chvíli pravdepodobnejším výsledkom paralýza parlamentu a rizik, že k nijakému brexitu nedôjde.“

Nedôvera vláde

„Premiérka opäť raz nesplnila sľub,“ uviedol na margo záruk EÚ labouristický tieňový minister pre brexit Keir Starmer, ktorý dodal, že ak poslanci v utorok Mayovej dohodu neschvália, labouristi budú v parlamente iniciovať hlasovanie o vyslovení nedôvery vláde. Ak by vláda v hlasovaní neuspela, parlamentné strany by mali 14 dní na to, aby našli alternatívu, ktorá by získala dôveru väčšiny poslancov. V opačnom prípade by sa museli konať predčasné voľby.

V súvislosti s dohodou pre nesúhlas s jej znením odstúpilo viacero ministrov a štátnych tajomníkov Mayovej vlády vrátane ministra pre brexit Dominica Raaba a ministerky práce Esther McVeyovej.

Britský denník The Sun a následne tlačová agentúra Reuters v pondelok to napísali, že Theresa Mayová si vynúti v parlamente druhé hlasovanie o svojej dohode o vystúpení Británie z EÚ, ak poslanci v utorok jej plán tzv. brexitu neschvália.

Spojenci premiérky tvrdia, že nemecká kancelárka Angela Merkelová ponúkla Mayovej v poslednej chvíli pomoc a povedala jej, že EÚ by mohla poskytnúť Londýnu ďalšie ústupky, ak britskí poslanci Mayovej dohodu v utorok zamietnu, píše The Sun. Jedným z ústupkov je presvedčiť írskeho premiéra Lea Varadkara, aby súhlasil s konečným termínom tzv. írskej poistky, dodal denník.