Väčšina členských štátov podporuje ďalší odklad brexitu, tvrdia britské noviny

Ilustračný obrázok. [EPA-EFE/Olivier Hoslet]

Väčšiina unijných vlád podľa britského denníku The Times očakáva, že nový britský premiér bude potrebovať dodatočný čas na druhé referendum o brexite, ktoré by prelomilo patovú situáciu v britskom parlamente.

Vlády väčšiny členských krajín Európskej únie podporia ďalší odklad brexitu – vystúpenia Spojeného kráľovstva z EÚ – bez ohľadu na to, kto sa stane budúcim britským premiérom. S odvolaním sa na vysokopostavený „európsky zdroj“ o tom v piatok informoval britský denník The Times.

Podľa novín je najmenej 25 európskych vlád pripravených schváliť Británii ďalší odklad vystúpenia aj napriek vyhláseniam väčšiny britských premiérskych kandidátov, že ich krajina odíde z EÚ 31. októbra tohto roka s dohodou alebo bez nej.

Väčšina európskych vlád sa totiž domnieva, že budúci britský premiér, ktorého meno by malo byť známe koncom júla, bude potrebovať dodatočný čas na druhé referendum o brexite, ktoré by prelomilo patovú situáciu v britskom parlamente. Konečný termín vystúpenia z Únie by tak podľa očakávaní mohol byť stanovený až na jar budúceho roka.

„Nepáči sa nám to, ale poskytneme im ďalší odklad. Napokon nikto nechce byť vnímaný ako ten, kto to ukončí,” povedal zdroj pre The Times.

Bude Boris Johnson novým britským premiérom a čo by to znamenalo pre brexit?

Novým britským premiérom bude takmer určite niektorý zo zástancov tvrdého brexitu. Ak sa nový predseda vlády rozhodne opustiť Európsku úniu bez dohody, britský parlament mu už v tom nemá ako zabrániť. 

Spojené kráľovstvo malo pôvodne vystúpiť z EÚ 29. marca tohto roka. S lídrami Únie sa však Londýn dohodol, že brexit môže odložiť do 31. októbra. Vyžiadala si to britská premiérka Theresa Mayová preto, lebo sa jej nedarilo v britskom parlamente presadiť dohodu o vystúpení, ktorú vyrokovala s EÚ.

Mayová napokon pod tlakom v máji oznámila, že odstúpi z funkcie šéfky Konzervatívnej strany 7. júna. V úrade premiérky zostane, kým si strana nezvolí nového lídra, ktorý sa stane aj novým predsedom vlády. Výsledky procesu voľby nového predsedu konzervatívcov sa očakávajú v týždni začínajúcom sa 22. júla.

Ružička: Očakávam brexit bez dohody v októbri

Zo správy ale nie je jasné, či je medzi týmito krajinami aj Slovensko. Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR František Ružička po stretnutí koordinačnej skupiny pre brexit vyhlásil, že očakáva brexit bez dohody ešte v októbri tohto roka.

„Hovorili sme si aj harmonogram toho, čo môže nastať do októbra tohto roka, lebo v tejto chvíli by som povedal, že to bude naozaj konečný dátum (brexitu),” uviedol Ružička na margo stretnutia koordinačnej skupiny.

Štátny tajomník vyhlásil, že hoci by Slovensko bolo najradšej, ak by sa Británia rozhodla EÚ neopustiť, dnes sa podľa jeho slov zdá, že „ideme skôr k brexitu bez dohody”.

Brexit ide do druhého predĺženia, Británia môže byť členom EÚ ďalšieho polroka

Po 29. marci a 12. apríli je novým oficiálnym dátumom brexitu 31. október. Ide o kompromisné riešenie odkladu britského vystúpenia, ktoré zohľadňuje obavy francúzskeho prezidenta, že Británia ako odchádzajúci člen EÚ bude blokovať unijný rozhodovací proces.

Ružička v tejto súvislosti zdôraznil, že aj v prípade tzv. tvrdého brexitu majú už dnes podnikatelia k dispozícii „jasné rámce toho, ako sa udeje”. Táto skutočnosť podľa neho vyplýva z „objemu informácií”, ktoré sú im k dispozícii, ako aj z „legislatívnych noriem”, ktoré už Únia aj Slovensko prijali.

Štátny tajomník pripustil, že existujú určité nepredvídateľnosti, na ktoré sa nedá pripraviť a ktorým môžu podnikatelia čeliť. Ako príklad uviedol scenár, keď by „od 1. novembra Spojené kráľovstvo prijalo nejaké opatrenia, s ktorými sme my nerátali”. Dodal však, že podobný vývoj nepredpokladá, pretože rokovania medzi Bruselom a Londýnom sú zatiaľ „veľmi korektné”.