Víťazi a porazení v Európskom parlamente po brexite

Posledné stretnutie britských poslancov v Európskom parlamente [EPA-EFE/Olivier Hoslet]

Brexit zmení rozloženie síl jednotlivých frakcií v Európskom parlamente. Renew stráca, Zelených v početnosti predbehne krajne pravicová skupina. Funkčnosť europarlamentu by sa nemala narušiť.

Európsky parlament v stredu (29. januára) hlasuje o dohode o odchode Veľkej Británie z EÚ. Brexit nevyhnutne zmení aj zloženie Európskeho parlamentu. S inštitúciou sa rozlúči 73 britských europoslancov. 27 z uvoľnených kresiel sa zaplnení novými europoslancami zo súčasných členských štátov, ktorí síce boli v eurovoľbách zvolení, no na uplatnenie mandátu museli počkať na brexit. To je aj prípad slovenskej europoslankyne Miriam Lexmann z KDH.

Piati poslanci prídu z Francúzska a Španielska, traja z Talianska a Holandska a dvaja z Írska.  Po jednom sa okrem Slovenska pripájajú poslanci z Poľska, Rumunska, Švédska, Rakúska, Chorvátska, Dánska, Fínska a Estónska. V parlamente bude po novom sedieť 705 poslancov.

Aj po tejto zmene najväčšou frakciou ostáva stredopravá Európska ľudová strana (EPP) šéfky Európskej komisie Ursuly von der Leyen. Dokonca si prilepší o päť europoslancov k celkovému počtu 187.

Tesné hlasovania

„Naši britskí kolegovia nám budú chýbať, no neočakávam výrazné zmeny fungovania Európskeho parlamentu. Na nové zloženie sme sa dlhodobo pripravovali a prispôsobili sme tomu aj všetky mechanizmy,“ hovorí pre EURACTIV.sk slovenský europoslanec Ivan Štefanec (Európska ľudová strana, KDH). Podľa neho je EPP stabilnou frakciou a neočakáva nejaké významné prekvapenia.

Strana má poslancov z celej Únie okrem Estónska a noví členovia by nijak výrazne nemali narušiť činnosť najsilnejšej frakcie. „Tí, ktorí vedeli, že prevezmú mandát, sa na svoje pôsobenie intenzívne pripravovali aj s pomocou EPP. Doterajšie hlasovanie v mnohých dôležitých bodoch bolo často tesné a posilnenie EPP je pre nás povzbudením do ďalšej práce,“ vysvetlil Štefanec.

EURACTIV Podcast | Miriam Lexmann: Nečitateľný partner nikoho nezaujíma, musíme mať jasnú zahraničnú politiku

VOĽBY 2020 | Rusko považuje za hrozbu a v slovenských strategických dokumentoch by sme to podľa gestorky strany KDH pre európsku a zahraničnú politiku mali deklarovať. Kultúrno-etické otázky by mal Brusel jednoznačne ponechať na členských štátoch, hovorí.

Európski ľudovci by mali 3. februára rozhodnúť, či formálne vylúčia stranu maďarského predsedu Viktora Orbána Fidesz. To by skupinu stálo 14 kresiel. Podľa denníka Népszava nakoniec nebude vylúčenie Fideszu vôbec na programe, Orbánova strana však bude mať naďalej pozastavené členstvo.

V prípade vylúčenia strany by sa Orbán mohol v budúcnosti pokúsiť nájsť novú pravicovú populistickú frakciu. Europoslanec Michal Šimečka (Renew Europe, PS) pre EURACTIV.sk hovorí, že prípadný odchod Fideszu z EPP by mohol spôsobiť výraznú zmenu vytvorením silnej nacionalistickej a euroskeptickej frakcie.

Široká koalícia

Kedže EPP ani žiadna iná frakcia zďaleka nedosahuje parlamentnú väčšinu závisí väčšina akcieschopnosti Európskeho parlamentu na širokej spolupráci mainstreamových frakcií. Platí to napríklad aj pri schvaľovaní jednej z vlajkových iniciatív novej Európskej komisie, Európskej zelenej dohody (European Green Deal) a budúcich legislatívnych návrhov s ňou spojených.

Skupina progresívnej aliancie socialistov a demokratov (S&D) ostáva druhou najsilnejšou frakciou so stratou desiatich poslancov britskej Labouristickej strany. Získava však štyri nové mandáty.

Frakcia Renew Europe stratila najviac poslancov

Odchod Britov najviac zasiahne liberálno-centristickú skupinu Renew Europe, ktorá je treťou najväčšou frakciou v parlamente. Nová frakcia stráca 17 poslancov, čo by mohlo narušiť rozhodovacie procesy v jej vnútri.

„Nemyslím si, že po odchode britských europoslancov by sa zhoda hľadala ťažšie,“ hovorí Michal Šimečka. “Renew je úplne nová politická skupina, ktorá vznikla spojením tradičných liberálnych strán a nových hnutí ako En Marche francúzskeho prezidenta Macrona, Progresívneho Slovenska či maďarskej opozičnej strany Momentum. Napriek tomu zatiaľ hlasujeme vcelku jednotne, napríklad v porovnaní s EPP, kde sú vnútorné rozdiely výraznejšie,“ hovorí Šimečka.

Šimečka si nemyslí, že brexit spôsobí zásadnú zmenu pomerov v Európskom parlamente ani po úprave počtov poslancov v jednotlivých frakciách. „Naďalej funguje široká proeurópska koalícia tvorená ľudovcami, socialistami a liberálnou frakciou Renew Europe. Navyše sa k nej pri hlasovaniach často pridávajú aj Zelení. V otázkach boja s klimatickými zmenami či ochranou právneho štátu panuje v parlamente široká zhoda,“ vysvetlil Šimečka.

Ani po strate istého počtu poslancov sa bez Renew ako stredovej politickej skupiny nedá v Európskom parlamente zložiť väčšina, hovorí europoslanec.

Očakáva však väčší vplyv francúzskej delegácie, ktorá bude najpočetnejšou. „To z môjho pohľadu nie je problém, keďže ako Progresívne Slovensko (PS) máme s francúzskymi europoslancami v mnohých otázkach, ako je napríklad boj s klimatickou zmenou, silná EÚ vo svete, či dôraz na ochranu právneho štátu, zhodný postoj,“ dodal Šimečka. Výnimkami sú podľa neho len otázky súvisiace s rozširovaním Únie na západnom Balkáne a stratégia voči Rusku.

Zelených predbehla Identita a demokracia

Zelení výrazne stratili, zo 74 poslancov ich počet klesá na 67 a budú tak odsunutí na piate miesto v početnosti frakcií. So 76 poslancami ich predbehla krajne pravicová strana Identita a demokracia, ktorej pribudli traja noví poslanci. Pätnásť nových poslancov zatiaľ nemá priradenie k žiadnej frakcii. Zelení tak stále dúfajú, že by si práve nimi mohli vyrovnať stratu odchodom Britov. Pridať by sa mohli traja katalánski separatisti aj napriek snahám Španielov zbaviť ich poslaneckej imunity. Zelení oslovujú aj talianskych populistov z Hnutia piatich hviezd. Podľa jedného z lídrov Zelených, Philippa Lambertsa, je časť poslancov Zelených ochotná spolupracovať a spraviť čokoľvek, aby boli opäť štvrtou najsilnejšou frakciou, iní však chcú počkať. Skupina by tak mala zaujať jasnú pozíciu v najbližších týždňoch. O Hnutie piatich hviezd zároveň prejavili záujem aj liberáli.

Európski konzervatívci a reformisti (ECR) strácajú britských konzervatívcov. Stávajú sa tak  šiestou frakciou v poradí s 59 kreslami pred krajne ľavicovou GUE/NGL so 40 poslancami, ktorá prišla s brexitom o jedného poslanca.

Z europarlamentu odchádza aj  27 poslancov okolo Nigela Faraga, ktorí ale nepatrili k žiadnej frakcii. Znižuje sa len počet nezávislých poslancov.