Víťazstvo nasledované prehrou. Brexit zrejme v októbri nebude

Ilustračný obrázok: Demonštrant podporujúci okamžitý brexit (napravo) a zástanca zotrvania Británie v EÚ. [EPA-EFE/AndyRain]

Britský parlament súhlasí s dohodou o vystúpení, ale nie s plánom schváliť príslušnú legislatívu za tri dni. EÚ sa kloní k technickému odkladu brexitu.

Poslanci Dolnej snemovne britského parlamentu schválili v utorok večer v druhom čítaní dohodu o vystúpení Británie z EÚ. Poslanci návrh schválili pomerom hlasov 329 k 299.

Pre premiéra Borisa Johnosna to bola chvíľa víťazstva, lebo sa mu podarilo niečo, čo nedokázala jeho predchodkyňa Theresa May. Jej dohodu poslanci viackrát odmietli. Víťazstvo ale trvalo naozaj len chvíľu.

Poslanci totiž následne hlasovali proti trojdňovému harmonogramu schvaľovania návrhu vykonávacieho zákona o brexitovej dohode. Zamietli ho pomerom hlasov 308:322.

Johnson predtým v rozprave uviedol, že v takomto prípade vypíše predčasné voľby. Po hlasovaní povedal, že víta, že poslanci predtým po prvý raz podporili dohodu o brexite.

EÚ sa teraz podľa Johnsona musí rozhodnúť, ako sa postaví k jeho nepodpísanej žiadosti o trojmesačný odklad dátumu vystúpenia Británie z Únie, ktorý mu podľa jeho slov nanútili poslanci.

Britský premiér Boris Johnson poslal v sobotu do Bruselu nepodpísaný list, v ktorom požiadal o odklad konečného termínu brexitu, stanoveného na 31. októbra, do 31. januára 2020. Johnson tak urobil po tom, čo britský parlament zabrzdil cez víkend jeho prvý pokus o presadenie novej “rozvodovej” dohody s EÚ.

Johnson musel EÚ o odklad požiadať v súlade s tzv. Bennovým zákonom, ktorý prijal britský parlament ešte začiatkom septembra.

Hovorkyňa Európskej komisie (EK) Mina Andreevová na neschválenie harmonogramu vykonávacieho zákona na Twitteri reagovala, že EK očakáva, že britská vláda ju bude informovať o svojich ďalších krokoch.

Predseda Európskej rady Donald Tusk na Twitteri napísal Európskej únii odporučí, aby súhlasila s ďalším odkladom brexitu, ktorý je v súčasnosti naplánovaný na 31. októbra. Tusk napísal, že bude naliehať na európsku dvadsaťsedmičku, aby ďalší odklad brexitu Británii odobrila.

Francúzsko tiež avizovalo, že je otvorené prípadnému “technickému” odkladu termínu brexitu o “niekoľko dní”, ktorý by umožnil britskému parlamentu ukončiť schvaľovanie príslušnej legislatívy.

Uviedla to v utorok francúzska ministerka pre európske záležitosti Amélie de Montchalin, ktorá však zároveň vylúčila možnosť opätovného otvorenia rokovaní o revidovanej dohode o brexite. Informovala o tom agentúra AFP.

“Na konci tohto týždňa budeme vidieť, či by bolo opodstatnené čisto technické odloženie (termínu brexitu), aby mohol britský parlament zavŕšiť svoje procedúry,” povedala de Montchalin v utorok večer vo francúzskom Senáte.

“Je však vylúčený taký odklad, ktorého cieľom by bolo získať čas na opätovné otvorenie dohody (o brexite),” zdôraznila ministerka. Podľa nej je pozícia Paríža v tomto smere nemenná.