Za nedodržanie pravidiel prechodného obdobia budú Británii hroziť sankcie

Britská vlajka pred sídlom Európskej komisie v Bruseli. [AP Photo/Virginia Mayo]

V prípade „nečestnej hry“ počas prechodného obdobia by Únia mala zastaviť prístup Británie na jednotný európsky trh, navrhuje Európska komisia.

Európska komisia v stredu zverejnila návrh znenia prechodných opatrení, ktoré bude potrebné zahrnúť do dohody o tzv. brexite po tom, ako Spojené kráľovstvo prejavilo záujem zostať aj po vystúpení z EÚ dočasne členom jednotného trhu EÚ a colnej únie.

Dátum vystúpenia Británie z EÚ bol stanovený na 29. marca 2019, prechodné obdobie by malo trvať do konca roku 2020.

„Vazalský štát“

Text zverejnený exekutívou EÚ odzrkadľuje jasný a podrobný mandát, ktorý jej členské štáty vlani v apríli a decembri a tento rok v januári poskytli na dohodnutie možných prechodných opatrení.

Keďže Spojené kráľovstvo zostane súčasťou jednotného trhu, vrátane všetkých štyroch slobôd, do 31. decembra 2020, bude zároveň viazané právnymi predpismi EÚ a jurisdikciou Súdneho dvora EÚ, pričom sa nebude zúčastňovať na rozhodovacom procese Únie.

Únia má plán pre prechodné obdobie po brexite. Na ťahu je Británia

Prechodné obdobie by podľa dohody členských štátov malo trvať 21 mesiacov. V Británii má podľa predstáv Bruselu počas tohto obdobia platiť právo EÚ, vrátane jurisdikcie európskeho súdu.

Prechodné ustanovenia obmedzujú možnosti Spojeného kráľovstva reagovať a vystupovať samostatne v tomto období v oblastiach zahraničnej a vojenskej politiky, medzinárodného obchodu a inštitucionálnych vzťahov, ak by takéto konanie išlo proti záujmom EÚ a základným zmluvám o EÚ.

Komisia vo svojom návrhu naznačila aj možné sankcie v prípade „nečestnej hry“ Londýna počas prechodného obdobia v rokoch 2019 až 2020. Podľa spravodajstva viacerých tlačových agentúra zmienka o sankciách nahnevala tábor britských euroskeptikov, ktorí sú prívržencami brexitu.

Takéto podmienky by podľa nich spravili zo Spojeného kráľovstva „vazalský štát“.

Tresty sú súčasťou všetkých hier

V dokumente Komisie sa píše o možnosti pozastaviť prístup Británii na jednotný európsky trh v prípade, že poruší pravidlá a nebude dostatok času na to, aby celú vec posúdil Súdny dvor EÚ.

V texte sa píše presne o „mechanizme pozastavenia určitých výhod pre Spojené kráľovstvo vyplývajúcich z jeho účasti na jednotnom trhu EÚ“.

V praxi to za istých okolností môže znamenať zavedenie colných sadzieb v období pred decembrom 2020.

Europarlament po brexite: Časť kresiel sa prerozdelí, časť odloží

Europoslanci z výboru pre ústavné veci ukázali, ako si predstavujú rozdelenie kresiel v Európskom parlamente po odchode Spojeného kráľovstva z Únie.

„Počas prechodného obdobia musí každý hrať podľa rovnakých pravidiel,” vysvetlil pozíciu eurokomisie Stefaan De Rynck, poradca hlavného vyjednávača EÚ pre brexit Michela Barniera. Na svojom účte na Twitteri spresnil, že „možnosť uplatnenia sankcií v prípade nečestnej hry je súčasťou akejkoľvek dohody“.

Londýn zatiaľ nezverejnil svoju pozíciu ohľadom prechodného obdobia. Očakáva sa, že britská premiérka Theresa Mayová tak urobí najneskôr 23. februára na neformálnom summite EÚ v Bruseli.

Nemecko návrh podporuje

Británia zatiaľ k bruselskému návrhu nezaujala jasné stanovisko. Nie je teda jasné, či má Londýn v rukáve záložný plán pre prípad, že Británii bude zamedzený prístup na jednotný trh počas prechodného obdobia.

„Toto je len návrh EÚ, ktorý jednoducho odráža ich predošlé dohodnuté usmernenia,“ uviedol pre agentúru AFP hovorca ministra pre brexit Davida Davisa.

Koordinátor brexitu za nemeckú stranu Peter Ptassek povedal, že návrh Komisie „prináša priehľadnosť, ktorú európske hospodárstvo v procese brexitu potrebuje.“

„Veľa času nám do marca už neostáva,“ napísal s odkazom na hraničný termín pre dohodu o prechodnom období, na ktorej sa Británia s EÚ dohodla.

V decembri sa Londýn dohodol s európskou dvadsaťsedmičkou na troch dôležitých otázkach odchodu – finančné vyrovnanie, Írske hranice a práva občanov EÚ žijúcich v Británii.

Tento týždeň v Bruseli začali technické rozhovory, ktoré majú narysovať plán pre prechodné 21 mesačné obdobe. Znovu bude otvorená aj otázka hraníc medzi Severným Írskom a Írskou republikou.Zhodu budú musieť nájsť aj na  otázkach občianskych práv Európanov, ktorí do Británie prídu počas prechodného obdobia.

Až keď sa Londýn dohodne s Bruselom na prechodnom období, budú môcť rokovania prejsť do ďalšej fázy. Tým je otázka budúcich obchodných vzťahov.