Za neriadený brexit bude niesť zodpovednosť aj Únia, tvrdí Johnson

Kandidát na britského premiéra Boris Johnson. [EPA-EFE/Chris Ratcliffe]

Odchádzajúca premiérka Theresa Mayová v poslednom prejave kritizovala britských poslancov. Pripustila, že v otázke brexitu mala robiť viac kompromisov, čo je podľa nej hlavná úloha pre jej nástupcu.

Favorit súboja o post nového lídra britských konzervatívcov Boris Johnson v stredu vyhlásil, že Európska únia bude niesť istú zodpovednosť v prípade, že Británia pod Johnsonovým vedením Úniu opustí bez dohody. Informovala o tom agentúra AFP.

Bývalý starosta Londýna a minister zahraničných vecí Johnson svoju kampaň založil na sľube uskutočniť brexit 31. októbra podľa plánu – s dohodou alebo bez dohody s Bruselom.

Pokus o novú dohodu

Johnson v poslednej londýnskej debate kandidátov pred členmi strany v stredu večer povedal, že sa počas leta bude snažiť vyrokovať s EÚ nové podmienky brexitu.

Uviedol však, že ak EÚ nebude ochotná zmeniť v dohode ani „čiarku alebo bodku (…) potom nemáme inú možnosť, ako vystúpiť za odlišných podmienok“.

Lídri EÚ opakovane uviedli, že text dohody, ktorú minulý rok uzavreli s britskou premiérkou Theresou Mayovou, nebudú znovu otvárať aj napriek tomu, že ho britský parlament v hlasovaní trikrát odmietol.

Bude Boris Johnson novým britským premiérom a čo by to znamenalo pre brexit?

Novým britským premiérom bude takmer určite niektorý zo zástancov tvrdého brexitu. Ak sa nový predseda vlády rozhodne opustiť Európsku úniu bez dohody, britský parlament mu už v tom nemá ako zabrániť. 

Johnson a jeho súper o post premiéra, súčasný minister zahraničných vecí Jeremy Hunt, tvrdia, že sa dohodu pokúsia zmeniť, najmä v súvislosti s odstránením tzv. írskej poistky.

Mayová z funkcie líderky britskej Konzervatívnej strany oficiálne odstúpila 7. júna. Vládny kabinet povedie, kým nebude zvolený nový predseda konzervatívcov, ktorý sa zároveň stane aj premiérom.

Hlasovanie poštou, v ktorom členovia Konzervatívnej strany rozhodnú, či Mayovú na Downing Street nahradí Hunt alebo Johnson, sa skončí 22. júla a meno nového premiéra bude známe o deň neskôr.

Mayová: „Taká je politika“

Odchádzajúca britská premiérka vo svojom poslednom prejave povedala, že najviac ľutuje práve to, že sa jej nepodarilo dokončiť brexit. Jej tím vyrokoval s európskymi vyjednávačmi dohodu o vystúpení, ktorú sa jej v britskom parlamente nepodarilo presadiť ani na tri pokusy. Mayová sa preto nevyhla kritike britských zákonodarcov.

„Povedali mi, že ak by som vyhlásila, že odstúpim, objavili by sa aj hlasy za moju dohodu. Povedala som, že odstúpim, čo som aj dodržala. Len tie hlasy sa neobjavili. Taká je už politika,“ uviedla.

Mayová obhajovala svoj pokus o realizáciu brexitu, i keď pripustila, že jej rétorika nevyznievala vždy v duchu kompromisu. „Bola každá formulácia taká dokonalá, aká by mala byť? Nebola,“ zamyslela sa Mayová.

Samovraždy a traumy. Brexit v Severnom Írsku otvoril staré rany, ľudia sa boja násila

„Brexit sa nemal stať“, hovoria severoírski obyvatelia z prihraničných oblastí s Írskom, ktorí sa obávajú návratu násilia do ich životov. Dnešným garantom mieru na tomto území je Európska únia. 

Mnohí ju kritizovali preovšetkým za jeden z prejavov pred tretím kolom hlasovania o dohode, kedy hlavný diel viny pripísala práve poslancom. Vtedy premiérka stratila podporu aj tých konzervatívcov, ktorí boli pripravení dohodu podporiť.

Svojho nástupcu vyzvala, aby predstavil kompromisy, bez ktorých sa brexit, ako tvrdí, neuskutoční.

„Nech je cestá, ktorú zvoíme, akákoľvek, musí byť udržateľná z dlhodobého hľadiska, aby brexit nakoniec spojil našu krajinu. Preto nejaký druh kompromisu bude nevyhnutný,“ dodala.

V prejave vyjadrila tiež obavy z šíriaceho sa „absolutizmu“, ktorí zapríčiňuje vzostup krajnej ľavice a pravice a kritizovala svetových lídrov. Tí podľa nej chápu diplomaciu ako „hru s nulovým súčtom, kde jedna krajina môže získať len v prípade, keď ostatné stratia“.