„Zásadný krok“ v rokovaniach o brexite: Dohoda o prechodnom období je na svete

"Máme dohodu", oznamili v pondelok na spoločej tlačovej konferencii vyjednávači brexitu Michel Barnier a David Davis. [EPA-EFE/OLIVIER HOSLET]

Vyjednávacie tímy Európskej únie a Spojeného kráľovstva sa dohodli na podmienkach dvojročného prechodného obdobia po brexite. Britská vláda kývla aj na kontroverzný „záložný plán“ pre írske hranice „pokým sa nenájde iné riešenie“.

Po mesiacoch neistoty a takmer žiadneho pokroku dnes Michel Barnier, hlavný vyjednávač brexitu za Európsku úniu, v Bruseli ohlásil, že spolu s jeho britským náprotivkom Davidom Davisom dospeli k všobecnej zhode ohľadom spoločného textu o britskom odchode z EÚ.

Ukončenie tejto fázy rokovaní obidvaja politici označili za „zásadný krok“ pre uzavretie dlhoočakávanej finálnej dohody.

Barnier pred novinármi ocenil, že sa s britskou stranou podarilo dohodnúť na podmienkach takmer dvojročného prechodného obdobia. To bude trvať od apríla 2019 do konca decembra 2020.

„Spojené kráľovstvo sa počas prechodného obdobia nebude podieľať na rozhodovacom procese Európskej únie. Bude čerpať všetky výhody jednotného trhu a colnej únie, bude však musieť dodržiavať európske pravidlá tak ako všetky členské štáty,“ dodal francúzsky politik.

Komisia predstavila návrh dohody o brexite. Mayová ho „nikdy nepríjme“

V návrhu dohody o vystúpení Británie z EÚ predstavila Komisia záložný plán riešenia otázky írskych hraníc. Bývalý britský minister pre brexit David Jones hovorí o „anexii Severného Írska“ Európskou únou.

Prechodné obdobie, o ktoré požiadala britská strana, má za cieľ poskytnúť spoločnostiam a občanom zo Spojeného kráľovstva a krajín EÚ právnu istotu a dostatok času na zavedenie opatrení, ktoré sa prispôsobia nastávajúcej situácii a zmiernia „šok“ z brexitu.

„Prechodné obdobie požadované Spojeným kráľovstvom bude veľmi užitočným obdobím pre administratívu a podniky Spojeného kráľovstva, aby sa pripravili na budúcnosť,“ opísal situáciu Barnier.

Davis dodal, že obe strany súhlasili s vytvorením tzv. „spoločného výboru“ na riešenie akýchkoľvek sporov, ktoré vzniknú počas prechodného obdobia.

„Teraz sa naša pozornosť musí sústrediť na budúcnosť, našu ekonomickú a bezpečnostnú spoluprácu. Musíme sa chopiť novej príležitosti a zachovať dynamiku z posledných týždňov. Dáva nám to však nádej, že dobrá dohoda pre Spojené kráľovstvo aj EÚ je bližšie ako kedykoľvek predtým.“

Záložný plán pre írske hranice

„Dospeli sme k zhode vo väčšine bodoch, ktoré budú v budúcnosti určovať medzinárodnú dohodu o riadnom vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ,“ vyhlásil pred novinármi Barnier. Nezabudol však pripomenúť, že obidve strany čaká ešte veľa práce, aby predišli vzniku tvrdej hranice a zaistili hladký obchod medzi Írskom a Severným Írskom.

Súčasťou dohody bude aj záložný plán pre budúcnosť írskych hraníc, ktorý „vstúpi do platnosti, pokým sa nenájde iné riešenie“

Europoslanci chcú budúce vzťahy s Britániou po vzore asociačnej dohody s Ukrajinou

Európsky parlament podporil myšlienku „asociačnej dohody“ v ukrajinskom štýle ako vzor budúcich vzťahov medzi Európskou úniou a Spojeným kráľovstvom. Europoslanci sa tiež postavili za návrh dohody o vystúpení, ktorý predstavila Európska komisia.

Táto poistka má predovšetkým upokojiť írsku vládu. Dublin sa  v pondelok vyhrážal tým, že na summite Európskej rady nepodporí dohodu, ktorá nevyrieši otázku hraníc k írskej spokojnosti.

Dôležitou súčasťou dokumentu je aj dohoda o finančnom vyrovnaní britských záväzkov. Británia nakoniec ustúpila aj v otázke ustanovení o zachovaní práv občanov po EÚ v Británii po brexite. Tie sa nakoniec budú vzťahovať aj na tých občanov Únie, ktorí na ostrovy dorazia počas prechodného obdobia.

Pondelňajšiu dohodu o prechodnom období by mali schváliť hlavy vlád a štátov na summite Európskej rady, ktorý sa začne vo štvrtok v Bruseli.

Reakcie

Dnešná dohoda priniesla úľavu pre britské firmy, ktoré v minulých týždňoch zvyšovali svoj tlak na britskú vládu, aby čo najskôr uzavrela s Bruselom dohodu o prechodnom období.

Spokojnosť s dohodou neskrýval ani šéf Britskej obchodnej komory Adam Marshall.

„Toto je míľnik, na ktorý veľa firiem po celej Británii dlho čakalo. Dohoda o prechodnom období, ktoré zachová status quo je skvelou správou pre obchodné spoločnosti na obidvoch brehoch Lamanšského prieplavu, pretože to znamená, že zo dňa na deň budú čeliť malým alebo žiadnym zmenám.

Podľa Keira Starmera, „brexitového“ hovorcu opozičných Labouristov však takáto dohoda mala vzniknúť už pred niekoľkými mesiacmi.

Tvrdý či mäkký brexit. Aké možnosti má Británia? (INFOGRAFIKA)

Európska únia a Británia plánujú po marcovom summite Európskej rady odštartovať rokovania o podobe budúcich obchodných vzťahov. V októbri by obidve strany chceli predstaviť finálny rámec určujúci vzájomné vzťahy po brexite. Aké sú možnosti?

„Vítame, že sa konečne dopracovali k finálnej dohode o prechodnom období. Teraz si ale vláda ako prioritu musí stanoviť konečnú dohodu, ktorá ochráni pracovné miesta, hospodárstvo a zaručí, že nevznikne tvrdá hranica v Severnom Írsku,“ dodal britský poslanec.

Líderka škótskych konzervatívcov Ruth Davidsonová zas varovala, že nepodporí dohodu o brexite, ktorá nezabezpečí Británii opätovné získanie úplnej kontroly nad rybolovom. Práve rybolov je pre škótskych konzervatívcov kľúčovou témou.

„To, že musíme na získanie plnej kontroly (v oblasti rybolovu) čakať do konca roku 2020, je pre nás jednoznačne sklamaním,“ povedala v pondelok Davidsonová, ktorá stojí na čele Konzervatívnej strany v Škótsku. „Po dnešnom rokovaní s predstaviteľmi rybárskeho priemyslu musím povedať, že sú takýmto výsledkom hlboko frustrovaní,“ dodala.