Brexit sága môže trvať roky

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

Demonštranti zo skupiny People's Vote na pochode cez Trafalgarské námestie v Londýne. [EPA-EFE/Vickie Flores]

Dohoda o brexite vyvolala najväčší spor v britskej politike od roku 1938, kedy sa vtedajší premiér Neville Chamberlain vrátil z Mníchova s papierom a tvrdil, že získal „mier pre naše časy,“ píše Denis MacShane.

Denis MacShane pôsobil vo vláde Tonyho Blaira v rokoch 2001 až 2002 ako minister zahraničných vecí. Od roku 2002 do roku 2005 zastával pozíciu ministra zahraničia pre európske záležitosti.

Dohoda o vystúpení a priložený dodatok o oblastiach, kde strany zatiaľ nedospeli k zhode spustila namiesto zjednotenia Británie po tesnom referende, v ktorom za brexit hlasovalo iba 37 percent z celkového britského elektorátu, ďalšie kolo obvinení a nedôvery.

Na svoj post rezignovalo niekoľko ministrov, ďalší sa proti premiérke Mayovej spojili v snahe prinútiť ju k návratu do Bruselu a vyrokovaniu novej dohody.

Z Konzervatívnej strany sa ozývajú hlasy, vedené Borisom Johnsonom, ktoré kritizujú dohodu ako koniec tisícročnej éry britského parlamentarizmu.

Bývalý minister zahraničných vecí si podľa všetkého myslí, že keď v roku 1066 na brehoch Anglicka zakotvil William Dobyvateľ, priniesol so sebou aj fungujúcu Dolnú snemovňu.

NAŽIVO: Dohoda o brexite minúta po minúte

Európska únia sa po roku a pol trvajúcich rokovaniach dohodla so Spojeným kráľovstvom na podmienkach jeho vystúpenia. Britskej premiérke Therese Mayovej sa v stredu podarilo presadiť návrh zmluvy o brexite vo vláde.

Vzbúrenci v konzervatívnej strane sa podľa britských médií …

Túto hyperbolu môžeme počuť aj od mnohých ďalších konzervatívnych členov parlamentu, ktorý žiadajú, aby bola Mayová nahradená zanietenejším odporcom Európskej únie.

Mayová napriek tomu stále zotrváva vo svojej rétorike, v ktorej o dohode na stole hovorí ako o najlepšom možnom výsledku. Podporu  pre ňu medzi poslancami však stále hľadá.

Mayová v súčasnosti dopláca na svoju brexitovú politiku, ktorú razí odkedy sa v júli 2016 stala premiérkou. Namiesto snahy o zjednotenie krajiny, o vytvorenie spoločného postoja, o spoluprácu medzi Labouristami a Konzervatívcami, o vytvorenie pracovných skupín, ktoré by koordinovali postoje vlády s Odborovým kongresom (CBI), Konfederáciou britského priemyslu (TUC), regiónmi, mestami či univerzitami sa Mayová rozhodla hovoriť iba za seba a stúpencov tvrdého brexitu.

Trvala na vyhláseniach ako „brexit znamená brexit“ alebo „žiadna dohoda je lepšia ako zlá dohoda“ a stúpencov európskeho občianstva označovala za „občanov ničoho“.

Premiérka dúfala, že pokračovanie v antieurópskej rétorike jej po referende zaistí popularitu. Z tejto domnienky sa v roku 2017 v predčasných voľbách pokúsila vyťažiť upevnenie svojej pozície. Opak sa stal pravdou a Mayová utrpela ťažké straty na úkor Corbynom vedených Labouristov.

Väčšina, ktorú toryovci získali v roku 2015 Mayová stratila a pri zostavení vlády sa musela spoľahnúť na krajne pravicových poslancov zo Severného Írska, ktorí nemajú radi Dublin ani Brusel a odmietajú priznať LGBTI+ skupinám v Severnom Írsku práva garantované zákonmi Spojeného kráľovstva.

Títo istí poslanci teraz vyhlásili, že Mayovej dohodu nepodporia. Rovnako ani Labouristi, Liberálni demokrati, Zelení a nacionalisti zo Škótska aj Walesu.

Pokiaľ tento blok vo svojom odpore vydrží a pridajú sa k nemu antieurópski toryovci podporujúci tvrdý brexit – teda odmietnutie zotrvania v colnej únii a v spoločnom trhu, slobody pohybu a práva britov žiť a pracovať v Európskej únii alebo naopak – a pokiaľ dohodu poslanci v Dolnej snemovni zamietnu, premiérka na svojej stoličke ostať nemôže.

Stúpenci nového referenda ako Tony Blair alebo skupina „People’s Vote“ takisto vyzývajú poslancov, aby za dohodu nehlasovali. Prieskumy verejnej mienky ukazujú väčšinu pre podporovateľov zotrvania Spojeného kráľovstva v Únii. V Anglicku každý rok umrie približne 700 tisíc starších občanov a rovnaký počet ľudí dovŕši vek 18 rokov, čo im umožňuje voliť a vyjadriť svoj postoj v referende. Boli to hlavne starší voliči, ktorí v roku 2016 hlasovali za brexit, zatiaľ čo štyria z piatich voličov medzi 18 a 24 rokmi hlasovali za zotrvanie.

Väčšina pre odchod Spojeného kráľovstva z únie sa stratila. Okrem Tonyho Blaira na druhé referendum vyzývajú aj bývalý konzervatívny premiér John Major, starosta Londýna Sadiq Khan či editor The Times John Witherow.

Premiérka Mayová voličov presviedča, že volanie po druhom referende a odmietnutie predloženej dohody povedú k ekonomickému chaosu a kolapsu. Ešte stále môže pre dohodu získať podporu, keďže ako oznámila Angela Merkelová či ďalší európski lídri, táto dohoda je jedinou, ktorá je na stole. Jej prerokovanie je vylúčené.

Návrh "rozvodovej" dohody s Britániou v kocke

Európska únia zverejnila návrh 585 stranovej dohody s Veľkou Britániou o podmienkach jej vystúpenia. Obsahuje režim pre prechodné obdobie, ktoré umožní obom stranám pripraviť sa na obdobie po roku 2020.

Spoločnosti ako Airbus či Siemens sa zatiaľ zásobujú náhradnými časťami. Pokiaľ poslanci dohodu odmietnu, okolo štyri a pol tisíc nákladných vozidiel, ktoré denne prídu do prístavu v Doveri bude musieť čeliť zdržaniam spôsobeným obnovenými colnými kontrolami. Z južného Anglicka a regiónu okolo Calais vo Francúzsku sa stane obrovské parkovisko pre nákladiaky.

Aj v prípade, že bude dohoda prijatá, EÚ a Spojené kráľovstvo budú stále musieť vyrokovať úplne novú dohodu pokrývajúcu všetko od obchodu cez leteckú dopravu a ochranu dát až po ľudské práva či spoluprácu policajných zložiek.

Proces týchto rokovaní môže trvať roky, počas ktorých Spojené kráľovstvo de facto ostane členom Únie, aj keď oficiálne členstvo skončí v marci budúceho roku.

Švajčiarsko v roku 1992 odmietlo členstvo v Únii aj v Európskom hospodárskom priestore, rozbroje medzi Bernom a Bruselom odvtedy neutíchli. Stane sa tento scenár nikdy nekončiacich rokovaní s Bruselom realitou aj pre Britániu? Sága brexitu je pre Spojené kráľovstvo iba začiatkom.