Theresa Mayová mieni, kampaň mení

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

Theresa Mayová

Mayová v televíznom štúdiu. FOTO: TASR/AP/Stefan Rousseau

Sir Michael Leigh je Senior Fellow v German Marshall Fund.

Kampaň pred parlamentnými voľbami 8. júna 2017 nejde podľa plánov premiérky Theresy Mayovej, ktoré mali byť asi takéto.

Mayová zvolala voľby, lebo sa jej zdalo náročné riadiť parlament s väčšinou, ktorá sa opiera o rozdiel 17 poslancov. Chcela využiť slabosť labouristov, aby svoju väčšinu posilnila a získala voličskú podporu pre tvrdý brexit aj pre svoj ekonomický a sociálny program.

Voľby videla aj ako príležitosť zbaviť sa politík svojho predchodcu, Davida Camerona, a získať u občanov dôveru pre seba.

Theresa Mayová mienila…

Premiérka vie, že v roku 2017 dosiahla jej popularita pravdepodobne najvyššiu možnú úroveň pred tým, ako verejnosť pocíti negatívne dôsledky brexitu. Voľby dva roky pred plánovaným termínom znamenajú, že prvé pobrexitové voľby sa uskutočnia až v roku 2022 a nie v roku 2020.

A to je dosť času na to, myslela si bezpochyby Mayová, aby sa ľudia zotavili zo šoku z vystúpenia naplánovaného na 29. marca 2019. Hlavne, ak sa brexit ukáže ako skok z útesu.

Taktiež dúfala, že sa zbaví strany UKIP, ktorá prišla o zmyslel svojej existencie teraz, keď je Británia na ceste von z EÚ.

Zdanlivý dôvod pre predčasné voľby bol rozpor medzi krajinou a zložením parlamentu, v ktorom väčšina poslancov stále uprednostňuje členstvo v EÚ alebo aspoň hladké, postupné vystúpenie. Premiérka tiež tvrdila, že silnejšia väčšina v parlamente jej dá pevnú ruku v rokovaniach o brexite.

… kampaň mení

Ale ani tie najlepšie plány nemusia vyjsť a veci sa určite nevyvíjajú tak, ako ich premiérka plánovala.

Prvým nezdarom bolo rozhodnutie – na radu jej najbližšieho osobného poradcu – zaradiť do programu Konzervatívnej strany sľub, že starší ľudia už nebudú musieť používať svoje úspory na platby za starostlivosť počas svojho života.

Namiesto toho by si štát strhol náklady z ich majetku po ich smrti. Táto „daň z demencie“ spôsobila rozruch a bola rýchlo stiahnutá.

Toľko k Mayovej sloganu „silné stabilné líderstvo“.

Osudná televízna debata

Ako ďalší nezdar skončilo premiérkino rozhodnutie nezúčastniť sa televíznej debaty so lídrami súperiacich politických strán.

Jej oponenti tento krok označili za zbabelý.

A to zvlášť po tom, ako líder labouristov Jeremy Corbyn zmenil názor a vybral sa do štúdia napriek premiérkinej neúčasti.

Mayová potom už nedokázala zabrániť živému vstupu, v ktorom ľudia hlasne odmietli jej tvrdenia o lepšom životnom štandarde, predovšetkým pre pracovníkov v zdravotníctve.

Návrat Jeremyho Corbyna

Mayovej vyvádzanie poskytlo príležitosť pre pozoruhodný návrat Jeremyho Corbyna, ktorý bol pred tým široko odmietaný svojimi odporcami ako zmätený a predpotopný radikálny ľavičiar.

Volebný manifest jeho strany získal istú odozvu u verejnosti, kým dôveryhodnosť Mayovej sa priblížila k okraju.

Jeremy Corbyn

Jeremy Corbyn

Corbyn viedol prekvapivo účinnú kampaň, hoci jeho program neprešiel podrobnou analýzou.

Aj on musel hľadať odpovede na skúmavé otázky štúdiového publika, ale vyšiel z toho relatívne nepoškodený. Podarilo sa mu znížiť rozdiel v prieskumoch verejnej mienky medzi dvomi hlavnými stranami a vzbudil pochybnosti o plošnom víťazstve, ktoré Mayová aj väčšina pozorovateľov očakávala.

Nezvládnutá reakcia na útok

Otrasný teroristický útoky z 3. júna v Londýne, ktorý prišiel po manchesterskom samovražednom výbuchu v minulom mesiaci, pridal Therese Mayovej na starostiach.

Zákrok (obmedzenie ľudských práv v záujme bezpečnosti – pozn. red.), ktorý navrhla, pripomenul útok prezidenta Donalda Trumpa na moslimských imigrantov.

Jej vyhlásenie „čo je veľa, to je veľa“ znelo ako jej predchádzajúce nevýrazné vyjadrenie „brexit znamená brexit“.

Čo je horšie, sama bola v posledných siedmich rokoch zodpovedná za vnútornú bezpečnosť: najskôr ako ministerka vnútra a potom ako premiérka. Jej bojovný prejav vyzeral ako zbieranie politických bodov na ľudskej tragédii.

Silnejšia väčšina, silnejšia pozícia?

A čo sa týka brexitu, jednohlasná zhoda 27 členských krajín na nekompromisných rokovacích smerniciach od Európskej komisie spochybňuje premiérkino tvrdenie, že voľby upevnia jej pozíciu v rokovaniach.

Veľkosť Mayovej parlamentnej väčšiny – dnes v ohrození – je pre európskych lídrov do veľkej miery irelevantná.

Samotnú kancelárku Angelu Merkelovú a prezidenta Emmanuela Macrona čakajú doma parlamentné voľby v najbližších mesiacoch.

V snahe držať svoje krajiny a EÚ pokope vnímajú Brexit len ako druhoradú záležitosť.

Britov čaká hrboľatá cesta

Briti, ktorí majú obavu z dopadov tvrdého brexitu, dúfali, že veľké volebné víťazstvo dá Mayovej flexibilitu pri dosahovaní kompromisov s EÚ, pozostávajúcich napríklad z hladkého prechodného obdobia, počas ktorého by v Británii stále platili európske pravidlá. Toto bolo vždy pochybné – kandidáti konzervatívcov boli vybraní na základe svojich nespochybniteľných zásluh za brexit.

V skutočnosti môžu menšia konzervatívna väčšina (ktorá je podľa prieskumov jednou z možností) a nastávajúca ekonomická búrka urobiť viac pre záchranu premiérky pred pádom z útesu zvaného brexit.

Ak však nastane scenár, ktorý si nikto nevedel predstaviť na začiatku kampane – parlamentný pat alebo aj víťazstvo labouristov – dôsledky vyjednávaní s EÚ sa budú ťažko predpovedať.

Bez ohľadu na výsledok volieb však Britániu čaká hrboľatá cesta.

Titulok a medzititulky – redakcia.