Von der Leyen: Rokovania s Britániou o obchodnej dohode budú pokračovať

Británia a Európska únia budú pokračovať v rokovaniach o obchodnej dohode. V nedeľu to oznámila predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen po telefonáte s britským premiérom Borisom Johnsonom.

„Mali sme dnes ráno užitočný telefonát s Borisom Johnsonom. Diskutovali sme o hlavných nevyriešených témach,“ uviedla počas tlačovej videokonferencie.

„Ak napriek rokovaniam, ktoré trvali takmer celý rok, a tomu, že termíny (ich ukončenia) sa nikdy nedodržali, v tomto okamihu je zodpovedné pokúsiť sa urobiť všetko možné. Poverili sme našich vyjednávačov, aby pokračovali v rokovaniach a preskúmali, či je možné dosiahnuť dohodu aj v takejto neskorej fáze,“ vysvetlila von der Leyen.

Tri sporné otázky, ktoré bránia uzatvoreniu pobrexitovej dohody, sú rybolov, štátna pomoc – teda férová súťaž a to, ako podporovať ekonomiky oboch strán za rovnakých pravidiel -, a dohľad nad konečným usporiadaním vzájomných vzťahov.

Ak nebude uzatvorená dohoda o budúcom partnerstve, obchodné vzťahy medzi euroblokom a Britániou sa budú riadiť iba pravidlami Svetovej obchodnej organizácie (WTO).