Ako bude vyzerať výber spitzenkandidátov v eurovoľbách 2019? (INFOGRAFIKA)

Blíži sa termín volieb do Európskeho parlamentu, no ešte nie je jasné, akým spôsobom prebehne voľba predsedu Európskej komisie. Jednotlivé európske politické strany však už zakrátko budú voliť svojich volebných lídrov.

Nemecký termín Spitzenkandidaten označuje oficiálnych kandidátov európskych politických rodín na post predsedu Európskej komisie. Kandidát politickej skupiny, ktorá po voľbách získa najviac kresiel v Európskom parlamente, by sa automaticky mal stať lídrom európskej exekutívy.

O post volebného lídra Strany európskych socialistov sa bude uchádzať aj slovenský eurokomisár Maroš Šefčovič.

Šefčovič má ambíciu nahradiť Junckera

Prvý návrh jeho mena mal prísť z Českej republiky. Šefčovič by rád kandidatúru využil na posilnenie porozumenia medzi novými a starými členskými krajinami.

Prvýkrát sa tento systém využil vo voľbách do Európskeho parlamentu v roku 2014. Predsedom Komisie sa stal Jean-Cluade Juncker, líder kandidátky víťaznej Európskej ľudovej strany.

To, či sa takýto proces zvolí aj v nadchádzajúcich eurovoľbách zatiaľ nie je isté. Kým Európsky parlament odhlasoval, že na post predsedu Európskej komisie podporí len spitzenkandidáta, lídri členských krajiny na februárovom summite EÚ automatický mechanizmus odmietli.

Kandidáta na predsedu Európskej komisie podľa Lisabonskej zmluvy navrhuje kvalifikovanou väčšinou Európska rada, teda členské štáty.

Voľby do Európskeho parlamentu sa budú konať 23 až 26. mája 2019.

Europoslanci chcú zopakovať spitzenkandidátov, krajiny nie sú nadšené

Európsky parlament odhlasoval, že podporí iba takého kandidáta na nového predsedu Európskej komisie, ktorý bude zároveň „spitzenkandidát“.