Budúcnosť EÚ je v nemeckých voľbách nosnou témou (INFOGRAFIKA)

Nemecká kancelárka Angela Merkelová otvorila cez víkend záverečnú fázu svojej predvolebnej kampane vystúpením v západonemeckom Dortmunde, kde poukázala na úlohu Nemecka v Európskej únii, ktorú označila za „najväčší bezpečnostný a mierový projekt“.

O európskej perspektíve má čo povedať aj jej najväčší protivník o kreslo nemeckého kancelára. Sociálny demokrat Martin Schulz už od januára, kedy prebral vedenie strany SPD,  dokázal stiahnuť takmer 20 percentný Merkelovej náskok.

https://euractiv.sk/clanky/zivotne-prostredie/schulz-chce-merkelovu-porazit-kvotami-na-elektromobily/

Konzervatívny blok súčasnej kancelárky, ktorý tvorí CDU a sesterská Kresťansko-sociálna únia v Bavorsku (CSU), má v aktuálnych prieskumoch preferencií viac ako 15 percentný náskok pred konkurenčnou Sociálnodemokratickou stranou Nemecka (SPD). Téma Európskej únie ale nielen v týchto dvoch táboroch patrí medzi nosné body.

Stále nerozhodnutí voliči

Hoci nemecké voľby do spolkového snemu sú plánované na 24. septembra a niektoré kampane bežia už niekoľko mesiacov, analytici predpokladajú, že veľké množstvo voličov stále nie je rozhodnutých.

Dohromady 38 stranám sa podarilo získať teoretickú šancu budúceho zastúpenia v Bundestagu. Okrem nich sa o priazeň usiluje aj  niekoľko nezávislých kandidátov, v jednočlenných volebných obvodoch.

Medzi hlavné strany, u ktorých sa predpokladá úspech v podobe minimálnych piatich percent, patrí sedem subjektov, pričom Katolícki demokrati a Katolícka sociálna únia (CDU/CSU) budú tak ako v minulosti spolupracovať.

Štyri z týchto šiestich blokov vedú ženy.

Spoločný menovateľ: budúca Európska únia

Medzi kľúčové témy, ktoré kraľujú predvolebným mítingom patria bezpečnosť, migrácia, ale aj rast životných nákladov a udržateľnosť ekonomiky. Tradičné regionálne problémy ostávajú na lokálnej scéne, teda na spolkových štátoch. Spoločným menovateľom na celoštátnej úrovni ostáva najmä Európa.

Takmer všetky hlavné strany prijali v kampani pro-Európsku agendu s výhľadom na reformy Únie. Jedine euroskeptická Alternatíva pre Nemecko (AfD) volá po referende o „Dexite“.

Práve Schulz, ktorého tvár podľa prieskumov v januári nepoznala až pätina Nemcov, je často krát spájaný najmä s Bruselom. Jeho SPD, zelení (Bündnis90/Die Grünen), slobodní demokrati (FDP) a ľavičiari (Die Linke) vidia nemeckú budúcnosť v Únii veľmi podobne: založenú na princípe subsidiarity a okrem ľavičiarov aj vo forme viacrýchlostnej Európy.

Merkelovej CDU nie je v téme tak explicitná, no európsku integráciu vidí v akcelerovaní francúzsko-nemeckého hnacieho motora a oživením dlho zanedbávaného Weimarského trojuholníka (Nemecko, Francúzsko, Poľsko).

Zdroj: ECFR a predvolebné programy strán

SBOP, migrácia a ekonomika

Podľa think tanku ECFR je v európskych perspektívach šiestich najsilnejších strán a hnutí rozdiel najmä v pohľadoch na spoločnú obranu a bezpečnosť, migráciu a finančnú a obchodnú politiku.

Socialisti, zelení a ľavičiari prikladajú v Spoločnej bezpečnostnej a obrannej politike Únie (SBOP) dôraz na civilnú namiesto vojenskej dimenzie. SPD, CDU aj FDP vidia jej realizáciu v Európskej obrannej únii. Tieto tri strany majú podobný pohľad aj na spoluprácu s NATO, pričom SBOP by mala byť jej komplementárna jednotka. Ľavičiari z Die Linke vidia budúcnosť v nemeckom odchode z NATO.

https://euractiv.sk/clanky/brexit-referendum/nemecki-poslanci-chcu-aby-sa-v-eu-po-brexite-viac-vyuzivala-nemcina/

Pozícia v migračnej otázke je podobná v smere európskej zodpovednosti, ktorá má ležať na všetkých štátoch. CDU volá po revízii Dublinského azylového systému, SPD ide ešte ďalej a pre členské krajiny, ktoré migrantov odmietajú prijať, chcú zaviesť primerané tresty.

CDU rovnako plánuje uzatvoriť v oblasti migrácie podobné dohody so severoafrickými krajinami, akú má dnes Únia s Tureckom. Na turecké členstvo v Únii panujú rovnako rozličné názory.

V otázkach ekonomiky boli strany ešte kreatívnejšie. Merkelovej CDU prichádza s návrhom Európskeho menového fondu na báze francúzko-nemeckého partnerstva. Schulzova SPD ide opäť o krok ďalej a navrhuje hospodársku vládu pre Eurozónu, či spoločný finančný rozpočet v rámci Európskej menovej únie.