Eurokandidátky a vekové zastúpenie: Nástup novej generácie?

Priemerný vek kandidátov do Európskeho parlamentu sa oproti posledným eurovoľbám zvýšil. Strany a koalície na prvé miesta tiež zaradili menej mladých kandidátov. Šanca, že sa europoslancom stane niektorý z mladších kandidátov je napriek tomu vyššia.

Priemerný vek 343 kandidátov do Európskeho parlamentu je 46,8 rokov. V roku 2014 bol vekový priemer uchádzačov o viac ako dva roky nižší (44,1 rokov). Najpočetnejšími sú kandidáti vo veku 42 rokov. Pre porovnanie: v posledných voľbách do slovenskej Národnej rady bol priemerný vek kandidátov 43 a pol roku.

Kandidujúce strany a koalície pred piatimi rokmi dali mladým viac šancí aj na vrchných miestach kandidátskych listín. Svedčí o tom aj vekový priemer kandidátov z prvej päťky (48,8 rokov), ktorý je tentokrát o dva roky vyšší ako v roku 2014 (46,5). Kým dnes je na prvých troch pozíciách dohromady 9 kandidátov do 35 rokov, v predošlých eurovoľbách bol ich počet vyše dvojnásobný (19).

V tejto vekovej kategórii sa nachádzajú len dvaja volebný lídri: Michal Šimečka z PS-SPOLU a Martin Beluský z K-ĽSNS. Ten je vo veku 32 rokov najmladším volebným lídrom v týchto eurovoľbách. V obidvoch prípadoch však ide o kandidátov strán, ktoré podľa predvolebného prieskumu agentúry Focus majú veľkú šancu získať v europarlamente aspoň jeden mandát.

Iba štvrtina žien a prevaha Bratislavy. Ako vyzerajú kandidátky do europarlamentu?

Ktorá strana dáva v eurovoľbách najväčšiu šancu ženám? Koľko mladých kandidátov môže zasadnúť do kresla Euróspkeho parlamentu? A aké je geografické rozloženie uchádzačov o post europoslanca? Portál EURACTIV prináša prehľad kandidátiek do májových eurovolieb. 

V roku 2014 sa z kandidátov do 35 rokov do Európskeho parlamentu nedostal ani jeden. Najbližšie k tomu mala vtedy 31-ročná Katarína Nevedaľová, ktorá na kandidátke Smeru skončila prvá „pod čiarou“. Najmladšou zvolenou europoslankyňou bola vo veku 40 rokov Jana Žitňanská (NOVA, Konzervatívni demokrati Slovenska, Občianska konzervatívna strana).

Z najmladšej vekovej kategórie – 21 až 25 rokov – sa o post europoslanca celkovo uchádza 12 kandidátov. Tak ako vo voľbách 2014, aj tentokrát sa do prvej trojky dostal iba jeden – za kotlebovcov z tretieho miesta kandiduje 25-ročný poslanec NR SR Milan Mazurek.

Do prvej päťky sa dostali iba ďalší traja kandidáti z najmladšej vekovej kategórie: podpredseda Mladých sociálnych demokratov Igor Melicher na kandidátke Smeru, 21- ročný Dominik Drdul na kandidátke OĽaNO a Petra Kamenárová na kandidátke Strany tolerancie a spolunažívania.

Vôbec s najmladšou kandidátkou (37,14 rokov) do volieb ide Maďarská kresťanskodemokratická aliancia. Zo strán, ktoré by podľa Focusu mohli prekročiť päťpercentnú hranicu potrebnú pre zisk mandátu v europarlamente, majú v priemere najmladších kandidátov SaS a SMER-SD (zhodne 40 rokov).

Bude Slovensko po voľbách v Európskom parlamente zastupovať viac žien?

Podiel žien na kandidátnych listinách do zákonodarných orgánov na národnej ale aj európskej úrovni na Slovensku dlhodobo stagnuje. V nadchádzajúcich voľbách do Európskeho parlamentu ženy tvoria iba štvrtinu zo všetkých uchádzačov o post europoslanca.

Naopak, najstaršiu kandidátnu listinu (57,4 rokov) predložila Strana národnej jednoty – strana vlastencov, ktorej predsedá niekdajší poslanec Federálneho zhromaždenia za SNS Stanislav Pánis. Z preferenčne najsilnejších strán má najvyšší vekový priemer kandidátska listina KDH.

Najstarším kandidátom týchto eurovolieb je Dušan Katuščák z Demokratickej strany, najstaršou volebnou líderkou je súčasná europoslankyňa Anna Záborská, ktorá vedie novovzniknutú Kresťanskú úniu.