Odkiaľ pochádzajú kandidáti na europoslancov?

Zo všetkých kandidátov na post europoslanca má v Bratislave trvalé bydlisko každý štvrtý. Na čelo eurokandidátky Bratislavčana umiestnilo dvanásť z 31 kandidujúcich strán a koalícií.

Najviditeľnejší na kandidátnych listinách v nadchádzajúcich eurovoľbách sú Bratislavčania. Aspoň to vyplýva z údajov o trvalom bydlisku, ktoré vedľa svojho mena uvádzajú všetci kandidáti na europoslancov.

Slovenskí voliči si môžu vyberať až z 92 kandidátov z Bratislavy, ktorí tak tvoria vyše 26 percent zo všetkých kandidátov. Z Bratislavy je aj najviac volebných lídrov – dohromady 12

Druhým najzastúpenejším mestom sú Košice. Druhé najväčšie mesto Slovenska má v eurovoľbách 16 kandidátov.

Z krajských miest má najmenšie zastúpenie Žilina, odkiaľ kandiduje iba jeden človek na kandidátskej listine Slovenskej ľudovej strany Andreja Hlinku.

Iba štvrtina žien a prevaha Bratislavy. Ako vyzerajú kandidátky do europarlamentu?

Ktorá strana dáva v eurovoľbách najväčšiu šancu ženám? Koľko mladých kandidátov môže zasadnúť do kresla Euróspkeho parlamentu? A aké je geografické rozloženie uchádzačov o post europoslanca? Portál EURACTIV prináša prehľad kandidátiek do májových eurovolieb. 

Na skutočnosti, že z najväčšieho mesta pochádza najviac kandidátov, nie je nič prekvapivé. Hlavné mesto však s prehľadom dominuje aj v počte kandidátov na obyvateľa. Jeden„bratislavský kandidát“ pripadá na 4 705 obyvateľov.

Z miest a obcí, ktoré majú v eurovoľbách viac ako jedného kandidáta, je v tomto ukazovateli druhá 76-tisícová Nitra s desiatimi uchádzačmi a teda 7 665 obyvateľmi na kandidáta. Tretia Banská Bystrica má rovnako 10 kandidátov, čo je vyše 7 800 obyvateľov na kandidáta.

Vôbec najviac Bratislavčanov – až deväť – má na kandidátskej listine koalícia Progresívneho Slovenska a Spolu, pričom z hlavného mesta sú všetci kandidáti na prvých šiestich pozíciách. Sedem kandidátov s trvalým bydliskom v Bratislave má Slovenská národná jednota, po šesť ich je na listine strán Sloboda a Solidarita (SaS), Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) a Národná koalícia.

Bude Slovensko po voľbách v Európskom parlamente zastupovať viac žien?

Podiel žien na kandidátnych listinách do zákonodarných orgánov na národnej ale aj európskej úrovni na Slovensku dlhodobo stagnuje. V nadchádzajúcich voľbách do Európskeho parlamentu ženy tvoria iba štvrtinu zo všetkých uchádzačov o post europoslanca.

Naopak, žiadny uchádzač z Bratislavy nie je na kandidátke strán Kotleba – ĽSNS a Naj – Nezávislosť a Jednota a Kresťanská únia.

Z Bratislavy je aj väčšina europoslancov, ktorí v europarlamente zastupovali Slovensko v uplynulých piatich rokoch. V roku 2014 si ju ako trvalé bydlisko uviedli až siedmi z trinástich zvolených poslancov Európskeho parlamentu.

Pomerne nerovnomerne sú kandidáti na europoslancov rozdelení aj medzi jednotlivé kraje. Z bratislavského kraja, ktorý je až piaty najľudnatejší kraj, pochádza až 107 kandidátov, čo je takmer jedna tretina zo všetkých kandidátov. Nasleduje prešovský so 45 a košický kraj so 43 zástupcami. Z nitrianskeho kraja kandiduje 36, z banskobystrického kraja 34, z trnavského 31, z tenčianskeho 25 a žilinského 22.

Eurokandidátky a vekové zastúpenie: Nástup novej generácie?

Priemerný vek kandidátov do Európskeho parlamentu sa oproti posledným eurovoľbám zvýšil. Strany a koalície na prvé miesta tiež zaradili menej mladých kandidátov. Šanca, že sa europoslancom stane niektorý z mladších kandidátov je napriek tomu vyššia.