Slovenská delegácia v europarlamente môže vyzerať výrazne inak

Ak by sme výsledky aktuálnych prieskumov preferencií pre voľby do NR SR premietli na výsledky volieb do Európskeho parlamentu, mala by ĽSNS dva mandáty a Smer-SD by zostal najväčšou delegáciou.

V súčasnosti má Slovensko šesť poslancov vo frakcii Európskej ľudovej strany. Troch za KDH (Ivan Štefanec, Anna Záborská, Miroslav Mikolášik), jedného za Most-Híd (József Nagy) a  Eduarda Kukan (zvolený za SDKÚ, toho času už bez politickej strany). Jedného má SMK (Pál Csáky)

Štyroch poslancov má Smer-SD ako člen skupiny Socialistov & demokratov: Monika Beňová, Monika Smolková, Vladimír Maňka a Boris Zala.

Traja slovenskí poslanci sú v skupine Európskych konzervatívcov a reformistov (Richard Sulík z SaS, Jana Žitňanská za NOVA a Branislav Škripek z OĽaNO).

Ak by sa voľby do Európskeho parlamentu konali teraz a kopírovali by aktuálne prieskumy verejnej mienky o voľbách do národných parlamentov, ktoré agreguje portál Poll of Polls, mal by Smer-SD opäť najväčšiu delegáciu o 4 europoslancov. Zvyšné mandáty by boli omnoho viac roztrúsené.

Najviac by na Slovensku stratila Európska ľudová strana. KDH by malo jedného poslanca, rovnako Most-Híd. Na dvoch by si u ECR polepšila SaS, po jednom by získali OĽaNO (tiež ECR), Sme rodina (bez európskej afiliácie), Progresívne Slovensko (ALDE) a SNS (Európa slobody a priamej demokracie, EFDD).

Dva mandáty by skončili o Ľudovej strany Naše Slovensko (bez afiliácie).

Poll of Polls uvádza poslednú aktualizáciu dát k Slovensku zo 16. novembra 2018.

 

<

Partner

Legitimate, Effective and Visible European integration - LovEU

Sledujte

Legitimate, Effective and Visible European integration - LovEU

Aktuálne informácie

Obsahový partner