Bude Slovensko po voľbách v Európskom parlamente zastupovať viac žien?

Podiel žien na kandidátnych listinách do zákonodarných orgánov na národnej ale aj európskej úrovni na Slovensku dlhodobo stagnuje. V nadchádzajúcich voľbách do Európskeho parlamentu ženy tvoria iba štvrtinu zo všetkých uchádzačov o post europoslanca.

V politickej participácii žien Slovensko dlhodobo zaostáva za väčšinou členských krajín EÚ. Pod unijným priemerom je aj pomer mužov a žien vyslaných zo Slovenska do Európskeho parlamentu. Slováci 25. mája vo voľbách rozhodnú, či sa počet žien v europarlamente na ďalšie štyri roky zmení.

Oproti predošlým eurovoľbám sa podiel ženských kandidátiek takmer nezmenil. Kým v roku 2014 kandidovalo spolu 80 žien, teraz ich je o jednu viac, teda 81. Tentokrát sa ale do volieb prihlásilo viac strán a koalícií. Zvýšil sa aj počet kandidátov, z ktorých si voliči môžu na jednotlivých kanidátskych listinách vyberať. Následkom brexitu by totiž k súčasným trinástim malo Slovensku pribudnúť ešte jedno europoslanecké kreslo. Podiel žien na eurokandidátkach sa napriek tomu nepatrne znížil – z  24 percent na 23,6 percenta.

Najviac žien – až päť – na kandidátske listiny umiestnili Maďarská kresťanskodemokratická aliancia, Doma dobre a OĽaNO. Najväčší podiel ich je na kandiátke Kresťanskej únie. Na 10-člennom zozname sa nachádzajú štyri uchádzačky.

Iba štvrtina žien a prevaha Bratislavy. Ako vyzerajú kandidátky do europarlamentu?

Ktorá strana dáva v eurovoľbách najväčšiu šancu ženám? Koľko mladých kandidátov môže zasadnúť do kresla Euróspkeho parlamentu? A aké je geografické rozloženie uchádzačov o post europoslanca? Portál EURACTIV prináša prehľad kandidátiek do májových eurovolieb. 

Veľmi sa nezmenil ani počet žien na prvých miestach, ktoré dávajú navjäčšiu šancu na zvolenie. V týchto voľbách voliči na kandidátkach nájdu tri volebné líderky – Moniku Beňovú (SMER-SD), Maritnu Šimkovičovú (Starostovia a nezávislí kandidáti) a Annu Záborskú (Kresťanská únia).

Záborská do minulých eurovolieb viedla KDH. Druhou volebnou líderkou vtedy bola Irena Belohorská zo Strany demokratického Slovenska.

Do Európskeho parlamentu sa v roku 2014 dostali štyri ženy: Monika Beňová a Monika Smolková (obidve SMER-SD), Anna Záborská (KDH) a Jana Žitňanská (NOVA, Konzervatívni demokrati Slovenska, Občianska konzervatívna strana). Ani jedna z nich nekandidovala z nižšieho ako tretieho miesta.

Ako jediná z nich vďaka krúžkom voličov na kandidátke postúpila Jana Žitňanská. Zisk 18 409 prednostných hlasov je pomohol preskočiť volebného lídra Jozefa Kollára a dostať sa do Európskeho parlamentu. Najviac preferenčných hlasov získala Monika Beňová (46 860) a Anna Záborská (42 976).

V týchto eurovoľbách na prvých troch miestach kandiduje 16 žien. Zo strán, ktorým predvolebný prieskum agentúry Focus nameral viac ako päťpercentné volebné preferencie, z prvej trojky kandiduje päť žien: Monika Beňová (SMER-SD), Petra Krištúfková (Sme rodina) Miriam Lexmann (KDH), Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) a Simona Petrík (PS-SPOLU).