Alexander Kwaśniewski: Poľsko nedoceňuje moje skúsenosti

Alexander Kwaśniewski, niekdajší ľavicový líder a v rokoch 1995-2005 prezident Poľska, v rozhovore pre EurActiv hovorí, že Francúzsko „dostatočne nerozumie situácii na Kaukaze [a] spravilo chybu,“ keď jeho prezident, Nicolas Sarkozy, na summite NATO v Bukurešti zabránil pozvaniu Gruzínska a Ukrajiny pre pripojenie sa k Akčnému plánu pre členstvo.

„Členstvo Gruzínska v NATO by skrotilo ako Rusov, tak i Saakašviliho,“ myslí si Kwaśniewski, o ktorom poľská tlač informuje ako o jednom z možných kandidátov na post generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie. Na druhej strane, niekdajší prezident Poľska oceňuje Sarkozyho úsilie o sprostredkovanie prímeria po augustovom vojenskom angažovaní sa Moskvy v Gruzínsku. V rozhovore povedal, že aktivity, aké predviedol francúzsky prezident, sú „dôležité“ a súčasne „náročné.“

„Francúzi, ktorí [nosia] zanietenú lásku k Rusom, uvideli, ako náročné je s nimi diskutovať. Videli na vlastné oči, že podpisovanie dohody alebo deklarácie pre Rusov niekedy nič neznamená. Je to veľmi dobrá skúsenosť pre európskych politikov,“ dopĺňa Kwaśniewski. Súčasne je presvedčený, že Sarkozyho angažovanie sa je dôkazom, že aj EÚ môže v zahraničnej politike hovoriť jedným hlasom a úspešne presadzovať spoločné stanovisko.

Čo sa týka írskeho ratifikačného referenda v otázke Lisabonskej zmluvy, myslí si, že výsledok by bol býval pozitívny, ak by v čase hlasovania zúrila vo svete finančná kríza, ktorej dnes čelíme. Pri svojom konštatovaní vychádza z presvedčenia, že Íri si najmä v týchto časoch uvedomujú, že EÚ dokáže poskytnúť ich krajine silné hospodárske záruky v náročných časoch.

Kwaśnievski víta nedávne rozhodnutie EÚ zrušiť sankcie, ktoré boli uvalené voči Bielorusku a vysokopostaveným predstaviteľom režimu Alexandra Lukašenka. Ide čiastočne i o odmenu Bieloruska za neuznanie samostatnosti gruzínskych provincií Abcházko a Južné Osetsko podľa ruského príkladu. Hovorí: „Úplne súhlasím s týmto rozhodnutím. Je nesmierne dôležité, aby si Bielorusi uvedomovali, že nemajú len lístok do Moskvy, ale súčasne aj druhý, do Bruselu.“

„Spolupracujem s rôznymi politickými silami po celom svete. Som veľmi zaneprázdnený a cestujem možno viac, ako keď som bol prezidentom [..] Skúsenosti niekdajších politikov nie sú v Poľsku docenené a som rád, že v Európe je to inak,“ povedal v závere rozhovoru Kwaśniewski, čím načrtol svoje ambície byť aktívnym na medzinárodnej úrovni.


Úplné znenie rozhovoru v poľskom jazyku si môžete prečítať na tejto linke.