Britský veľvyslanec: Brexit je reálna šanca zlepšiť vzťahy

Andrew Garth, Veľká Británia, brexit

Veľvyslanec Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska Andrew Garth, (zdroj: British Embassy Bratislava)

Veľvyslanec Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska na Slovensku ANDREW GARTH vykonáva svoju funkciu od októbra 2014. Ako diplomat predtým pôsobil v Poľsku, Rumunsku, na Taiwane a v Thajsku.

Britská premiérka Theresa Mayová vo svojom prejave o brexite vyhlásila, že nechce, aby krajina zostávala napoly v Európskej únii, napoly mimo nej. Je podľa vás možné zachovať si prístup k spoločnému trhu a zároveň odmietnuť jednu zo štyroch slobôd?

V otázke odchodu z Európskej únie bol výsledok referenda celkom jasný a jasne sa vyjadrila aj premiérka. Nediskutujeme teda o tom, ktoré časti členstva si chceme ponechať.  Európski lídri sa jednoznačne vyjadrili, že byť súčasťou jednotného trhu znamená akceptovať aj všetky štyri slobody a že obmedzenia v kontrole hraníc nie sú v súlade so slobodou pohybu.

Ako isto viete, kontrola hraníc bola jednou z hlavných príčin, prečo mnohí ľudia hlasovali za odchod Británie z EÚ. Preto je jasné, že nebudeme súčasťou jednotného trhu. Ale budeme sa usilovať o čo najlepší prístup k nemu tak, aby naše spoločnosti mohli aj naďalej obchodovať bez colných poplatkov a byrokracie.  My Briti nemáme radi byrokraciu. A myslím si, že to je aj v záujme EÚ.

Spoliehate sa teda na to, že to takto bude vnímať aj Európska únia?

Čo sa týka výmeny tovarov, EÚ má s Britániou pozitívnu obchodnú bilanciu. Veľká Británia je druhým najväčším trhom v rámci Únie a je kľúčovým motorom hospodárskeho rastu aj inovácií.

Európska ekonomika v súčasnosti rastie o 1,8 % a nezamestnanosť v mnohých krajinách dosiahla dvojciferné číslo. Potrebujeme teda dohodu, ktorá ekonomike EÚ zaistí rast a nie ju negatívne zasiahne. Je pre nás dôležité, aby bola EÚ silná a úspešná.

Čo by bolo najlepším možným výsledkom rokovaní? Je napríklad cieľom mať obchodné dohody s jednotlivým členskými štátmi?

Našim prvoradým cieľom je mať dohodu s Európskou úniou a čo najužšie vzťahy bez toho, aby sme boli členom klubu. Radi by sme mali odvážnu a ambicióznu dohodu o voľnom obchode.

Ale Británia chce byť aj viac globálna. Postupne sa preto určite bude snažiť aj o podpis obchodných dohôd po celom svete.

Je pre nás dôležité, aby bola EÚ silná a úspešná.

Náš odchod z EÚ však neznamená, že odmietame našich európskych priateľov, s ktorými zdieľame veľa spoločných záujmov a hodnôt.  Záleží nám na bezpečnosti kontinentu a preto v oblastiach, akými sú napríklad obrana a bezpečnosť či veda plánujeme spolupracovať aj naďalej.

Nebolo by teda lepšie zostať?

Ľudia 23. júna zahlasovali. My to rešpektujeme a teraz musíme toto rozhodnutie implementovať.

Mnoho ľudí sa obáva, že brexit naštartoval väčšiu dezintegráciu. Populisti naopak dúfajú, že im to pomôže k víťazstvu. Neobávate sa toho, že skutočne hrozí kolaps Európskej únie?

Pre EÚ je toto nepochybne výzvou. My chceme silnú a úspešnú Úniu. Len taká je aj v našom záujme.  Je pochopiteľné, že lídri EÚ musia reagovať na výsledky referenda a tiež na isté odcudzenie a apatiu občanov, ktoré vidíme vo viacerých krajinách. Preto ma veľmi potešilo, že dvadsaťsedmička sa stretla vlani v septembri na summite v Bratislave, kde hovorili o budúcnosti EÚ. Lídrov nepochybne čaká vnútorná debata o tom, akú Úniu chcú mať do budúcna.

Takže žiadna ďalšia dezintegrácia?

To už je v rukách dvadsaťsedmičky.

Ako však vnímať to, ak to k podobnému kroku inšpiruje ďalších?

Každý členský štát je iný. Spojené kráľovstvo je ostrovná krajina a preto máme na EÚ iný pohľad.

Každá krajina rieši iné záležitosti. Nie je ale na nás, aby sme ich komentovali, keďže klub opúšťame.

Ako je to teraz s tými 48 % hlasujúcich, ktorí chceli zostať v EÚ? Vieme, že sa brexitu obávali napríklad podniky s významnými väzbami na jednotný trh. Podarilo sa novej vláde zahnať ich obavy?

Premiérka pred niekoľkými týždňami predstavila svoju odvážnu víziu pre Britániu. Myslím si, že mnohých, aj tých čo hlasovali za zotrvanie, zaujala predstava globálnejšej Británie. Od referenda prešlo už viac ako pol roka a ľudia sa už posunuli ďalej. Teraz je to už skutočne o tom, ako vyrokovať pre Spojené kráľovstvo čo najvýhodnejšiu dohodu.

Chceme minimalizovať akékoľvek ťažkosti našich firiem.

Cieľom premiérky a celej vlády, je dohoda pre všetkých Britov, vrátane tých, ktorí boli za zotrvanie. Spomínali ste, že mnohé firmy znervózneli. Chceme ale minimalizovať akékoľvek ťažkosti, ktoré by im našim odchodom vznikli. Preto hovoríme o bezcolnom prístupe, prístupe bez byrokracie, atď. Premiérka jasne vraví, že dohoda nebude len pre tých 52 %, čo boli za, ale pre všetkých občanov Spojeného kráľovstva.

Sú už nejaké konkrétnejšie kroky navrhnuté v Bielej knihe, ktorú nedávno vydala vláda?

Biela kniha je začiatkom. Stanovili sme si priority pre rokovanie s EÚ, ktoré zatiaľ nejdú do úplných detailov. Čakáme na úvodnú reakciu Európskej únie a potom pôjdeme do väčších detailov.

Myslíte si, že brexit mohol poškodiť imidž Veľkej Británie v strednej a východnej Európe? Ak sa totiž pred referendom riešila migrácia, bolo jasné, že ide skôr o získanie kontroly nad migráciou z východnej Európy, nie z tretích krajín.

Máme dlhú tradíciu spolupráce s touto časťou Európy. Presadzovali sme jej členstvo v EÚ, boli sme jednou z mála krajín, ktoré neuplatňovali pre ľudí zo Slovenska žiadne pracovné obmedzenia. Vyše milión ľudí z krajín V4 žije v Británii. Medziľudské väzby sú teda mimoriadne silné.

Navyše, počet britských turistov, ktorí navštívili Slovensko v posledných rokoch stúpol o 47 percent a nejde iba o návšetvníkov Bratislavy. Briti smerujú aj do iných regiónov. Leteckí prepravcovia neustále pridávajú nové spojenia medzi Britániou a Slovenskom. Dnes môžete letiet aj do Košíc alebo Popradu.

Andrew Garth, brexit, Veľká Británia

zdroj: British Embassy Bratislava

Čo sa týka garantovania práv občanov EÚ žijúcich v Británii, vyjadrili sme sa celkom jasne. Chceme ochrániť práva tých, ktorí už sú v Británii, a poskytnúť im istotu do budúcnosti. S dohodou v tejto oblasti rozhodne nechceme čakať dva roky. Nemôžeme to však spraviť ihneď. Tak ako naši partneri, aj my chceme istotu pre britských občanov, ktorí žijú v členských štátoch. V súčasnosti žijú v Británii asi tri milióny občanov EÚ a asi 1,2 mil Britov žije v Únii. Jedno z prvých rozhodnutí, ktoré tak podľa mňa musí padnúť, je vyriešenie situácie týchto občanov.

Je toto otázka, na ktorej by sa mohli rokovania s EÚ zbrzdiť?

Dúfam, že nie. Dohoda je predsa v záujme každého. Občania EÚ výrazne prispievajú britskému hospodárstvu. Navyše mnohí posielajú časti svojich príjmov domov a pomáhajú tak svojim príbuzným. Je skvelé, že títo ľudia sa v Británii naučili nové zručnosti, ktoré potom doma rozvíjajú. Tí, ktorí sa z Británie vrátili, využívajú skúsenosti pri vlastnom podnikaní alebo pri ďalšom štúdiu. Britskí občania tiež prispievajú hospodárstvu v krajinách, kde žijú. Som teda presvedčený, že sa dohodneme.

Zaznamenali ste už, že sa kvôli brexitu zmenili vaše povinnosti veľvyslanca?

Samozrejme. Tento rok mala Veľká Británia predsedať Rade EÚ. To sa našim odchodom zmenilo. A moja úloha bude teraz trochu iná.

Ale ako veľvyslanec budem teraz viac ako pred tým pozorne počúvať názory slovenských politikov aj bežných občanov. Chceme správne pochopiť ich prípadné obavy z Brexitu, a dúfam, že ich vyriešime počas rokovaní. Slovenskému premiérovi prirodzene záleží na vyriešení situácie ohľadne 95 tisícoch Slovákoch, ktorí žijú a pracujú vo Veľkej Británii. Tomu samozrejme rozumieme a preto, ako som už spomenul, sme veľmi skoro deklarovali rovnaký záujem o rýchle riešenie.

Na bilaterálnom základe máme šancu viac spolupracovať.

Ale dúfam, že Brexit nám prinesie aj nové príležitosti. Slovensko je menším členským štátom Únie, preto je tu reálna šanca prehĺbiť a rozšíriť bilaterálne vzťahy. Zvykli sme si na to, že na spoluprácu využívame nástroje EÚ. Menšie krajiny tak možno nezískali dostatočnú časť z koláča. To nám dáva šancu v oblastiach, akými sú napríklad veda a technológie, kde sa toho medzi Britániou a Slovenskom nedeje až tak veľa, ako by sme chceli. Teraz sa napríklad spoliehame hlavne na program Horizont 2020. Na bilaterálnom základe by sme však mali šancu spolupracovať viac.

Chystáte nejaké programy na to, aby ste vylepšili vnímanie Veľkej Británie v našej spoločnosti?

Myslím si a dúfam, že Británia má v očiach verejnosti veľmi dobrý obraz. Keď som dnes ráno čítal noviny, kráľovná bola titulnej strane hneď dvakrát (pozn. 6. feb., zafírové jubileum).

Áno, odchádzame síce z EÚ, no chceme, aby ľudia vnímali pozitívne aspekty tejto zmeny – možnosť mať iné, hlbšie vzťahy. Nepochybne tu na to bude príležitosť. Zmeny nás môžu znepokojovať. Som však presvedčený, že napokon sa všetci budeme mať lepšie.