Cecilia Malmström: Očakávame neočakávané

Zdroj: švédske predsedníctvo

„Nová, zacielenejšia a efektívnejšia Lisabonská stratégia pre rast a zamestnanosť“ by mala byť síce prijatá až počas španielskeho predsedníctva na jar 2010, no príprava „pôdy a rámca pre túto stratégiu“ bude dôležitou úlohou švédskeho predsedníctva, povedala v rozhovore pre EurActiv švédska ministerka pre záležitosti EÚ Cecilia Malmström.

Švédsko je podľa ministerky toho názoru, že Lisabonská stratégia bola úspechom v mnohých ohľadoch. Priznala ale, že existuje rozpor medzi tým, k čomu sa EÚ zviazala ako celok a čo sú štáty schopné naplniť na národnej úrovni.

„Z tejto situácie musíme vyvodiť závery pre novú stratégiu udržateľného rastu a plnú zamestnanosť pre nasledujúcu dekádu. Prioritou musia byť reformy na národnej úrovni, ak máme dosiahnuť dobré výsledky,“ hovorí Malmström.

Tvrdí, že Švédsko sa snažilo pripraviť sa na predsedníctvo počas predchádzajúcich rokov čo najlepšie. V tejto súvislosti si pochvaľuje formát predsedníckeho tria. Štokholm sa ale podľa nej po prepuknutí vojny medzi Gruzínskom a Ruskom na začiatku francúzskeho predsedníctva a plynovej krízy v prvých hodinách českého predsedníctva naučil očakávať neočakávané.

„Nemôžeme uniknúť pred skutočnosťou, že napriek dôležitosti plánovania idú veci len zriedkakedy tak, ako ste si ich naplánovali. Ako sa spieva v piesni Johna Lennona: „Život je to, čo sa vám stane, kým si robíte iné plány“, povedala Malmström.

Primárnym cieľom predsedníctva je čeliť ekonomickej kríze spôsobom, ktorý EÚ umožní vyjsť z nej „v silnejšej pozícii“ a prebrať zodpovednosť za klimatickú hrozbu vo svetle nadchádzajúceho summitu v Kodani, na ktorom sa rozhodne o podobe novej klimatickej politiky po roku 2012.

Štokholm podporuje prijatie Lisabonskej zmluvy a chcel by zaručiť jej hladkú implantáciu, ministerka ale pripomína, že zodpovednosť za ratifikáciu leží na jednotlivých členských štátoch.

„Ako sledujeme výzvy, ktoré nás čakajú, ja sama, ako aj premiér Fredrik Reinfeldt sme vyzvali k prímeriu medzi politickými stranami počas švédskeho predsedníctva EÚ. Počas predsedníctva v roku 2001 sme sa dohodli s vtedajšou vládou vedenou sociálnymi demokratmi, že úspešné predsedníctvo je dôležitejšie ako stranícky boj. Opozícia zatiaľ tento prístup odmieta“.


Celé interview v anglickom jazyku si môžete prečítať na tejto linke