Cem Özdemir: Čo zamýšľa Merkelová s Európou?

Podľa Özdemira sa Merkelovej CDU, jej sesterská strana CSU ako aj ľavicoví Die Linke spájajú proti Európe v snahe nakloniť si pred voľbami voličov.

Özdemir tvrdí, že Zelení podporia vo voľbách Merkelovú kvôli „národným záujmom“. Je však sklamaný z toho, že v Merkelovej kampani chýbajú témy zahraničnej politiky a európske otázky. Do volieb sú už pri tom len tri týždne (27. september).

„Kde je kancelárka? Prečo nevedie kampaň za EÚ?…Toto by sa za Kohla nestalo“, tvrdí poslanec Európskeho parlamentu.

Politik s tureckými koreňmi tvrdí, že hoci Kohl nie je jeho politický vzor, myslí si, že Helmut Kohl (nemecký kancelár v rokoch 1982-1998) bol skutočným podporovateľom Európskej únie.  Ikona CDU a znovuzjednotenia Nemecka si túto povesť zaslúžila aj pretlačením spoločnej meny euro napriek výhradám v jeho vlastnej strane. „ Predstavte si, ako by sme cez túto krízu prechádzali bez eura“, hovorí Özdemir.

Angela Merkel je pod paľbou kritiky, za to, čo pozorovatelia nazývajú „prázdnou predvolebnou kampaňou“. Jej dôležitý spojenec Dieter Althaus, predseda vlády spolkovej krajiny Turínsko, minulý týždeň rezignoval po veľmi slabom výsledku v miestnych voľbách. Podpísala sa bol to aj jeho zodpovednosť za tragickú smrť Slovenky, s ktorou sa dostal do kolízie na lyžiarskom svahu.

Cem Özdemir je jedným z najzapálenejších podporovateľov „širšej a hlbšej únie“ na nemeckej politickej scéne. Tvrdí, že „minister zahraničných vecí EÚ, ako ho navrhuje Lisabonská zmluva“ je nevyhnutnou podmienkou, ak má EÚ byť schopná viac sa angažovať napríklad na Blízkom východe. „Dokonca aj napriek tomu, že vďaka Britom ho nemôžeme volať "minister zahraničia" ale "koordinátor"“.

Celý rozhovor v nemčine môžete nájsť na tejto linke