Český komentátor o Babišovi: Neodstúpi, je zaťatý. Jeho vládnutie znevažuje slovo spravodlivosť

Protivládne protesty na pražskej Letenskej pláni. [EPA-EFE/Martin Divisek]

Európska únia ešte nikdy nevstúpila do českej politiky tak silno ako teraz. Záverečný audit Európskej komisie môže Andrejovi Babišovi narobiť problémy, no v Česku dnes neexistuje sila, ktorá by ho donútila stiahnuť sa z premiérskej stoličky, hovorí novinár JINDŘICH ŠÍDLO.

Jindřich Šídlo je český novinár a politický komentátor. V minulosti pôsobil v Respekte, MF DNES, Hospodářských novinách, či v Českej televízii. Dnes má vlastnú show Šťastné pondělí na SeznamZpravy.cz

V Českej republike sa tak masovo ako v nedeľu (23. júna) nedemonštrovalo 30 rokov. Na samotnej Letnej sa ľudia v podobnom počte stretli naposledy v roku 1995 na koncerte Rolling Stones, kde ich bolo 130 tisíc. Teraz ich prišlo dvakrát toľko, pričom ľudia stáli aj na streche priľahlého Molochovu. Prekvapilo vás, že sa zhromaždenia zmenili na tak obrovský občiansky protest?

Musím povedať, že áno. Na začiatku, po oznámení, že Marie Benešová bude ministerkou spravodlivosti som nejaké protesty čakal, keďže už minulý rok sa protestovalo kvôli dianiu v Snemovni. Ale že to skončí štvrť miliónom ľudí na Letnej som nečakal. Voči demonštráciám môže mať človek množstvo obsahových výhrad, ale je to obdivuhodný úspech mladých ľudí, ktorí ich zvolávajú.

Spomenuli ste, že hlavným spúšťačom bolo menovanie ministerky spravodlivosti, ale Andrej Babiš je súčasťou exekutívy už druhé volebné obdobie. Kauzy mal už v minulosti a nevyhol sa im ani na premiérskom poste. Mali sme tu neuveriteľnú kauzu o výlete jeho syna na Krym. Časti spoločnosti vadí už samotná podpora vlády zo strany komunistov. Čím to je, že práve teraz vyšlo do ulíc toľko ľudí?

Marie Benešová skutočne nie je jediným dôvodom. Je to kombinácia niekoľkých vecí. Menovaním Benešovej sme si pripomenuli fakt, že máme v čele vlády trestne stíhaného politika. V Česku sme zvyknutí na mnohé veci, ale na toto ešte nie. Ďalším je predbežná správa Európskej komisie o strete záujmov Andreja Babiša, ktorá je stále predbežná. Česko na ňu bude reagovať, ešte to nie je definitívne.

V každom prípade je to alarmujúce a pre Andreja Babiša to nie je dobrá správa. Časť verejnosti je znepokojená alianciou Andreja Babiša s prezidentom Zemanom. Pre liberálnejšiu časť českej verejnosti je toto spojenie ich zlých snov. Na jednej strane agresívne Česko smerujúce na východ, arogantný Zeman a rovnako arogantný Babiš, ktorý je síce rétoricky prounijný, ale je to trestne stíhaný bývalý agent ŠtB. Táto časť obyvateľstva je ale podľa mňa stále menšinová, pretože spoločenská väčšina je naďalej vyjadriteľná Babišom a Zemanom. Preto musí už asi šesť rokov znášať porážky vo všetkých možných voľbách. Frustrácia sa v tomto množstve vyvalila na povrch, no pod povrchom je dlhodobo.

Hovorili ste, že situácia, kedy je premiérom trestne stíhaný človek nie je úplne štandardná. V rozhovore pre Denník N pred českými prezidentskými voľbami ste tvrdili, že si vôbec neviete takúto situáciu predstaviť. Andrej Babiš je premiérom už rok a pol. Čím si to vysvetľujte?

Je to možné kvôli spojenectvu so Zemanom. Predsedu vlády musí podľa ústavy vymenovať prezident. Vzhľadom k paktu, ktorý uzavrel so Zemanom, Babiš neustále opakuje, že aj keď padne vláda, ďalšiu bude zostavovať opäť on.

Nemá ani cenu rozoberať to, koľkokrát už Miloš Zeman zmenil názor. Vrátane toho, či politik môže alebo nemôže byť trestne stíhaný. Kedysi hovoril, že to znamená automatický koniec v politike. Dnes hovorí niečo úplne iného.

Ich spojenectvo je teda prvý dôležitý bod. Druhým je, že Andrej Babiš v českej politike v súčasnosti dominuje. Ak nepočítame Zemana, Babiš nemá súpera. Nemáme ničm čo by sa dalo nazvať lídrom opozície. Politická scéna je veľmi rozbitá. Myslím, že Slovensko na tom nie je inak.

V Česku sme boli zvyknutí, že sme mali predsedu vlády, ktorý bol z ČSSD alebo z ODS a jeden z predsedov týchto strán bol lídrom opozície. Kto je lídrom opozície dnes? Andrej Babiš získal 30 percent hlasov. Druhá ODS mala 13 alebo 14. Opozícia je tvorená hromadou malých strán, takže keď sa postavia za pult v Snemovne, je ich tam päť. Proti nim stojí Andrej Babiš.

Na podobnú situáciu sme na Slovensku zvyknutí. Po protestoch, ktoré nasledovali po vražde Jána Kuciaka a jeho snúbenice ale vznikli politické subjekty, ktoré vyhrali komunálne aj prezidentské voľby. Rysuje sa niečo podobné v Českej republike?

Áno na Slovensku mali demonštrácie iný výsledok. Aj udalosti ale boli vážnejšie a tragickejšie, akokoľvek vážna vec je stret záujmov. Okrem toho proti Robertovi Ficovi stál Andrej Kiska, nie jeho spojenec Miloš Zeman.

Mám dojem, že Česi hľadajú niečo nového. Tradične neprestanú hľadať, kým to nedostanú, pritom ale nevedia čo to je. Vidieť to je aj na vzostupe Pirátov. Nikto o nich poriadne nič nevie, nikto nepozná ľudí ani ich program. Hlavne pre mladých je to ale strana, ktorá im aspoň niečo sľubuje a ponúka. Musím však povedať, že niektorí Piráti, vrátane predsedu Ivana Bartoša, sa chovajú pomerne zodpovedne. Nie sú to už len – ako hovorí jeden môj kolega – batoľatá s plameňometom.

Neviem ale, či z tej sily na Václavskom námestí a na Letnej niečo vzíde. Ľudia z Milion chvilek pro demokracii hovoria, že do politiky ísť nechcú a ich silou je nadstraníckosť. Myslím, že do istej miery majú pravdu, pretože keby protesty zvolávala nejaká opozičná politická strana, alebo aj ich zoskupenie, tak toľko ľudí nikdy nepríde. Na druhú stranu, Andreja Babiša je nutné poraziť vo voľbách. .Inak to nepôjde. Babiš je svojim myslením majoritným vlastníkom. Pokiaľ možno stopercentným. V túto chvíľu má pocit, že je stopercentným vlastníkom Českej republiky a podľa toho sa aj chová.

Český politológ o Zemanovi: Z eurofederalistu sa stal najvýstavnejší euroskeptik

Tým, že českí politici dávajú domácim témam európsku nálepku, presúvajú zodpovednosť za nepopulárne veci na Európsku úniu, uviedol v rozhovore pre EURACTIV Slovensko český politológ LUBOMÍR KOPEČEK.

Neprichádza do úvahy podobný scenár ako na Slovensku v roku 1998, kedy sa všetky strany spojili pod jednu značku, aby porazili Mečiara?

Často sa o tom hovorí. Slovensko porazilo Mečiara a vstúpilo do politickej dospelosti. Je to krásny príbeh.

Donedávna som od politikov počúval dôvody prečo to nejde: je to komplikované, vnútri strán by to nerobilo dobrotu, financovanie by bolo zložité. Nepochybne do volieb sami nepôjdu Starostové a TOP 09, bola by to ich smrť. V poslednej dobe ale počúvam, že sa spojí ODS a KDU-ČSL, o čom sa naposledy hovorilo pred 15 rokmi. Jednu veľkú alianciu ale neočakávam.

Mnohým ale už dochádza, že rozdrobenosť, aj kvôli českému volebnému systému, Babiša posilňuje. Predvlani, keď si v Snemovni rozdeľovali posty ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN, vytvorili takzvaný demokratický blok, aby mali nejakú silu. Keď ste ich videli stáť pred pultíkom, zistili ste, že tieto štyri strany dokopy získali iba o 100-tisíc hlasov menej ako Babiš. Kvôli volebnému systému má ANO o 30 mandátov viac ako Demokratický blok dokopy. Ak chcete do budúcna s Babišom súperiť, musíte uvažovať slovenským smerom. Vrátane toho, že obídete víťaza, o čom som hovoril už pred minulými voľbami, ale Babiš vyhral nakoniec tak dramaticky, že to nešlo.

Slovenským smerom uvažuje aj Martin Jaroš (publicista a marketingový expert), ktorý ohlásil založenie nového politického subjektu po vzore Progresívneho Slovenska. Má nový subjekt v Českej republike šancu na úspech?

V Česku to bude o niečo ťažšie ako to malo Progresívne Slovensko a Spolu na Slovensku. Nejaký dopyt tu bude, ale neviem či dokáže vygenerovať silu podobnú PS a novej Kiskovej strane. Česi vždy bývali vo voľbách konzervatívnejší, aj keď po tých minulých to už platiť nemusí.

Politická scéna je dnes ako po bitke. Naľavo máme ANO,  čo je strana dôchodcov. To nemyslím zle, ale jednoducho to tak je. Na liberálnej strane nič podobné nie je. Máme tu Pirátov, ODS a ďalších. Dohromady majú takmer rovnaký počet hlasov ako Andrej Babiš, ale ťažko povedať, čo s tým. Veľkou otázkou je, čo bude s ČSSD, ktorá úspešne pracuje na svojej samovražde. V Česku sme po konci Sládka (niekdajší líder krajne pravicovej parlamentnej strany Sdružení pro republiku – Republikánská strana Československa, – pozn. red.) mali asi 15 ročnú éru bez ultrapravice v Snemovni. Tomio Okamura ale dnes zamieril týmto smerom a obávam sa, že 8 až 10 percent získa. Je to taký jemný Kotleba.

Povedali ste, že ANO je strana dôchodcov. Protesty organizovali mladí ľudia. Dochádza ku generačnému stretu?

Trochu sa toho obávam. Tých rovín, na ktorých dochádza k stretu, je ale veľa. Máme tu veľké mestá verzus zvyšok krajiny, ktorú obyvatelia veľkých miest zväčša neregistrujú. Ostatní obyvatelia sa potom naopak cítia zabudnutí a podpora ANO je tu paradoxne najväčšia. Typickým príkladom sú severné Čechy. Generačný stret je ale len jedným z vojnových bojísk.

O Andrejovi Babišovi píšete už dlhé roky a dobre ho poznáte. Dá sa povedať, že je mu jedno, koľko ľudí príde do ulíc, alebo protesty znáša ťažko?

Neznáša ich dobre, pretože potrebuje byť milovaný. To ale platí o každom veľkom politikovi. Babiš nemá rád, keď ľudia idú proti nemu. Vie, že ho volilo milión a pol ľudí a na Letnej ich bolo štvrť milióna. Od roku 2014 vyhral každé voľby a v každom prieskume vedie o minimálne 15 percent, ale stále to pre neho môže byť znervózňujúce.

On protesty úprimne nechápe. Babiš je schopný a tvrdý biznismen, ale nie je to veľký filozof. Svedčia o tom niektoré jeho výroky, ako ten, že „čím viac dávame ľudom peňazí, tým viac chodia protestovať“. Myslím, že im úprimne verí, ale pre štátnika je to neuveriteľne obmedzujúce myslenie.

Podobná situácia bola na Slovensku po prvých protestoch, kedy to vyzeralo, že Fico a Kaliňák úplne nepochopili atmosféru v krajine a čo ľudia požadujú. Vy ste povedali, že niečo podobné sa deje u Andreja Babiša. Fico a Kaliňák napokon zo svojich postov odišli, sčasti aj preto, že nepochopili situáciu. Môže sa toto podcenenie vypomstiť aj Babišovi?

Nemyslím si, že situáciu podceňuje. Okrem toho ho drží prezident. Vláda môže padnúť vo chvíli, kedy príde definitívna správa o audite Európskej komisie. Otázka je, kedy príde – či na jeseň alebo až ďalší rok. Potom teoreticky môže začať súd s Andrejom Babišom.

Ja vždy hovorím, že ten prípad je veľmi zložitý a že Andrej Babiš je nevinný. Je ťažké povedať, či bude vôbec odsúdený. Ale všetko to, čo sa deje okolo jeho trestného stíhania v posledných rokoch, znižuje dôveru Čechov v princípy spravodlivosti. To je ten problém, to je dôvod prečo by nemal byť premiérom. Nie preto, že by sme hovorili, že ukradol 50 miliónov. Výkonom jeho funkcie diskredituje slovo spravodlivosť v Česku.

Môže byť záverečný audit Komisie to, čo prinúti Andreja Babiša dobrovoľne odísť z premiérskej stoličky?

On z tej funkcie skutočne odísť nechce. On navyše hrá o vlastnú slobodou, ako aj slobodu svojej rodiny. Po Prahe dnes môžete počuť rôzne fámy o tom, že keby sa vec mala skutočne dostať k súdu, tak odstúpi prezident Zeman a Babiš sa nechá zvoliť prezidentom. Podľa toho, čo sme dnes videli v snemovni, tak on je tak zaťatý, že ho k odchodu nemusí donútiť nič. Tú väčšinu v snemovni vždy nejako zloží, silu na to zatiaľ má.

Dobrovoľne odísť nechce. Existuje technicky nejaká možnosť, že by z postu odišiel nedobrovoľne?   

Nie. Pozrime sa, kedy musíte odísť z funkcie? Keď prehrávate voľby. To sa tak skoro nestane, pretože žiadne voľby teraz v Česku ani nebudú. Najbližšie sú krajské voľby a tie sú v podstate druhoradé.

Potom, keď vás k tomu donúti vaša vlastná strana, čo sa v Česku niekoľkokrát stalo. Sociálni demokrati v tom boli majstri. Ale tu sa rozprávame o politickej strane. Babiš nemá politickú stranu, on má politický prostriedok, ktorý mu patrí a rozhoduje v ňom o všetkom. Tí, čo (v ANO) mali vlastnú hlavu, už tam dávno nie sú.

Súd by zas trval veľmi dlho. Definitíva rozhodne nepadne behom tohto volebného obdobia. Čiže nie je taká sila, ktorá by ho prinútila k nedobrovoľnému odchodu.

Mohla by vzniknúť nová vláda na rovnakom pôdoryse s novým premiérom?  

To hovorí opozícia: „Vyhrali ste voľby, tak v tejto zostave vládnite, ale nech je predsedom vlády niekto iný.“ Občas sa aj objavia nejaké mená. O tom by ale musel rozhodnúť len sám Babiš. On je jediný kto v hnutí rozhoduje. To nie je tak, že by za ním prišlo päť podpredsedov a povedali mu: „Andrej do ďalších volieb nás zničíš.“

A nemôže Babiš zvoliť takéto riešenie, keď Komisia vo výslednom audite povie, že je v strete záujmov, čo by mohlo ohroziť jeho biznis? Pretože okrem toho, že bude musieť vrátiť už vyčerpané dotácie, tak Agrofert bude mať obmedzené možnosti ich čerpania aj v budúcnosti.  

Na to je stále trochu skoro. Treba počkať na záverečnú správu, aj keď niektorí politici hovoria, že tá nemôže vyzerať inak, ako ten predbežný návrh. To, čo hovoríte má istú logiku. Babiš ale dilemu, či má robiť politiku alebo robiť biznis, rieši šesť rokov. Mimochodom, bude veľmi ťažké predať Agrofert. To je firma, ktorá možno stojí 100 miliárd korún. Nájsť kupca preto nebude jednoduché. Navyše sa mu z politiky nechce ísť ani preto, že do nej vstúpil kvôli stabilizácii svojho biznisu.

Jiří Pehe: Téma referenda o „czexite“ je umelo vyvolaná médiami a politickými stranami

Žiadny zákon o všeobecnom refrende, ktorý by umožňoval vyvolať ľudové hlasovanie o vystúpení z Európskej únie, nemá šancu prejsť hornou komorou českého parlamentu, tvrdí v rozhovore pre EURACTIV.sk český politológ JIŘÍ PEHE.

Jednou z požiadaviek hnutia Milion chvilek pro demokracii je aj demisia ministerky spravodlivosti Marie Benešovej. Kto je Marie Benešová a prečo je terčom protestov?    

Je to úplne zaslúžene. Dnes napríklad v snemovni povedala slová, ktoré som tam v živote nepočul a to tam chodím tridsať rokov. Svojim kritikov povedala: „Viacerých z vás poznám z odpočúvaní“. To je tak škandálny výrok, že v každej normálnej krajine by musela odísť behom desiatich minút. Čo je toto za vyhrážanie a ohováranie?

To je ale Marie Benešová v kocke. Ide o bývalú najvyššiu štátnu zástupkyňu (obdoba generálneho prokurátora, – pozn. red.) z doby vlády Miloša Zemana. To bolo veľmi temné obdobie, aj keď sa nemôžeme porovnávať so Slovenskom z rokov 1994 až 1998. Hoci v rokoch 1998 až 2002, v dobe opozičnej zmluvy, sme sa tomu pomaly začali blížiť. Vtedy boli na základe úplne vykonštruovaných prípadov likvidovaní policajti a spravodajcovia. Na úrad vlády k hlavnému poradcovi Zemana dochádzali ľudia, ktorí priamo riadili organizovaný zločin. A tam sedela najvyššia štátna zástupkyňa Marie Benešová, ktorá na to všetko dohliadala. Je to dlhoročná blízka spojenkyňa Miloša Zemana – preto tie pochybnosti.

Babiš navyše vymenil ministra spravodlivosti a oznámil jej príchod v deň, kedy polícia povedala, že chce obžalovať predsedu vlády. V tomto sa dá rozumieť požiadavke demonštrantov.

Je teda Marie Benešová reálnou hrozbou pre nezávislosť súdnictva a právny štát v Česku?

Je to skôr symbol atmosféry. Predstava, že ministerka spravodlivosti niekoho vyseká – v tomto prípade predsedu vlády – z problému, je príliš divoká. Čo sa týka verejných žalôb, v Česku máme trochu iný systém ako vy. Štátne zastupiteľstvo je z ústavy súčasťou výkonnej moci a najvyššieho štátneho zástupcu môže odvolať vláda. Súčasný najvyšší štátny zástupca Pavel Zeman s obľubou hovorí, že jeho mandát trvá do nasledujúcej stredy, pretože vtedy zasadá vláda.

Tak Benešová, ako aj Babiš sľúbili, že Pavla Zemana neodvolajú. Pripravujú nový zákon, kde by napríklad malo byť definované, ako dlho môže byť človek vo funkcii najvyššieho štátneho zástupcu. Pretože Zeman tam je už skutočne veľmi dlho – je tam osem a pol roku, čo nie je normálne na takúto funkciu.

Politický komentátor Lidových novín Petr Kamberský hovorí, že hnev ulice je teraz taký veľký, že Babiš už nemá pred ním kam ustúpiť a môže preto prejsť od umierneného k radikálnemu populizmu po vzore maďarského premiéra Viktora Orbána. Napríklad silnejšou kritikou EÚ. Je to možné?

Keď to hovoria poprední novinári Babišovho denníku (Lidové noviny patria pod spoločnosť Mafra, ktorá ako súčasť holdingu Agrofert je v zvereneckom fonde Andreja Babiša, – pozn. red.), tak asi o tom niečo počuli.

Varuje pred tým, aj česká pobočka Transparency International, podľa ktorej sa teraz Česko môže priblížiť maďarskej ceste.

Čo je to ale maďarská cesta? Väčší národný populizmus? Pre Babiša je veľmi zložité byť nacionalista. Jednak kvôli jeho pôvodu, ale aj preto, že to v Česku nie je tak jednoduché ako v Maďarsku. Možné je ale všetko. Ako správne hovorí Babiš: „Ja som Slovák, bývalý komunista, stará štruktúra a vy ste zo mňa urobili predsedu vlády.“ A v tom má pravdu.

Aj keby to chcel, nemá silu zmeniť český systém. Česká demokracia je robustná a má veľa poistiek, ako senát, ústavný súd a tak ďalej. Ani spolu so Zemanom nemajú silu na to, aby ju demontovali.

Babiš bol doteraz pomerne dosť proeurópsky. To ale paradoxne bolo dané aj jeho stretom záujmov a tým, že má najdôležitejší biznis v Nemecku. Čiže z tohto pohľadu mierne obavy mám. Na druhú stranu, aj keď sa to na základe prieskumov nezdá, Česi veľmi nechcú vystupovať z Únie. K Únii majú vzťah, ktorý sa dá najlepšie popísať na Václavovi Klausovi a Andrejovi Babišovi. Klaus je euroskeptik a veľký kritik Bruselu. Dotácie sú pre neho čisté zlo, pokiaľ nejdú na jeho obľúbenú zjazdovku v Monínci. Babiš netvrdí, že dotácie sú zlo, ale hovorí: „Dajte nám dotácie a vôbec sa nestarajte, čo my s nimi urobíme.“ V prípade Čapího hnízda vidíme, ako to potom funguje.

Mimochodom, Babiš do europarlamentu vyslal Martinu Dlabajovú a Ditu Charanzovú, čo sú silné eurooptimistky a to je ešte slabý výraz. Hnutie ANO je veľké a sú tam počuť rôzne hlasy, ale ja dúfam, že si je aspoň v tomto vedomý svojej zodpovednosti.

Pavel Telička: Česi nie sú euroskeptickí, len podľahli jazyku politikov

Podpredseda Európskeho parlamentu Pavel Telička ukončil spoluprácu s hnutím ANO Andreja Babiša. Obáva sa, že parlamentné voľby odsunú Českú republiku na perifériu Európskej únie.

Krátko po zverejnení predbežného auditu Andrej Babiš povedal, že ide o útok na suverenitu krajiny. Je schopný ísť do tvrdšieho konfliktu s Európskou komisiou tak ako Viktor Orbán?  

To nie je zlá úvaha, ale musíme si počkať na definitívnu správu Komisie. Na druhú stranu, ANO je celkom obľúbené v liberálnej frakcii (ALDE, po eurovoľbách sa skupina premenovala na Obnovme Európu, – pozn. red.), pretože mu dodalo šesť poslancov, čo nie je málo. Věra Jourová (eurokomisárka pre spravodlivosť, ochranu spotrebiteľov a otázky rovnosti pohlaví, – pozn. red.) má v Bruseli veľmi slušnú povesť.

Bude to teda zrejme hrať na dve strany – niečo hráte v Bruseli a niečo pred domácim publikom.

Záleží Andrejovi Babišovi na jeho povesti v Európskej únii?

Myslím si, že dosť. Keby mu na nej nezáležalo, pred dvoma rokmi by bez problémov zostavil vládu s Tomiom Okamurom. On chce byť veľký politik, túži byť uznávaným štátnikom, ktorý sa zapíše do dejín. Preto si tak užíval návštevu u Donalda Trumpa v Bielom dome, ktorú mimochodom zvládol dobre. On by chcel byť tým, koho obdivuje Európa, s kým sa všetci v bruselských salónoch radi vídajú a potriasajú si s ním rukou. Akurát, že mu to komplikuje ten jeho zložitý prípad.

A čo keď sa dostane do situácie ako Viktor Orbán, ktorému hrozí vylúčenie z Európskej ľudovej strany. Je zrejme otázkou času, kedy sa ním bude zaoberať jeho frakcia Obnovme Európu.

To určite príde. Je to len teraz utlmené výsledkami volieb. Do tejto frakcie ho iba zaviedli jeho bývalí europoslanci. Dita Charanzová a Martina Dlabajová (europoslankyne za ANO, – pozn. red.) možno do tejto skupiny svojimi názormi patria, ale Babiš nie je vôbec žiadny liberál, to je nezmysel. On obecne neznáša demokraciu. Nechápe, prečo sa v snemovni hovorí tak dlho, nechápe, že demokracia musí mať poistky a že nie je zmyslom vládnuť jednoducho po jednom volebnom víťazstve.

Už pred eurovoľbami sa hovorilo, že možno zamieri do jednej frakcie s Orbánom. On je mimochodom pod vplyvom svojich blízkych spolupracovníkov veľkým priateľom, alebo možno až obdivovateľom Viktora Orbána.

Vy ste priznali, že správa Komisie môže nejakým spôsobom prehovoriť do ďalšieho osudu vlády. Ovplyvňovala niekedy európska politika domáce politické dianie tak silno ako teraz?

Po jedných eurovoľbách sme prišli o predsedu vlády. Vladimír Špidla v roku 2004 padol po neúspechu sociálnych demokratov v európskych voľbách. Česi skôr hrajú s Európou také zvláštne hry.  Pred desiatimi rokmi, sme si uprostred predsedníctva (v Rade EÚ) sami zostrelili vládu, kedy bola vyslovená nedôvera vláde Mirka Topolánka.

Ale že by takto silno EÚ vstúpila do českej politiky, to asi nie. Po pätnástich rokoch členstva to je pekné.