Nečestná kampaň za brexit bude pravdepodobne úspešná

Charles Tannock, zdroj: Európsky parlament

Charles Tannock zastupuje v Európskom parlamente britskú Konzervatívnu stranu od roku 1999. Je členom parlamentného výboru pre zahraničné veci.

Už o niekoľko dní budú obyvatelia Spojeného kráľovstva hlasovať o budúcnosti ich krajiny v Európskej únii. Aký bude podľa Vás výsledok tohto referenda?

V tejto chvíli som veľmi pesimistický. Do hlasovania zostáva menej ako 10 dní a posledné prieskumy ukazujú jasný a konzistentný náskok kampane za vystúpenie. V tejto fáze kampane to vôbec nie je dobré.

My, ktorí sme za zotrvanie v EÚ, by sme teraz mali byť vpredu. V ekonomických otázkach jasne vyhrávame. Bohužiaľ, sme svedkami veľmi nečestnej kampane zo strany bojovníkov za brexit, ktorí si o EÚ vymýšľajú všetko možné. Je to z časti založené na ignorancii, z časti na predsudkoch a čiastočne na úmyselnom klamstve a dezinformáciách.

Po tom, ako si uvedomili, že v ekonomických otázkach vyhrať nedokážu, aj keď sa snažili zdiskreditovať všetky významné inštitúcie ako Medzinárodný menový fond, centrálnu banku Spojeného kráľovstva, či ministerstvo financií, začali sa sústrediť výhradne na tému imigrácie.

Úmyselne zamieňajú európsku migráciu s migráciou z tretích krajín. Mnohokrát sme pritom poukázali na to, že za posledných 15 rokov asi len 30 percent migrantov prichádzajúcich do Spojeného kráľovstva pochádza z EÚ. Migranti z EÚ sú pritom mladší, zdravší, pracovitejší, prispievajú britskej ekonomike viac ako z nej vyberajú a stoja na nich mnohé verejné služby, ako napríklad zdravotníctvo.

Bohužiaľ, sme svedkami veľmi nečestnej kampane zo strany bojovníkov za brexit, ktorí si o EÚ vymýšľajú všetko možné.

Títo európsky migranti, ide o približne 3 milióny ľudí, však v tomto referende nemajú žiadny hlas. Iróniou je, že človek, ktorý prišiel z krajiny, ako napríklad Mozambik, ktorá nemá žiadne prepojenie s Britániou, hlasovať môže. Tí, ktorí prišli z EÚ, ako moja žena, ktorá pochádza zo Slovenska a žije v Británii už 12 rokov, voliť v tomto referende nemôžu. Vnímam to ako veľmi nespravodlivé.

Právo hlasovať taktiež stratili britskí vysťahovalci, ktorí žijú v zahraničí viac ako 15 rokov. Veľa Britov žijúcich v Španielsku či Francúzsku, ktorí by hlasovali za zotrvanie v Únií, tak jednoducho spraviť nemôžu. Toto všetko hrá do karát bojovníkom za brexit.

Myslíte si, že kampaň za zotrvanie spravila všetko pre to, aby tento vývoj zvrátila?

Voličom sa nedostatočne ukázalo, že britskej ekonomike sa v EÚ za posledné roky nesmierne darí. Máme dobré tempo rastu, nízku nezamestnanosť a neexistuje žiadny dôkaz, že migranti z EÚ berú prácu domácemu obyvateľstvu. V skutočnosti Európania často robia prácu, ktorú Briti nie sú pripravení robiť.

Nemyslím si, že by moja strana dostatočne poukázala na pozitíva členstva v EÚ, ako napríklad voľný pohyb, výhody pre študentov, možnosť byť liečený v zahraničí, kvalitu vzduchu či jedla. Toto všetko sú praktické výhody pre priemerného občana.

Často sa hovorilo o rizikách vystúpenia, ktoré sú podľa mňa veľmi reálne. Nemyslím si, že by premiér chcel len zastrašiť ľudí. Poukazuje na to, že existuje vážne riziko nielen pre ekonomiku, ale aj pre mier a bezpečnosť v Európe.

Nemyslím si, že by moja strana dostatočne poukázala na pozitíva členstva v EÚ.

Druhá strana rada hovorí o demokratickom deficite Únie. Často im ani nikto nenamieta, lebo len málokto dostatočne rozumie tejto inštitúcií. Som tu už dlhú dobu a neustále čelím nepresným a nepravdivým informáciám o tom, že zákony EÚ tvorí nevolená Komisia, aj keď v skutočnosti ich pripravuje riadne zvolený parlament a zástupcovia vlád v Rade.

Nedávno editor britského bulvárneho denníka The Sun, ktorý otvorene podporuje brexit, prišiel s informáciou, že EÚ prijala program hlbšej integrácie a federalizácie, ktorý sa už nedá zastaviť a Británia doňho bude vtiahnutá, ak hneď nevystúpi. Odvolával sa pritom na správu piatich prezidentov, ktorá sa týkala len Eurozóny a ktorá v Rade ani neprešla. Bohužiaľ, ani BBC nebola dostatočne informovaná na to, aby jeho tvrdenia napadla.

Aký bude mať brexit dopad na Veľkú Britániu?

Všetko bude závisieť od dohody s EÚ. Nesúhlasím s tým, že to bude ľahká jazda pre Britániu. Prečo by aj mala byť? Prečo by nám mala EÚ dať veľkorysý balíček a nie trest za vystúpenie? Únia by tým predsa ohrozila celý projekt. Prečo by potom Nemecko zostalo členom, ak by Británia vystúpila a užívala si len výhody bez akýchkoľvek nákladov? Očakávam tvrdé rokovania a ekonomické problémy pre Britániu.

Hovorí sa, že v britskom parlamente existuje zabudovaná väčšina za zotrvanie v EÚ. Po prípadnom hlasovaní za brexit by táto väčšina mohla komukoľvek, kto sa stane britským premiérom, aj keby to mal byť Boris Johnson, odporučiť najlepšiu zo zlých možností. Tou je štatút na spôsob nórskeho členstva v Európskom hospodárskom priestore.

Čítajte aj: Británia by v Únii mala zostať, hovorí otec lídra kampane za brexit

Osobne si myslím, že toto vôbec nie je dobré riešenie. Nepodieľali by sme sa na tvorbe predpisov, platili by sme väčšinu peňazí, a museli by sme prijať väčšinu legislatívy. Zostal by nám voľný pohyb a prístup na spoločný trh, ale naozaj nevidím dôvod, prečo by Británia mala opustiť EÚ aby sa stala Nórskom. Pre veľkú krajinu je to hlúpe.

Medzi zástancami brexitu bude ešte veľká bitka ohľadom budúcnosti Británie. Na jednej strane sú bojovníci za absolútnu suverenitu štátu, ktorí sa chcú za každú cenu odtrhnúť od európskych záväzkov a dohľadu. Avšak nórsky model taktiež zahŕňa nadnárodnú autoritu. To sa suverenistom páčiť nebude. A tým, ktorí sú posadnutí migráciou sa určite nebude páčiť fakt, že Nórsko prijíma viac migrantov z EÚ v prepočte na obyvateľa ako Veľká Británia.

Ako brexit ovplyvní Európsku úniu?

Ak nastane brexit, bude to slúžiť ako model pre ostatné krajiny.

Prípadný brexit by predstavoval geopoliticky katastrofický omyl nielen pre Britániu, jej ekonomiku a budúcnosť, ale aj pre stabilitu celého európskeho projektu. Kto vie, aké dôsledky to bude mať v ostatných krajinách EÚ ako Holandsko, Francúzsko či Rakúsko, kde pozorujeme veľký nárast nacionalizmu z dôvodu migračnej vlny. Ak nastane brexit, bude to slúžiť ako model pre ostatné krajiny. Som z toho veľmi znepokojený. Existuje reálne nebezpečenstvo, že tieto krajiny budú nasledovať, ak EÚ nezohrá s Britániou veľmi tvrdú hru, pri rokovaniach o vystúpení.

Ako člen parlamentného výboru pre zahraničné veci, čo môže brexit znamenať pre zahraničnú politiku Británie a EÚ?

Myslím si, že to oslabí oboch. EÚ to oslabí najmä preto, že Veľká Británia je v tejto otázke veľmi silným hráčom. Je členom bezpečnostnej rady OSN, má najúčinnejšie ozbrojené sily v Európe spolu s Francúzskom, má nukleárny arzenál a tiež silné väzby s USA a štátmi Commonwealthu. Celkovo je Británia veľmi užitočný partner pre EÚ hlavne čo sa týka spojení s inými krajinami, napríklad aj s bývalými kolóniami v Afrike.

Nedávno som sa rozprával s novým ambasádorom pre Africkú úniu, ktorý povedal, že po prípadnom vystúpení Británie bude omnoho ťažšie predať EÚ africkým krajinám, ktoré majú so Spojeným kráľovstvom historické prepojenie. Celá Spoločná zahraničná a bezpečnostná politika EÚ bude tým pádom oslabená.

Na druhú stranu Británia stratí svoju vedúcu pozíciu. Napríklad námorná protipirátska operácia EUNAVFOR Atalanta pri pobreží Somálska bola veľkým úspechom aj preto, že ju viedlo britské námorníctvo. Ak Británia vystúpi z EÚ, podobné operácie už viesť nebude.

Aké sú v Európskom parlamente očakávania od blížiaceho sa slovenského predsedníctva v Rade EÚ?

Ak mám byť úprimný, veľmi sme sa tomu nevenovali. V poslednom období sa sústredíme najmä na migračnú krízu, brexit a na udržanie eurozóny pohromade.

Ako teda v europarlamente vnímate oficiálnu pozíciu Slovenska k migračnej kríze?

Druh takejto tvrdej línie, ktorú si osvojil premiér Fico, rešpektuje väčšina politickej pravice v parlamente. Rešpektujeme suverenitu krajín v otázkach migrácie.

V prípade, že si Komisia začne pýtať 250 tisícové pokuty, Slovensku môže hroziť scenár podobný brexitu.

Slovensko hrá dosť tvrdo a zdá sa, že mu to zatiaľ prechádza. Čo však bude Slovensko robiť, ak na neho Komisia uvalí obrovské pokuty za neprijatie utečencov? V prípade, že si Komisia začne pýtať 250 tisícové pokuty, Slovensku môže hroziť scenár podobný brexitu.