Európa môže byť modelom laterálneho vládnutia

Zdroj: University of Tenessee

Keď sme sa rozprávali pred pol rokom, predpovedali ste, že len čo ožije hospodárstvo, zvýšia sa ceny potravín ako aj ceny ropy, podobne ako v rokoch 2007-2008. Tvrdili ste, že to bolo pre to, lebo sme dosiahli ropný vrchol per capita. Domnievate sa, že budeme čeliť podobnej kríze?

Neviem, kedy udrie, ale ide to rýchlejšie, ako som si myslel. Vždy keď sa budeme snažiť o rast na rovnakých hodnotách ako pred júlom 2008, ceny ropy porastú a keď dosiahnu 150 dolárov za barel, systém znovu skolabuje.

Odkedy sme sa naposledy zhovárali,  Medzinárodná energetická agentúra (IEA) zverejnila v decembri svoju správu o energetike za rok 2010 a po prvýkrát priznali, že sme možno dosiahli ropný vrchol v roku 2006 pri 70 miliónoch barelov za deň. Je to veľká téma, ale nikto sa jej príliš nevenoval.

Tvrdia, že v roku 2006 sme pravdepodobne dosiahli vrchol na 70 miliónoch barelov a v snahe udržať úroveň na 69 miliónoch prostredníctvom ťažby zostávajúcej ropy v existujúcich ložiskách a nálezu nových, musíme vynaložiť 8 biliónov. Dôvodom je, že sme už pred 30 rokmi dosiahli ropný vrchol per capita.

Ak si to spočítate, je to koniec hry – nikto nevie presne povedať kedy to udrie, ale nakoniec si budeme musieť priznať, že je to koniec druhej priemyselnej revolúcie.

Predtým si ľudia mysleli, že banky sú príliš veľké na to, aby padli a padli. Teraz sa musia vyrovnať s myšlienkou priemyselnej revolúcie, ktorá je príliš veľká aby sa skončila, ale končí.

Neviem, kedy ceny ropy porastú na 140 alebo 150 dolárov za barel, ale bude to veľmi rýchlo. Neexistuje žiadny spôsob ako to prelomiť ak v rozvojových krajinách rastie v tomto systéme spotreba a Európa a USA ju uspokojujú.

Je koniec – nemyslím tým zajtra ráno, ale je to začiatok dlhej hry, ktorá bude trvať roky. Je to nebezpečné obdobie, len sa pozrite na ceny potravín a nerastných surovín, všetko závisí na rope.

Popredné európske obchodné a spotrebiteľské asociácie spájajú sily, aby požiadali v piatok európskych lídrov  a Európsku komisiu o komplexný legislatívny program päť-pilierovej post-uhlíkovej stratégie, ktorá by mala uľahčiť tretiu priemyselnú revolúciu. Aká je to stratégia? Prečo Európa?

Vieme, že sa budeme musieť obrátiť na obnoviteľné zdroje, máme v EÚ 191 miliónov budov, ktoré je možné premeniť na generátory energie, čo by malo naštartovať staviteľský boom a vytvoriť milióny pracovných miest [prvé dva piliere, pozn.red.].

Vieme, že musíme túto energiu uskladniť – hydrogén je najuniverzálnejší – a zdieľať ju. To znamená, že musíme dať internetovú technológiu na chvíľu do zásuvky, čo nás bude stáť asi 1 bilión eur. [tretí a štvrtý piliér]

Musíme mať tiež prepojenú dopravu kvôli logistike a stvoriť trh bez prekážok [piaty piliér]

Toto je určite ďalšie štádium európskej integrácie, pretože Európa má dve agendy. Jedna je post-Lisabonská  byť najkonkurencieschopnejšou ekonomikou a druhou je EÚ 20 20 20 pre najudržateľnejšiu ekonomiku. Musia byť kompatibilné.

Ďalším štádiom je pochopiť čo integrujeme – EÚ má 500 miliónov spotrebiteľov a partnerské regióny v Stredomorí a Severnej Afrike majú ďalších 500 miliónov.

To je jedna miliarda ľudí, čo znamená, že EÚ môže vytvoriť perfektnú energetickú a dopravno-komunikačnú sieť, aby vytvorila jeden trh o jednej miliarde ľudí – nie vertikálny ale laterálny, s distribuovanou mocou. To bude ďalší krok európskej integrácie.

Laterálny? Čo tým myslíte?

V septembri mi vychádza nová kniha o tretej priemyselnej revolúcii a toto je jedna z jej téz…

 Stretol som sa s Hermanom van Rompuyom a rozprávali sme sa o tom detailne, pretože sa snaží vidieť väčší kontext.

Tretia priemyselná revolúcia nahráva kontinentálnej infraštruktúre. Poznáte tvrdenie „informácie sa radi šíria po internete slobodne“?  Nuž, infraštruktúra v tretej priemyselnej revolúcii ide rada neobmedzene cez kontinenty až kým nedosiahne oceány.

Je to ako Wi-Fi: každé mesto a región sa stane uzlom, ktorý sa spája s ostatnými uzlami, zdieľa spolupracujúcu sieť moci. EÚ má ideálnu pozíciu na to, aby v 21. storočí bola lídrom, len to nevie.

Iróniou je, že je tak blízko ale ešte tam nie je. Prvá premyslená revolúcia  – čo bola tlač a uhlie, para a železnica – nám umožnila rozšíriť trhy z lokálnych na národné. S týmito trhmi sme vytvorili národné štáty, s možnosťou väčšieho časopriestorového presahu.

Národné štáty potom vošli do druhej priemyselnej revolúcie –elektrická energia, jej zavedenie mimo miest, národné trhy a národné vlády. Tretia priemyselná revolúcia určite praje kontinentálnemu vládnutiu. Je to laterálna moc – moc, ktorá je kolaboratívna a distribuovaná. Praje siatiam, ktoré sú kontinentálne a EÚ je prvou kontinentálnou úniou.

Európa pri tom udáva cestu?

Ázijská únia sa rýchlo formuje po rovnakých vzoroch ako EÚ a do roku 2014 možno naozaj vznikne. Africká únia nikam nesmerovala až dokým EÚ nezačala pumpovať stovky miliónov eur do projektov, ktoré dali základy tretej industriálnej revolúcii, keď bol Piebalgs komisárom pre energetiku, ide hlavne o projekty energetických sietí, miestnych obnoviteľných zdrojov, čiastočne pretransformované budovy.

Juhoamerická únia sa sformovala pred dvoma rokmi z Mercosuru a Andského spoločenstva. NAFTA nie je únia, ale začíname byť svedkami intra-kontinentálnych únií medzi severnými štátmi USA a kanadskými provinciami.

Vždy ma pobaví keď počujem stále o G20, G8, G2 a pritom to, čo sa naozaj deje je, že sa objavujú úplne nové politické konfigurácie, o ktorých niekto nehovorí – a to sú kontinentálne únie. Sú ideálnym rámcom pre infraštruktúru, ktorá je laterálna a  sieť, ktorá spája celý kontinent.

V biznise, napríklad, ak sme svedkami veľkých konglomerácií, veľkých, ktorí pohlcujú malých, znamená to, že to nie je dobrý biznis. Inými slovami, pohltiť znamená zostať tam kde ste. To že ideme od G20 k G8 a G2 je v skutočnosti posledným prísľubom národného štátu ako základnej jednotky. Národné štáty nezmiznú, mestá nezmiznú, regióny nezmiznú, ale stanú sa súčasťou sieťového vládnutia, čo je kontinentálny model.

EÚ má teda obrovskú príležitosť, aby bola vlajkovou loďou tohto typu vládnutia. Ak sa jej podarí integrovať jej vlastný kontinentálny priestor a jej partnerské regióny a vytvoriť bezbariérovú post-uhlíkovú energetickú a komunikačnú sieť, bude jej vládnutie modelom pre podobné nastavenia aj inde.


Pokračovanie rozhovoru v anglickom jazyku nájdete na tejto linke