Glenn: Obamov protekcionizmus je len predvolebnou rétorikou

„Bolo by chybou pozerať sa na neho [Obamu] ako na tradičného demokrata, ktorého ovládajú odbory“, hovorí Glenn. Obamove komentáre o znovuvyjednávaní NAFTA, Severoamerickej dohody o voľnom obchode s Kanadou a Mexikom, považuje za predvolebné rétorické cvičenie, ktoré má potešiť demokratickú dušu.

Ako vysvetľuje, demokratickí prezidentskí kandidáti sa už tradične vyjadrujú v prospech väčšieho protekcionizmu, bol to však v skutočnosti demokrat Bill Clinton, ktorý v roku 1993, počas svojho prvého roku v úrade, podpísal NAFTA .

Transatlantické vzťahy

Zatiaľ čo Európania skôr preferujú Obamu, Glenn upozorňuje na nebezpečenstvo „umelo vysokých očakávaní“. Tvrdí, že skôr McCain je lepšie vybavený na to, aby zlepšil transatlantické vzťahy.

„John McCain má za sebou oveľa dlhšiu históriu spolupráce s Európu, chápe Európu a pozná európskych lídrov lepšie než Obama“.

Transatlantický spor o finančnej regulácii?

Pokiaľ ide o rôzne prístupy Obamu a McCaina k finančnej kríze, Glenn očakáva že kvôli tradičnej republikánskej averzii k akejkoľvek forme regulácie, bude pre prezidenta Obamu jednoduchšie hovoriť o regulácii a o spôsobe, akým sa budú finančné trhy uberať vpred.

Vylučuje však možnosť, že by ktorýkoľvek z kandidátov hovoril o konci starého modelu kapitalizmu, tak ako to formuloval francúzsky prezident Nicolas Sarkozy vo svojom príhovore k Európskemu parlamentu minulý týždeň.

„Chcel by som povedať, že ani pre jedného kandidáta toto nie koniec kapitalizmu, ani to nie je čas na znárodňovanie bánk. V USA si neviem predstaviť žiadneho kandidáta rozprávať o konci kapitalizmu“, hovorí Glenn.

Žiadne tvrdé kroky voči Rusku

Glenn neočakáva ani veľké rozdiely v budúcej politike Spojených štátov voči Rusku, či už bude prezidentom McCain alebo Obama. McCainove tvrdé slová voči Rusku sú podľa neho tiež len súčasťou kampane. Po gruzínskej vojne McCain napríklad vyhlásil, že Rusko by malo byť vylúčené z skupiny najväčších ekonomík sveta G8.

„McCainov štýl bude určite iný, ako by bol ten Obamov, nie som si však istý, či by bol rozdiel aj v praxi“, dodáva Glenn. „Tak, či onak, Amerika sa spolieha na Rusko v základných otázkach, napríklad v prípade iránskeho jadrového programu.

„Naše vzťahy s Ruskom sú príliš komplexné na to, aby sa k nim dalo pristúpiť len z jednej perspektívy. Myslím si, že to bude platiť o oboch.“

Európa chce Obamu

Glenn priznáva,  že Obama by bol pravdepodobne v Európe prijatý vrelšie ako republikán McCain, ktorý je „právom, či neprávom“ spájaný s politikami súčasnej administratívy Georga Busha, najmä pokiaľ ide o Irak.

„V Európe je veľký hlad po zmene“, tvrdí Glen. Dodáva však, že „akákoľvek nová tvár v Bielom dome“ bude šancou na obnovenie kredibility Ameriky v zahraničí.