Goeoffrey Van Orden: Ratifikácia Lisabonu sa môže zdržať

„Dúfame, že neratifikujú zmluvu, kým sa vo Veľkej Británii nebudú konať všeobecné voľby“, povedal zakladajúci člen novej skupiny v EP (Európski konzervatívci a reformisti, ECR). Skupina ECR bola založená po tom, čo britská Konzervatívna strana  opustila spoločnú frakciu s Európskymi ľudovcami (EPP).

Van Orden predpokladá, že voľby sa v Británii budú konať ešte pred júnom 2010, pravdepodobne už v máji.

„Keď budú v Británii voľby, je pravdepodobné, že Konzervatívna strana vyhrá a dá britským občanom referendum [o Lisabonskej zmluve]. Nemám žiadnu pochybnosť o tom, aká bude ich odpoveď“, dodáva poslanec.

Íri budú o osude dokumentu po druhýkrát rozhodovať 2. októbra.

Poslanec ďalej hovorí, že skupina ECR má z José Manuela Barrosa zmiešané pocity „pretože je prirodzene oddaný tomuto celému integračnému projektu, s čím máme trochu problém.“

„Podľa môjho názoru by Komisia mala robiť menej a lepšie. Chrlí príliš veľa regulácií a veľa z týchto regulácií nie je na osoh, predovšetkým v súčasnej ekonomickej situácii.“

Na druhej strane sa ale Barroso skupine páči, pretože „je oddaný reforme hospodárskej situácie a uznáva potrebu zvýšenia investícií do výskumu a vývoja a zvýšenia konkurencieschopnosti“.

„Rády by som veril, že sa bude chcieť sústrediť na to, čo je hospodársky prospešné, pretože si myslíme, že v minulosti bola Európska komisia skôr brzdou hospodárskeho progresu. Na základe tohto, čo urobil, jeho backgroundu a toho, čo nám povedal ho podporíme“, uzavrel otázku Barrosa Van Orden.


Celé znenie rozhovoru v anglickom jazyku nájdete na tejto linke