Interview: Kto hovorí o návrate k Nice?

 

Krátka správa

Dnes sa vo vnútornom hlasovaní rozhodne francúzska Socialistická strana o svojom oficiálnom postoji k európskej ústavnej zmluve. Europoslankyňa Pervenche Berès EurActivu vysvetľuje, prečo je, ako presvedčená proeurópanka, rozhodnutá voliť „nie“.

Hlavným argumentom, ktorý používa pre odmietnutie ústavnej zmluvy, sú prísne podmienky za ktorých bude možné súčasný text revidovať. Považuje ich za „strategickú chybu“ lídrov EÚ.

„Základná časť tejto ústavy, ktorou je proces revízie, je aplikovateľný od 1. novembra 2009. to nám necháva štyri roky na nápravu najväčších a najmenej akceptovateľných nedostatkov textu“, tvrdí.

Berès tvrdí, že tábor „nie“ vo vnútri francúzskych socialistov žiada tiež „väčšiu flexibilitu pri posilnenej spolupráci“ a oddelenie politík (časť III) od ústavy ako takej.

Pokiaľ ide o perspektívu, že po zamietnutí euroústavy tu budeme mať úniu fungujúcu na základe Zmluvy z Nice, tento argument označuje za „urážku“ používanú táborom „áno“.

„Kto hovorí o návrate k Zmluve z Nice? Na stole ležia štyri roky práce a my ich odtiaľ musíme vziať… Nebude to prvý krát v histórii, čo bude zmluva renegociovaná“, tvrdí.

Na otázku, ako vníma ostatných európskych socialistov, ktorí sú v drvivej väčšine za európsku ústavnú zmluvu, tvrdí, že debatu je potrebné vnímať v národnom kontexte.

„Ak niekto berie ľuďom možnosť definovať európsky kontrakt, potom v skutočnosti podporujete extrémnu ľavicu, extrémnu pravicu, populizmus a neúčasť!“

Odmieta kritikov, ktorí tvrdia, že Laurent Fabius – líder tábora „nie“ vo vnútri francúzskej Socialistickej strany – sa snaží len dostať na miesto oficiálneho kandidáta socialistov pre prezidentské voľby v roku 2007.

„Tí, ktorí prinášajú tieto obvinenia, nemyslím si, že nemajú tiež nejaké bočné motívy… François Hollande si ako líder strany myslel, že bude môcť určiť pravidlá a všetci sa zjednotia na jeho pozícii, napriek tomu že všetci vedeli, že v Socialistickej strane bola už dlhodobo nepokojná situácia pokiaľ ide o európske otázky.“

Tu si môžete prečítať celé interview (vo francúzskom jazyku).