Joschka Fischer: Európa potrebuje avantgardu

  • Ako by ste zhodnotili vzťahy EÚ-Rusko po gruzínskej kríze?

V prvom rade si myslím, že bola chyba ponúknuť Rusku príležitosť odpovedať na nezodpovedný akt Gruzínska. Po druhé, bolo nepochopením hovoriť o rozširovaní NATO v prípade Gruzínska, ak si uvedomíme, že toto nie je situácia v ktorej NATO niečo zmôže.

  • Myslíte, že bolo chybou navrhovať na summite NATO v Bukurešti v aprli Akčný plán členstva pre Gruzínsko?

Áno myslím si, že išlo o nepochopenie.

  • To bola predovšetkým Američanmi podporovaná iniciatíva a veľké krajiny EÚ ako Nemecko a Francúzsko boli proti. Myslíte si, že nová americká administratíva bude si bude lepšie počínať v takýchto strategických otázkach?

Neviem. Rád by som ale zdôraznil, že na základe tejto politiky bola Rusku daná zlatá príležitosť na striebornom podnose. Vďaka Bohu, že ruská politika bola tiež rovnako krátkozraká v tom, že zaútočili na samotné Gruzínsko. Z reakcií Číny, Strednej Ázie, dokonca Arménska a Bieloruska bolo jasné, že Rusko zostalo izolované.

Takže si myslím, že všetky strany by mali spraviť krok späť a skúsiť nájsť riešenia za rokovacím stolom. To, čo nemôžeme akceptovať je Rusko, ktoré používa vojenskú moc na potlačenie menších susedov. To je politika minulosti. Myslím si ale, že neexistuje vojenská možnosť, aby sa gruzínske územia vrátili späť. Jedinou cestou je rokovanie.

  • Urobil gruzínsky prezident Saakašvili chybu, keď zaútočil na Južné Osetsko?

Áno, urobil hroznú chybu.

  • To ale neuľahčuje situáciu EÚ, ktorá s ním musí udržiavať vzťahy. Čo si myslíte?

Musíte udržiavať vzťahy s tými, ktorí sú v úrade. Nikdy som nebol zástancom politiky zmeny režimu v tom zmysle, v ktorom ju presadzovala americká administratíva. Myslím si, že by bolo šialené, keby teraz začala s politikou zmien režimov Moskva.

  • 22. októbra sa v Bruseli koná donorská konferencia pre Gruzínsko. Rusko to môže vnímať ako pokus posilniť Saakašviliho, nemyslíte?

Nemôžeme Gruzínsko sklamať. Mali by sme posilniť vzťahy a pomôcť krajine s rekonštrukciou. Ale pokiaľ ide o politické riešenie, to sa musí nájsť za rokovacím stolom.

  • Ako by ste zhodnotili počnanie si francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho počas gruzínskej krízy?

Odviedol skvelú prácu.

  • Niektorí tvrdia, že inštitúcie EÚ neboli natoľko prítomné, ako zvykli byť. Napríklad Javier Solana nebol veľmi viditeľný v tomto prípade.

Toto bola úloha na úrovni Predsedníctva Európskej únie. Solana k tomu značne prispel. Francúzi ale odviedli skvelú prácu.

  • Aké sú vaše očakávania v súvislosti s budúcnosťou vonkajšej politiky EÚ?

Myslím si, že na prehĺbenie integrácie potrebujeme avantgardu. Kvôli nepochopeniu našich írskych priateľov nie sme schopní pohnúť sa dopredu spolu. Potrebujeme avantgardu (priekopnícke skupiny štatov, pozn. red), ako je  napríklad Euroskupina, aby sme sa vysporiadali s výzvami, ako je vývoj v Gruzínsku a súčasná finančná kríza. Inak budeme sedieť, nič nerobiť a čakať na írsky zázrak.