Komisia chce kontrolu nad diplomatickým zborom

Joao Vale de Almeida

Joao Vale de Almeida sa čoskoro ujme pozície veľvyslanca EÚ vo Washingtone, kde nahradí odchádzajúceho bývalého írskeho premiéra Johna Brutona. Vale de Almeida donedávna pôsobil ako vedúci kancelárie predsedu Európskej komisie José Manuela Barrosa. V rozhovore pre EurActiv zo svojej pozície generálneho riaditeľa pre vonkajšie vzťahy potvrdzuje, že zamestnanci Útvaru EÚ pre vonkajšiu službu (EEAS) budú vyberaní z Komisie, sekretariátu Rady a členských štátov.

“Dôraz budeme klásť na geografickú rovnováhu a rovné zastúpenie 27 krajín”, prizvukuje de Almeida.

“Chceme mať excelentnú službu s možnosťou naberania najlepšieho personálu, či už to znamená najlepších úradníkov z Komisie alebo Generálneho sekretariátu Rady alebo najlepších národných diplomatov”, povedal

Vale de Almeida zdôrazňuje, že toto je presne to o čo ide šéfke zahraničných vecí Catherine Ashtonovej – nájsť “najlepších a najchytrejších” ľudí, aby sa zabezpečilo, že EEAS je "efektívna a výkonná služba”.

Je si vedomý, že členské štáty v nej budú chcieť umiestniť svojich najlepších diplomatov, no o tom, kto dostane najvyšie posty bude rozhodovať Ashtonová.

Štruktúru neinšpiroval Paríž

Vale de Almeida odmieta, že návrh “pavúčej štruktúry” pre EEAS mal prísť z Paríža a že za prvým návrhom podoby diplomatickej služby mali stáť členské štáty.

“Nesúhlasím, že by štruktúra bola podnetom z niektorého hlavného mesta”. Podľa neho bol tento návrh výsledkom ďalekosiahlych konzultácií.

Na otázku, čo hovorí na kritiku europoslancov, predovšetkým spravodajcov Elmara Broka a Guy Verhofstadta, Vale de Almeida hovorí, že poslanci majú právo preskúmať tento návrh a ich názory musia byť brané do úvahy.

“Načúvame návrhom Parlamentu a diskutujeme o týchto otázkach s europoslancami. Konzultácie s Európskym parlamentom sú integrálnou súčasťou tohto procesu”, povedal.

Pokiaľ ide o početnosť vonkajšej služby Vale de Almeida povedal, že je príliš skoro, aby sme hovorili o konkrétnych číslach, no v odpovedi použil údaje generálneho riaditeľstva pre vonkajšie vzťahy (DG RELEX) ako východzí bod.

“Máme medzi 800 a 900 ľudmi v Bruseli a 5 500 ľudí na celom svete. Ale nie všetci títo ľudia budú preradení do EEAS”, konštatoval.

Celý rozhovor vo francúzskom jazyku môžete nájsť na tejto linke