Král: České predsedníctvo bude chcieť posilniť transatlantické vzťahy

Summit EÚ-USA s novozvoleným americkým prezidentom bude highlight Českého predsedníctva EÚ, hovorí David Král, prezident Inštitútu pre európsku politiku Europeum v Prahe. Dobré vzťahy Prahy s Washingtonom by však mohli vniesť ďalšie napätie do vzťahov EÚ s Ruskom, upozňuje zároveň Král.

Očakáva sa, že summit EÚ-Rusko, ktorý sa tiež bude konať počas českého predsedníctva bude veľmi náročný, tvrdí Král. 

Král uznáva, že veľké krajiny EÚ ako je Francúzsko sú v oveľa lepšej pozícii ovplyvniť Rusko a vystupovať ako mediátori, čo sa ukázalo aj počas gruzínskej krízy. Štýlom Ruska je hovoriť s „veľkými chlapcami“ a ignorovať menších ako Česká republika, dodáva.

Otázky energetiky vo vzťahu s Ruskom budú horúcou agendou, Král hovorí, že česká vláda bude silno presadzovať, aby pokračovali rokovania o plynovode  Nabucco. Od projektu sa očkáva, že zníži závislosť Únie od Ruska, povedal Král. Ohrozujú ho ale finančné a politické problémy.

Rozširovanie EÚ o západný Balkán a vzťahy s východnými susedmi EÚ budú ďaľšou nosnou témou Predsedníctva. „Vláda veľmi tlačí na rozširovanie o západný Balkán, Chorvátsko je v agende tiež veľmi vysoko. Sarkozy dal jasne najavo, že sa nemôže pokračovať v rozširovaní bez Lisabonskej zmluvy“, hovorí Král. Pod mottom „Európa bez hraníc“, bude Praha tiež tlačiť na odstránenie bariér na trhu práce.

Král verí, že česká vláda pod vedením ODS nebude mať na výber a bude sa musieť postaviť za Lisabonskú zmluvu. ODS rokovalo o zmluve, pripomína, a premiér Mirek Topolánek „si nemôže dovoliť nepostaviť sa za ňu.“

Problém podľa Krála spočíva v hornej komore českého parlamentu – v Senáte, kde sa senátori za ODS zaujali k zmluve veľmi vlažný postoj. Výzvou pre premiéra bude získať týchto senátorov na svoju stranu.

Prezidenta Václava Klausa opísal Král ako „nekonformného v medzinárodnej politike vo všeobecnosti“. Zahraničnopolitickým pozorovateľom radí, aby jeho vyjadrenia neinterpretovali ako oficiálnu českú pozíciu ale skôr ako osobné pozície prezidenta bez silných právomocí v zahraničnej politike a európskych záležitostiach.

Nonkonformizmus a zmysel pre provokáciu je podľa Krála niečo, čo súvisí s českou povahou. Povedal to na margo kontroverzného spotu propagujúceho České predsedníctvo. Jeho symbolom je kocka cukru. Klaus raz povedal, že česká suverenita so rozpustí v EÚ ako kocka cukru. Král si myslí, že vláda tým mohla sledovať aj iný odkaz. „Áno, možno sa rozpustíme, ale nakoniec je to práve ten cukor, ktorý ovplyvňuje finálny produkt“.

Český akademik naznačil, že by sa mohlo stať, že vláda sa zľakne veľkej úlohy riadenia Predsedníctva EÚ. „Keď som hovoril s ľudmi z vlády, mal som pocit, že to chcú hlavne prežiť“.


Celý rozhovor s Davidom Králom v anglickom jazyku nájdete na tejto linke