Lech Walesa: Hovoril som s Lukašenkom a rozumiem mu

  • Okolo Ruska existuje akýsi diplomatický „tanec.“ Vysokí predstavitelia EÚ pod vedením francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho cestovali do Moskvy, aby primäli ruského prezidenta dodržiavať medzinárodné právo. Ako by ste takúto situáciu okomentovali?

Prvá epizóda nevyšla: Rusko ukázalo, že z minulých skúseností nedokáže vyvodiť žiadne závery a neustále rieši problémy starým spôsobom. Vo svete to vyvolalo hnev, pre ktorý Rusko mnoho stratilo. Súčasne však stratila aj EÚ, nakoľko trpí v dôsledku zlej organizácie a je vnútorne rozdelená na niekoľko táborov. USA ukázali svoju bezmocnosť, neboli schopné učiniť nič. Po tom, čo všetky strany uvideli svoje nedostatky, iba ten z nich, kto ich dokázal rýchlejšie napraviť, sa stal dôležitým. Dnes stojíme pred druhou epizódou, v rámci ktorej môžeme byť všetci víťazmi a môžeme spraviť svet lepším. Poďme tak preto činiť.

  • Aký postoj by sme mali zaujať voči Rusku? Vidíme zhovievavého Berlusconiho, mierneho Sarkozyho a tvrdého Kaczynskeho. Ako hovoriť k Putinovi v čase vzdoru a vysokých cien zemného plynu?

Ak bude Európa koherentná, dokáže byť Rusku partnerom. Ak bude slabá, mala by sa učiť z príkladu „Solidarity,“ aby sa stala väčšou a získala širšiu podporu. Spoločne s Američanmi môže s Ruskom diskutovať ako seberovná.

  • Máte bohaté skúsenosti s vyjednávaním s Ruskom. Manažovali ste „posun“ Poľska z východu na západ…

Ale nepoužíval som klasické argumenty. Snažil som sa situácie moderovať tak, že ak by mi niekto povedal „nie,“ vyzeral by smiešne [..] Dnešní diplomati nedokážu nájsť ten správny jazyk. Ak by Rusko povedalo, že bude strieľať ľudí v Gruzínsku, povedal by som Putinovi: „Drahý, vyjdeme pred kamery na celom svete a povieme, že si bandita, pretože chceš strieľať do ľudí. Ja by som tak učinil a takým spôsobom by mal jednať každý.

  • Michal Saakašvili má podobný sen, v ktorom posúva svoju krajinu viac na západ. Môže byť úspešný?

Je to nezodpovedný politik a nemám o ňom dobrú mienku. Rozumiem mu, ale treba vidieť veci, ktoré prichádzajú a ktoré si nemožno dovoliť stratiť. On stratil všetko a celý svet priviedol do zložitej situácie. Uznávam, že má pravdu, ak tvrdí, že Rusko je zlo. Tiež to viem. Nemal sa ale bez prípravy správať takým spôsobom, ako sa správal. Nechal sa vyprovokovať, zhltol návnadu po tom, čo Rusko provokovalo. Ako skúsený politik to nemal spraviť.

  • Máme dôvod obávať sa Moskvy tak, ako sme sa jej obávali v minulosti?

Nie. Mohli sme sa jej obávať na konci dvadsiateho storočia, keď sme žili v časoch rozdelenia a naše záujmy sa líšili. V 21. storočí žijeme v časoch IT produktov, počítačov a áut. Stali sme sa spotrebiteľmi a tých sa nechce nik zbaviť, dokonca ani Rusko, pretože nedokáže spotrebovať svoj export. Posúvame sa k dobe intelektu, globalizácie a IT technológií, k ére rozdielnych spôsobov riešenia konfliktov. Staré riešenia, akým je aj prípad Gruzínska, neplatia. Európa musí mať náladu solidarity a musí to Rusku dokázať.

  • Ak by ste boli stále poľským prezidentom a Poľsko by predsedalo EÚ, ako by ste komunikovali s Ruskom?

Na dvoch frontoch: Diskutoval by som s Ruskom a súčasne by som budoval konsenzus dotýkajúci sa niektorých vecí v Európe. Pri riešení ostatných problémov by som spolupracoval s USA alebo niekým ďalším. Posilnilo by ma to pri rozhovoroch s Ruskom nie pre účely boja, ale ukázania, že svet presadzuje iné hodnoty, že [v Moskve] konajú nesprávne a že môžu prehrať. Rusko načúva len silným partnerom, takže potrebujeme silu prameniacu z európskej a svetovej solidarity.

  • Rusko ale neváha použiť „energetickú zbraň,“ na ktorej sme závislí…

To je to, prečo sa musíme zbavovať závislosti a tlačiť vedcov, aby dačo rýchlo našli. Takáto situácia je veľmi nepríjemná a nenaučí Rusko kultúrne sa správať. Inak každý, kto disponuje takým veľkým potenciálom nerastných surovín, nás môže vydierať. Pre riešenie tejto situácie potrebujeme byť jednotní a v harmónii. Ak budeme rozdelení, Rusko nás porazí.

  • Dobrým príkladom solidarity môže politika voči Bielorusku. Ako komunikovať s Lukašenkom?

Lukašenka poznám, pri niekoľkých príležitostiach som sa s ním rozprával a dokonca mu rozumiem. Zistil som, prečo koná tak, ako koná. Vidí bezmocnosť západu a Úniu, na ktorú sa nemôže spoľahnúť, preto sa snaží získať čo najviac zo vzťahu s Ruskom a k EÚ sa obráti až potom, čo bude pripravená poskytnúť mu pomoc.


Nekrátený rozhovor v poľskom jazyku si môžete prečítať na tejto linke.