Lukáš Pachta: Klaus je pod ruským vplyvom

Zdroj: Europeum.org

  • Aká je situácia po páde vlády Mirka Topolánka? Aký ďalší vývoj očakávate? Bude zostavená nová vláda alebo Topolánek zostane na čele vlády do predčasných volieb?

Nikto vlastne nevie. Bude to záležať na prezidentovi Václavovi Klausovi. On je najdôležitejším hráčom.

  • Zvýšil sa jeho vplyv?

Presne. On je ten, kto poverí zostavením vlády nového alebo úradujúceho premiéra. Otázka, ktorú si všetci kladú, je, či poverí Mirka Topolánka alebo nie. A nikto nevie, pretože Klaus je veľmi nepredvídateľný.

  • Mirek Topolánek zvykol upokojovať novinárov v Bruseli, keď sa pýtali na riziká spojené s tým, že na čele krajiny, ktorá predsedá EÚ, stojí prominentný euroskeptik, tvrdením, že Klausove právomoci sú obmedzené. Klaus by si možno rád udržal tieto právomoci tak dlho, ako to len bude možné…

To je pravda. Pokúsi sa o to. Je možné, že poverí znovu Topolánka. Otázkou však zostáva, či bude Topolánek schopný zaistiť si podporu poslancov, ktorí proti nemu včera hlasovali. Pravdou je, že Lisabonská zmluva je teraz absolútne na ľade. Prešla v Poslaneckej snemovni, ale zadrhla sa v Senáte. Kľúč teraz držia práve Senát a prezident. V Senáte sedia najmä straší poslanci, ktorým sa Lisabonská zmluva nepáči. Pokiaľ ide o Klausov vplyv, ten má práve v Senáte a témou je Lisabonská zmluva.

  • Čo bude s návštevou prezidenta Obamu v Prahe 5. apríla? Bude Klaus hlavným hostiteľom?

Nie, stále to bude Topolánek. Stále bude vtedy ešte v úrade. Otázkou však je, ako komfortne sa bude Obama v takejto situácii cítiť. Je vylúčené, že by návštevu zrušil. Obama tiež vystúpi v Prahe pred ľuďmi. Pokiaľ ide o stretnutia s Topolánkom a Klausom, bude to len podávanie rúk, žiadne skutočné stretnutia.

  • Možno ak by sa objavil Havel, bolo by to pre Obamu jednoduchšie?

Áno, Havel sa s Obamom krátko stretne. Ale bude to považované za súkromné stretnutie.

  • Čo očkávate od Obamu? Povie aspoň, aké sú plány s protiraketovým štítom, keďže radar je jasne naviazaný na ratifikáciu Lisabonskej zmluvy?

Domnievam sa, že Obama v Prahe povie, že radar už nie je prioritou. Nepovie to týmito slovami, ale implicitne niečo v tomto duchu. To ale Topolánkovi nepomôže. Možno sa Biely dom rozhodne nespomenúť radar vôbec.

  • Zastupujete pro-európsky think-tank. Ako vnímate české predsedníctvo?

Vnímam ho skôr pozitívne. Už niečo dosiahli. Neočakával som napríklad, že Európska rada bude takým úspechom. Možno nie v porovnaní s Francúzskom, ale skôr so Slovinskom si myslím, že si počíname dobre.

  • Možno to nazvete konšpiračnou teóriou, ale je za hlasovaním, ktoré potopilo Topolánka, ruský vplyv?

Niektorí ľudia hovoria, že za Klausom a jeho novou stranou, resp. stranou, ktorú podporuje (Strana slobodných občanov, SSO), je ruský vplyv. Samozrejme, ruské záujmy sú presne také – destabilizovať českú vládu, destabilizovať EÚ a podkopať Lisabonskú zmluvu.

  • Môžete na konkrétnom príklade demonštrovať, že Klaus má k Rusom blízko?

Je tak veľa príkladov. Jeho knihu sčasti financoval Lukoil, bol jedným z mála politických lídrov, ktorí nekritizovali Rusko za operáciu v Gruzínsku, nedávno sa stretol s výkonným riaditeľom Lukoilu, je tak veľa podozrivých faktov… Predseda SSO Peter Mach bol nedávno vymenovaný za predsedu predstavenstva českej spoločnosti, ktorú ide kúpiť Gazprom.

  • Myslíte si, že Moskva vyvíja snahu na oslabenie EÚ?

Určite áno. Ale robí to veľmi inteligentne, potajme a veľmi profesionálne.