Mirek Topolánek: Voliči Kaczyńského, Orbána a Babiša sú hlúpi

Mirek Topolánek

Mirek Topolánek. FOTO-Edvard Kožušník

Mirek Topolánek je bývalým českým premiérom (2006 – 2009). Z titulu tejto funkcie predsedal počas českého predsedníctva aj Európskej rade (2009). V súčasnosti pracuje pre slovenského prepravcu plynu Eustream.

Politiku ste opustili v roku 2010. Uvažujete o návrate pred októbrovými parlamentnými voľbami?

Nie. Keď sa ma niekto opýta, či mi chýba politika, mám pripravenú svoju špeciálnu odpoveď: Politika mi nechýba, chýba mi moc. Ale moje dnešné podnikanie sa venuje dôležitým politickým a geopolitickým problémom. Mojou každodennou úlohou je diskutovať s politikmi a úradmi v rôznych krajinách, a Poľsko je jednou z nich.

Musím však priznať, že mi trochu chýba úloha predsedu Európskej rady, ktorú som vykonával v roku 2009.

Poznám každého politika strednej a južnej Európy, čo je dôležitá výhoda v mojom podnikaní. Avšak moje odhodlanie vrátiť sa je nízke, pretože na to, aby ste boli v politike efektívny, potrebujete nejaký základ – stranu alebo hnutie. Ja nemám nič. To je prvý dôvod. Druhým dôvodom je, že súčasná politika v Česku, ale tiež v celej Európe, je jednoduchá a bezhodnotová. Hodnoty a ideológie boli nahradené populizmom. Jednoduchšou cestou k úspechu je podobný populistický diskurz.

Surfovať na vlne populizmu, na antiimigračnej a antieurópskej rétorike je veľmi jednoduché. Musím priznať, že ako premiér som bol euroskeptický. Ale zároveň som bol zakladateľom Hnutia pre európsku reformu spolu s poľskou stranou Právo a spravodlivosť (PiS), toryovcami (britskou Konzervatívnou stranou) a ďalšími stredopravými konzervatívnymi stranami. Založil som ju s mojimi priateľmi zo skupiny Európskych konzervatívcov a reformistov v Európskom parlamente, ale nie s cieľom Európsku úniu zničiť. Som za reformistický prístup.

Dnes sa zdá, že V4 sa zjednocuje vo výbere antieurópskch tém a prestáva fungovať ako pozitívna sila. 

Takže si myslíte, že Vyšehradská skupina sa na základe svojich euroskeptických tendencií a opozícii voči presídľovaniu utečencov uberá zlým smerom?

Počas politickej kariéry som sa vždy snažil V4 spájať s cieľom spolupracovať na niečom užitočnom. Bolo to šťastné obdobie, pretože som mal možnosť diskutovať so svojimi priateľmi, Lechom Kaczyńskim, Robertom Ficom a Ferencom Gyurcsánym, zosúlaďovať naše prístupy, záujmy a niekedy konať proti myšlienkam európskych štruktúr. Avšak dnes sa zdá, že V4 sa zjednocuje vo výbere antieurópskch tém a prestáva fungovať ako pozitívna sila.

V4 v súčasnosti nefunguje tak, ako by mala. Bolo to viditeľné napríklad na znovuzvolení Donalda Tuska za predsedu Európskej rady. Kvôli Orbánovej „zrade“ sa narušili vzťahy medzi Varšavou a Budapešťou. S prihliadnutím na to, že Vyšehrad bol poháňaný poľsko-maďarskou spoluprácou, to poškodzuje celkovú súčinnosť V4.

Poľsko je veľká krajina, ktorá sa vždy snaží hrať úlohu regionálnej mocnosti, zakladá si na svojich vynikajúcich vzťahoch so Spojenými štátmi a veľmi silnej pozícii v štruktúrach EÚ. Poľsku sa tiež darilo presadzovať naše záujmy v EÚ – často aj proti Nemecku a Francúzsku – s cieľom zaistiť bezpečné hranice pre Ukrajinu, Bielorusko a pobaltské štáty.

V4 nanešťastie stratila svoje postavenie v európskej hre. Poľsko sa trochu izolovalo.

Poľsko presadzovalo svoj národný záujem aj v prostredníctvom V4 a dokázalo ostatných európskych lídrov presvedčiť o svojej pravde. Zmena prišla so súčasnou poľskou vládou a jej “vzrušujúcou” politikou zameranou proti Rusku a proti Nemecku, čo je ťažko pochopiteľné. V4 nanešťastie stratila svoje postavenie v európskej hre. Poľsko sa trochu izolovalo.

Ale presne to isté sa deje v Českej republike, ako aj inde v EÚ a v Amerike.

Musí ísť o tendenciu západoeurópskej civilizácie zničiť samu seba. Môžeme to vidieť v Spojených štátoch a aj v štruktúrach EÚ. Európsky sen o zjednotení Európy je teraz ohrozený hrou úplne odlišných záujmov s Vyšehradom ako jedným z hráčov, navyše často rozdeleným. Naopak, politická korektnosť a multikulturalizmus v štýle 70. rokov sa stávajú minulosťou.

Ani vy nie ste majster politickej korektnosti, súdiac podľa vašich minulých vyhlásení.

Ale je rozdiel medzi politickou nekorektnosťou a nezdvorilosťou. Byť politicky korektný znamená skrývať problémy. Nemecko je príliš slabé pre vyriešenie utečeneckej krízy a nikto nie je ochotný tento problém pomenovať, nehovoriac o jeho vyriešení. Je to len o neschopnosti identifikovať problém. Práve to je najväčšou hrozbou pre budúcnosť západu – táto neschopnosť pomenovať veci, ktorá je sine qua non k predstaveniu riešenia.

Vidím, že v Poľsku je odpor proti tomuto trendu veľmi silný, pravdepodobne bude ďalej narastať. Rozumiem nespokojnosti a odporu Poliakov, ktorý pochádza z čias, keď bolo Poľsko rozdelené. Západná časť bola zničená Hitlerom, východná Stalinom. Neskôr boli hranice posunuté stovky kilometrov na západ. Musí to byť problematické pre každého, kto sa cíti byť Poliakom. Na druhej strane mám však strach z izolácie Poľska.

Oligarchizácia spoločnosti a korporátny štýl vládnutia je v súčasnosti viditeľný v celej strednej Európe.

Ale aj celá Vyšehradská štvorka sa spoločne izolovala vo svojom euroskepticizme.

Procesy prebiehajúce v západoeurópskej civilizácii sú nebezpečné, keďže vyplývajú z rozhorčenia a z modelov správania z 80. a 90. rokov 19. storočia. Stredná Európa nebola nikdy jednoduchým regiónom. Napríklad Československo – Česká republika s Slovensko – bolo počas 400 rokov slobodným len menej ako 40 rokov. Preto sme skeptickejšími, cynickejšími a nie tak nacionalistickými; našu národnú identitu nevnímame tak ako iné krajiny. Na druhej strane stojí koncentrácia majetku; oligarchizácia spoločnosti a korporátny štýl vládnutia je v súčasnosti viditeľný v celej strednej Európe. Sme schopní zjednotiť sa v negatívnej agende, ale nie na pozitívnych prístupoch a záujmoch.

Takže kritizujete kroky vlád V4 zamerané na národný záujem, a to najmä Poľsko. Prečo si myslíte, že ľudia volia PiS, prečo podporujú Viktora Orbána, prečo sa prikláňajú k Andrejovi Babišovi?

Ako bývalý politik bez túžby znova sa vrátiť môžem odpovedať úprimne: Pretože títo voliči sú hlúpi.

Možno sa to dá vysvetliť ekonomicky. Viete koľko ľudí je závislých na verejnom rozpočte? Na daňovom prerozdeľovaní, na verejnom sektore, na sociálnych dávkach, armáde, nemocniciach, školstve, lekároch, infraštruktúre, ale aj na verejných zákazkách pre súkromný sektor? Šesťdesiat až sedemdesiat percent ľudí je závislých na verejných výdavkoch a značná časť je závislá na európskych fondoch.

Takže naši ľudia nechcú liberálnu ekonomiku, namiesto toho chcú mať vyššie dôchodky, platy, sociálne dávky. Ľudia majú strach z budúcnosti. Politici strašia voličov migračným problémom, pričom najmä v strednej Európe to ešte nie je problémové. Avšak ľudia veria každej populistickej myšlienke. V rokoch 1989-1990 sme sa spojili proti komunistickému režimu, ale teraz, po 27 rokoch, je pre nás veľmi ťažké nájsť nejaké spoločné pozitívne smerovanie.

Problém s jednotou V4 je aj v obrovskom rozdiele v národných identitách. Vy, Česi ste cynickejší, liberálnejší a prevažne sekulárni.

Presne tak. Ja som katolík, ale je to iný katolicizmus než vo vašej krajine, nie ortodoxný alebo agresívny. Takže naša rozdielnosť spočíva v našej mentalite, ale nielen tam.

V Českej republike je najmenší rozdiel medzi bohatými a chudobnými v Európe. Takže sa zdá, že sme pragmatickejší; cynickí je príliš silné slovo. Oba naše národy si veľmi dobre pamätajú časy, keď sa vojská zo západu a východu prehnali cez naše krajiny – sovietska okupácia, nemecká okupácia a tiež obdobie Rakúsko-Uhorska. Vieme, čo potrebujeme k prežitiu: pragmatizmus a lojálnych partnerov. My, Česi, nie sme až takí statoční, nacionalistickí a hrdí, ako vy, ale tendencie sú podobné v oboch našich krajinách. Tieto tendencie sú veľmi nebezpečné, pretože ako malá krajina nemáme žiadnu dobrú alternatívu voči zjednotenej Európe.

Nemecko má v Európe silnú pozíciu, a to je nebezpečné, pretože musíme nasledovať nemecké sny.

Zdá sa, že Európu beriete ako prehnitý pragmatický kompromis. Akú alternatívu by ste uprednostňovali?

Bol som euroskeptický, ale Európsku úniu som zničiť nechcel. Nemecko má v Európe silnú pozíciu, a to je nebezpečné, pretože musíme nasledovať nemecké sny. V súčasnosti je snom Nemcov bojovať proti klimatickým zmenám, to bohužiaľ aj realizujú. Tlačia na všetky krajiny EÚ, čo sa predovšetkým dotkne ich východných susedov: rovnaký sen, rovnaký cieľ, podľa rovnakých kritérií. To je podľa mňa veľmi nebezpečné.

Povedali ste, že voliči si vyberajú pravicových antisystémových populistov, pretože sú hlúpi. Ja si myslím, že tomuto prístupu k miliónom Európanov a Američanov chýba empatia dôležitá pre pochopenie problému a jeho riešenia. Urážať tých, s ktorými nesúhlasíme, nikam nevedie.

Slávna teória verejnej voľby od Jamesa Buchanana vysvetľuje, prečo je spoločnosť organizovaná tak, ako je. Verejná voľba znamená, že ľudí nezaujíma politika ani programy politických strán, ale iba klebety a škandály. Rovnako americký ekonóm Bryan Caplan zaujímavo vysvetľuje koncept „racionálnej iracionality“, ktorý možno jednoducho interpretovať tak, že voliči sú hlúpi.

Nie sú hlúpi, sú nevzdelaní, frustrovaní a chudobní. Sú porazenými globalizácie.

Ale veria v absolútne hlúpe sľuby. Sľuby populistov znejú lepšie než dáta, realita a skutočná politika. A samozrejme – je jednoduchšie snívať, než žiť v reálnom svete.

Plnia svoje sny pretože ich k tomu presviedčajú nezodpovední politici, ktorí sa zaoberajú iba perspektívou v ďalších voľbách.

Je veľmi ľahké sľubovať, pretože existuje veľa hrozieb. Migrácia je reálna hrozba…

… migrácia sama o sebe nie je hrozba. Hrozbou je terorizmus a nekoordinovaná migrácia.

Masová migrácia je rovnakou hrozbou ako terorizmus, pretože nechceme, aby sme v jej dôsledku museli zmeniť naše správanie, zvyky a realitu. Keď ľudia prídu a akceptujú naše tradície, pravidlá a právo, nie som proti nim. V mojej krajine žije veľa Vietnamcov, Ukrajincov a príslušníkov iných národov, a nemám s nimi žiadny problém.

Taktiež je rozdiel medzi ekonomickými migrantmi a utečencami. Podpísali sme Ženevské konvencie, takže utečencov musíme akceptovať. Avšak dnešná situácia prekročila našu schopnosť absorpcie, a to musíme vyriešiť.

Schengen je mŕtvy, Európska únia po brexite je taktiež mŕtva, pretože nikto nie je dosť silný, aby sa postavil a tieto problémy pomenoval.

Som veľmi pyšný na to, že počas môjho funkčného obdobia sme pritlačili Poliakov, Maďarov a Slovákov k realizácii ďalších krokov k Schengenskej dohode. Tiež som Európsku komisiu presvedčil, že nie je potrebné čakať na Schengenský informačný systém (SIS) II, ale obnoviť a modernizovať SIS I pre všetkých a pre otvorenie Európy. Dnes sa to javí ako chyba, pretože za hranicami Schengenu sme neschopní uchrániť sa.

Schengen je mŕtvy, Európska únia po brexite je taktiež mŕtva, pretože nikto nie je dosť silný, aby sa postavil a tieto problémy pomenoval.

Ale prečo hovoríte, že únia je po brexite mŕtva?

Brexit bol posledným varovaním.

Ale odchádza iba jedna krajina. Zostalo 27 silných krajín, nehovoriac o tom, že Veľká Británia často blokovala prehlbovanie európskeho projektu.

Teraz môžeme očakávať ďalšie problémy s voľbami vo Francúzsku, Nemecku a ďalších krajinách. Nie sú tam prítomné silné elity s dlhodobými cieľmi. Viem to, pretože týchto ľudí poznám osobne – poznám Jean-Claude Junckera, Donalda Tuska, Angelu Merkelovú. Snažia sa udržať status quo, ale to je nemožné. To je dôvod prečo sa Poľsko snaží so svojimi antieurópskymi silami, ktoré sú silnejšie než v Česku, vyvíjať tlak na Úniu. Je to veľká hrozba pre všetkých, pretože v rovnakom čase čelíme problémom s migračnou krízou, nedorozumeniam medzi EÚ a USA, máme problémy s Kremľom. Ten zoznam je veľmi dlhý.  Zjednotiť sa by bolo múdrym krokom, ale domáce záujmy a hlboký hnev bude silnejší než zjednocujúce sily, a to najmä vo V4.

EÚ je dnes viac politické než ekonomické zoskupenie.

Povedali ste, že Vyšehradskej skupine, ako aj Únii chýba pozitívna agenda. Ako by ste si predstavovali pozitívnu agendu pre Európu, ktorá by nás mohla po brexite zjednotiť?

Keď sme spolu s PiS založili Hnutie za európsku reformu, snažili sme sa určiť nástroje pre reformu Únie. Obávam sa však, že sme neuspeli. Možno to ani je možné. EÚ je dnes viac politické než ekonomické zoskupenie. Mali by sme sa vrátiť k základom, ku štyrom slobodám jednotného trhu.

Juncker to vzal do úvahy vo svojej nedávnej Bielej knihe. Jeho druhý scenár sa nazýva „nič, len vnútorný trh“.

Druhý scenár by pre Európu znamenal rozdelenie. Radšej si Európu predstavujem à la carte. Nie dvojrýchlostnú Európu, kde sú niektoré štáty súčasťou Schengenu, niektoré si prajú prehĺbiť politickú spoluprácu a iné sú zase členmi Európskej menovej únie. Tento tlak na zjednotenie a realizáciu politického projektu bez podpory ľudí je krok zlým smerom. Musíme sa vrátiť späť.

Ale to bude opäť len zápas protichodných záujmov, ktorý ste kritizovali na začiatku nášho rozhovoru. Akurát tentoraz dopredu rozhodnutý.

V nadchádzajúcich voľbách zostáva otázkou, či vzniknú proeurópske koalície alebo budú prevládať strany, ktoré túžia po rozpade EÚ.

Ja pozorujem opačnú tendenciu. V Holandsku Geert Wilders nielenže nevyhral, ale bol aj dopredu odsúdený k politickej izolácii. Pozitívny prístup je taktiež viditeľný v Nemecku, kde proeurópsky Schulz súperí s proeurópskou Merkelovou. Vo Francúzsku je proeurópsky Macron.

Aj napriek tomu je pre mňa rozpad Európy viditeľný. Ľudia, najmä tí so skúsenosťami s komunizmom v strednej Európe, sú znepokojení. Môžeme to pozorovať v ich prístupe ku zmenám klímy a migrácii. Slabý sociálny štát v Európe v poslednom desaťročí zničil ľudskú dôveru a pocit bezpečia. Necítia sa lepšie než pred 25 rokmi.

Európa à la carte však riešením nebude. Je to opäť o nejednotnej Európe s rôznymi záujmami a bez spoločných hodnôt.

Keď nás niekto, zvlášť Nemecko, núti plniť hlúpe kritériá a hlúpe nápady, nechceme mať povinnosť ho slepo nasledovať. S takými predstaviteľmi je Európa odsúdená na zánik.

Aké hlúpe nápady máte na mysli?

Všetky. Politika súčasných európskych predstaviteľov je veľmi pokrytecká.

Ako to myslíte?

Klimatické zmeny…

Keď padla železná opona, európskym predstaviteľom chýbala spoločná ideológia. A tak si vymysleli globálne otepľovanie.

Áno, k ním dochádza. Čo s tým?

Je to náhradná ideológia. Keď padla železná opona, európskym predstaviteľom chýbala spoločná ideológia. A tak si vymysleli globálne otepľovanie. Je to hlúpe.

Takmer 100 percent svetových vedcov sa zhoduje, že globálne otepľovanie je reálny problém spôsobený prevažne ľudskou aktivitou.

Veľa vedcov dostáva vysoké dotácie…

Vysoké dotácie dostali aj vedci, ktorí globálne otepľovanie spochybňujú.

Aj tak boli výsledky tejto politiky úplnou katastrofou. Ja sa tejto náhradnej ideológie obávam. Nemecká vláda urobila mnoho chýb, napríklad v rámci Energiewende zrušila jadrový program. To bolo jedným zo zlyhaním. A globálne otepľovanie je len jedným z problémov. Po druhé, je nemožné zabezpečovať sociálny štát s veľmi vysokými nákladmi a zároveň prijímať masy migrantov.

Nehovoríme o masách.  Poľsko s 38 miliónmi obyvateľmi súhlasilo s prijatím sedemtisíc utečencov v rámci relokačnej schémy. Je to asi 0,02 percenta našej populácie. Naším problémom je starnúca spoločnosť a v prípade niektorých profesií prekvalifikovanosť. Pokiaľ migráciu budeme kontrolovať, môžeme z nej ťažiť. Zároveň budeme rešpektovať európske hodnoty a budeme solidárni.

To nie je racionálne. Držíte sa obľúbeného argumentu, ale ja nemám rád takýchto „slniečkárov“, ktorí moju krajinu ponúkajú migrantom, pretože…

Takže ma nemáte radi? Naša populácia starne, potrebujeme podporu…

Povedzte mi, koľko z tých migrantov pracuje.

To závisí od našej migračnej politiky.

Je to iná kultúra. Tí ľudia neakceptujú naše pravidlá, tradície, našu kresťansko-židovskú civilizáciu, nerešpektujú ženy, ktoré sú podľa nich menejcenné než muži.

Naša spoločnosť sa tak k ženám chovala tiež. Potrebujeme koordinovanú a racionálnu politiku integrácie a nie stavať obrovské múry okolo a vnútri Európy.

Nemôžem súhlasiť s názorom, že keď žena nemá niečím zakrytú hlavu, je považovaná za prostitútku. Musíme zachrániť našu civilizáciu.

V našej krajine máme 12 utečencov a pre niektorých je to už priveľa.

Najprv ste kritizovali postoj V4 ku spoločnej migračnej politike, teraz hovoríte niečo iné.

Vy mi nerozumiete. Sú tu isté negatívne aspekty, ale spoločná pozícia je možná. V našej krajine máme 12 utečencov a pre niektorých je to už priveľa.

Nie som proti utečencom, mám priateľov, ktorí pochádzajú z iných krajín a v Česku žijú už viac než 20 rokov, ale rešpektujú naše pravidlá. Švédsko je dobrý príkladom. V minulosti sme sa tam chceli presťahovať všetci. Bola to krajina, kde si zabudnete peňaženku v reštaurácii na stole, a keď sa po ňu vrátite o dve hodiny, nájdete ju tam nedotknutú.

To už však v dnešnej dobre neplatí. Pred dvadsiatimi rokmi boli vo Švédsku tri no-go zóny, teraz ich tam je päťdesiat. Mojím hrdinom je švédsky policajt Peter Springare. Som veľkým fanúšikom severských kriminálok. Mám možno sto kníh z Nórska, Švédska, Dánska, ktoré popisujú poslednú dekádu kriminálnych prípadov. A Peter Spingare napísal na svoj Facebook, že je skutočným hrdinom posledných dvoch týždňov, pretože musel vyšetriť osemdesiat prípadov, z ktorých len jeden spáchal pôvodom Švéd a vo zvyšku boli na vine „Ali Mohammed, Mahmod, Mohammed, Mohammed Ali…“

Švédsko je krajinou s najvyšším počtom žiadateľov o azyl. Ale v Európe a v Amerike obzvlášť je najviac ozbrojených útokov spáchaných miestnym obyvateľstvom a nie teroristami z iných krajín.

Americký „taviaci kotol“ (melting pot) už viac netaví. A tento výrok nie je môj. A tak sa Donald Trump zviezol na tejto vlne nespokojnosti a sklamania.

V Európe tvoria migranti zhruba percento populácie. Opakujem: Nepresviedčam vás, že ich máme prijať len tak, ale je potrebné vytvoriť účinnú integračnú politiku.

V Nemecku je v súčasnosti 1,3 milióna migrantov. Nemecké úrady priznali, že zhruba stotisíc z nich je relatívne nebezpečných, potencionálne napojených na Islamský štát a fundamentalistický islam. Je neprijateľné týchto ľudí prijať do našich krajín. Tým skôr, že nevieme, o ktorú skupinu ide.

Mali by sme zavrieť hranice.

Stotisíc nebolo označených za nebezpečných, len im boli zamietnuté žiadosti o azyl. Takže asi 1,5 milióna ľudí prišlo do Európy behom posledného dva a pol roka. Čo by ste s nimi urobili? Mám na mysli žiadateľov o azyl, ktorí ušli zo Sýrie a pred prenasledovaním v rozpadnutých štátoch severnej Afriky.

Mali by sme zavrieť hranice.

Ale ja hovorím o 1,5 milióne ľudí, ktorí sú už tu.

Angela, sú vaši.

V poriadku, vráťme sa k Európe. Nepovedali ste, akú pozitívnu agendu navrhujete, iba ste kritizovali, čo je zlé.

V Európe je veľmi ťažké nájsť pozitívnu agendu.

Povedali ste, že Európa by sa mala vrátiť k starým hodnotám.

Vrátiť sa ku koreňom, kedy si za cieľ stanovila prosperitu a bezpečnosť. Dnešná Európa nie je ani prosperujúca, ani bezpečná.

Sme štáty, ktoré vyrábajú najviac áut na obyvateľa na svete. Prvé je Slovensko, potom Česko. To je ale veľmi nebezpečné, pretože ide skôr o výrobu, než o nejakú sofistikovanú produkciu.

Ako to, že nie je prosperujúca? Po Spojených štátoch ide o druhú najväčšiu ekonomiku sveta, životná úroveň rastie. Bohužiaľ sa prehlbujú aj nerovnosti, ale žijeme v mieri už 70 rokov. A taktiež sme úspešne prekonali ekonomickú krízu.

Poľsko sa možno s krízou vyrovnalo, ale toto je iná situácia. Ide o veľkú krajinu s obrovskou domácou spotrebou a nízkou úrovňou exportu. Ale EÚ krízu ustála len vďaka tlačeniu peňazí. Česko je úplne závislé na nemeckom trhu, exportujeme tam viac než 75 percent tovaru. Spoliehame sa na automobilový priemysel. Kríza síce bola tvrdá, ale zároveň krátka. A dnes sa ekonomike darí, Slovensko je na tom podobne. Sme štáty, ktoré vyrábajú najviac áut na obyvateľa na svete. Prvé je Slovensko, potom Česko. To je ale veľmi nebezpečné, pretože ide skôr o výrobu, než o nejakú sofistikovanú produkciu.

Chcete povedať, že sa cítite byť využívaní Nemcami? Nie je to vaša vlastná voľba? Akú alternatívu uprednostňujete?

Samozrejme, že je lepšie spoliehať sa na Nemecko ako na Rusko. Máme iba dve možnosti. A obávam sa, že Poľsko je vo veľmi podobnej situácii. Aj keď je to veľká krajina, bojovať proti týmto dvom veľmociam je nemožné.

Sme príliš malé ekonomiky na to, aby sme sa spoliehali sami na seba, preto je európska jednota tak dôležitá. Každý štát sleduje svoje záujmy, Nemecko tiež, ale pod ochranným dáždnikom.

Dnešná Európa nemá žiadne spoločné hodnoty! A z toho profituje Angela Merkelová. Nekritizujem všetky jej kroky, ale keď je budúcnosť Európy v jej rukách, alebo v rukách Schulza, je to ako vyberať si medzi zlým a horším.