Parlament takýto rozpočet neakceptuje

Zdroj: Facebook, G.V.

Predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz povedal, že aj keď sa dosiahne na summite dohoda o rozpočte, je to stále len začiatok rokovaní. Čo tým myslel?

Zmluva je v tomto veľmi jasná. Nepotrebujete len súhlas 27 hláv štátov a vlád. Potrebujete aj súhlas (Európskeho) parlamentu. Nemyslím si, že je možné, aby tento návrh dostal súhlas Parlamentu.

Vidíte ale priestor na rokovanie a flexibilitu?

Myslím, že návrh, ktorý je na stole má tri hlavné problémy. V prvom rade vytvára v EÚ deficit asi 50 miliónov eur. My deficit nechceme. Členské štáty nemôžu žiadať zníženie ich deficitov na národnej úrovni a vytvárať deficit na úrovni európskej. To je presne to, čo robia. Takýmto spôsobom premostili kohézne krajiny a čistých prispievateľov.

Druhým problémom je, že úspory sa dosiahli najmä na výdavkoch generujúcich rast. Ak ste vVideli ste posledný návrh, znižujú výdavky na infraštruktúru, v dopravu, energetiku, internet a výskum. Ak si porovnáte predchádzajúci rozpočet takmer tam nie je rozdiel. Je to plus mínus rovnaký objem trochu viac, ale nie výrazne.

A potretie, vlastné zdroje úplne z návrhu zmizli. V originálnom návrhu Komisie a neskôr predsedu Rady sa predpokladal nárast vlastných zdrojov. To znamená zdroje na báze DPH a FTT (daň z finančných transakcií), ktoré mali priamo financovať EÚ, aby sme sa mohli prestať hádať o národných príspevkoch. Členské štáty sa nad tým majú zamýšľať v nasledujúcich rokoch. Takže žiadne zvýšenie vlastných zdrojov na najbližších sedem rokov a pokračujeme v starom systéme handlovania.

Keď sa pozerám na výsledok hovorím si, čo sme robili posledných sedem rokov? Vidím to isté, čo som videl na Európskej rade v roku 2006, keď jej predsedal Tony Blair. Vtedy povedal „nikdy viac“ a aha, sme tu opäť.

Takže hotovíte, že nevidíte priestor na vyjednávanie s Radou?

To nehovorím. Hovorím, že toto sú tri problémy, ktorým musíme čeliť. Takže ak chceme mať dohodu medzi Radou a Parlamentom toto sú tri veci, ktoré musíme riešiť. Ak sa v nich nepohneme, nevidím ako by mohol Parlament s týmto súhlasiť.

Bude tajné hlasovanie?

V Parlamente rastie presvedčenie, že by sme mali hlasovať tajne, aby sa každý rozhodol sám za seba bez akýchkoľvek tlakov.

Georgi Gotev, EurActiv.com