Pat Cox: Íri vidia v EÚ „bezpečný prístav“

„Veľkou vecou“ z pohľadu Írska je, že ekonomika zeleného ostrova v poslednom čase zaznamenala veľký útlm, ktorý nemá v histórii obdobu, hovorí v rozhovore pre EurActiv.pl Pat Cox, niekdajší predseda EP a terajší líder European Movement – medzinárodnej organizácie, ktorá sa zasadzuje o dialóg o politických, hodpodárskych, spoločenských a kultúrnych otázkach.

„Myslím si, že vo verejnej mienke sa udiala reflexia a prišlo uvedomenie si, že malá ekonomika v čase hospodárskych búrok získa z toho, ak bude v bezpečnom prístave,“ povedal Cox. Doplnil, že osobne bude agitovať za tábor „áno“. V čase írskej kampane dočasne odstúpi z postu lídra European Movement.

Pat Cox sa vo Warszawe zúčastnil na oslavách 5. výročia rozšírenia EÚ z roku 2004, kedy do EÚ vstúpilo Poľsko a ďalších 9 krajín, prevažnej zo strednej a východnej Európy. V rozhovore sám seba označil za „nadšenca“, pokiaľ ide o ďalšie rozšírenie Spoločenstva. Podľa neho však musí najkôr vstúpiť do platnosti Lisabonská zmluva, až potom možno diskutovať o vstupe Chorvátska do EÚ. Tiež varoval pred „únavou zo záväzku“ EÚ, ktorá sa šíri medzi kandidátskymi krajinami.

„Čo viem, pretože som v regióne stále aktívny, zvlášť prostredníctvom European Movement, ako komentátori v západnej Európe hovoria o únave z rozšírenia, je tu aj istá únava z prísľubov [EÚ] v niektorých krajinách Západného Balkánu,“ hovorí Cox.

Vo svetle blížiacich sa európskych volieb si Cox myslí, že by bolo predčasné uvažovať o možných spojenectvách politických skupín. Preto nechcel hodnotiť, v ktorých oblastiach a za akých podmienok by mohla hrať dôležitú rolu jeho domovská liberálna skupina: „Pre rozhodovací proces EÚ v budúcnosti bude dôležité, aby sme skúmali, aké druhy stabilných väčšín bude možné vytvoriť s cieľom získať kvalifikovanú väčšinu v Parlamente.“

Na otázku, či vidí priestor pre vytvorenie aliancie Ľudovej strany EPP a liberálov z ALDE po júnových eurovoľbách, odpovedal, že takúto možnosť nevylučuje. Podčiarkol však, že silná tradícia spolupráce sa pestuje aj medzi EPP a socialistami z PES. Podľa neho, pravo-ľavá spolupráca nie je „nič mimoriadne“. To, že dve najväčšie skupiny v EP na seba útočia, nebráni, aby sa i po voľbách obnovili existujúce dohody o spolupráci.

Cox uzavrel: „Rád by som varoval pred interpretovaním predvolebnej rétoriky ako povolebných stratégií.“


Úplné znenie rozhovoru v anglickom jazyku si môžete prečítať na tejto linke.