Pittella: Európski „Trumpovia“ brzdia spoluprácu v boji proti terorizmu

Gianni Pittella. Zdroj: Giannipittella.eu

Gianni Pittella je predseda skupiny Socialistov a demokratov (S&D) v Európskom parlamente.

Ministri spravodlivosti EÚ sa v reakcii na útoky v Bruseli vo štvrtok (24. marca) dohodli na zriadení skupiny národných expertov na boj proti terorizmu, ktorá má posilniť Europol. Stačí to ako odpoveď na hrozby?

Nestačí. Je to síce pozitívny krok, ale na to, aby sme dohnali stratený čas musíme ešte veľa urobiť. Paradoxne sa hrozba terorizmu a migračnej krízy javí ako príležitosť, aby sa z Európy stala plnohodnotná politická únia.

Okrem zrejmých a hanebných nedostatkov belgických služieb, treba poukázať na ilúziu niektorých národných vlád, ktoré si myslia, že môžu čeliť globálnym hrozbám sami. Spravodajské služby si svoje informácie priam žiarlivo strážia a nezdieľajú ich s ostatnými zahraničnými partnermi.

Tento očividný nedostatok spolupráce je však neodôvodnený. Vychádza z rovnako smiešneho postoja, ktorý bráni vytvoriť spoločný európsky prístup k migračnej kríze.

Čím skôr si uvedomíme, že všetci potrebujeme väčšiu európsku integráciu, tým lepšie dokážeme ochrániť bezpečnosť a slobodu občanov.

Niektorí trvajú na tom, že bezpečnostné zložky nedokážu proti terorizmu úspešne bojovať a treba na to spravodajské služby. Aký je váš názor?

Súhlasím. Bezpečnosť je právo, ktoré prislúcha všetkým občanom, bez akýchkoľvek politických rozdielov. V súvislosti s tragédiami, ktoré sa odohrali v Paríži a Bruseli by sa mali európski lídri zrieknuť národného sebeckého postoja a mali by inak myslieť a konať.

Potrebujeme založiť európsku spravodajskú agentúru. Europol už má veľký potenciál a jeho databázy sú pre Európu jedinečným a silným prínosom. Musíme však posilniť spoluprácu medzi národnými spravodajskými službami, ktorá by mala začať výmenou údajov.

Taliansky premiér Matteo Renzi prišiel s podobným návrhom. Bohužiaľ sa nápad spoločnej stratégie boja proti terorizmu dočkal len vlažných reakcií.

Poľská vláda túto tragédiu využila a oznámila, že Varšava neprijme žiadnych migrantov. Taký prístup vedie do slepej uličky (pozn. red: vláda tento postoj medzičasom prehodnotila). Spoločná európska politika je jedinou odpoveďou na tieto výzvy, aj keď to môže nejakú dobu trvať.

Po útokoch v Paríži a Bruseli sa ale čoraz viac skôr hovorí o uzavretí hraníc a pozastavení Schengenu.

Chcel by som sa našich malých „Trumpov“ opýtať, ako by pozastavenie Schengenu pomohlo pri predchádzaní teroristických útokov v Európe.

Zistili sme, že títo teroristi sú európski občania. Mladí ľudia, ktorí vyrastali na predmestiach a getách v našich mestách. Musíme si položiť otázku, prečo sa mladí Európania obracajú k fundamentalizmu a terorizmu?

Potrebujeme zlepšiť model kultúrnej integrácie tým, že potlačíme marginalizáciu a sociálno-ekonomickú nespravodlivosť, ktoré sú jadrom nenávisti a násilia.

Ako líder skupiny S&D apelujem na prijatie bezpečnostnej stratégie, ale zároveň musíme investovať do kultúrnej integrácie a rozvoja chudobných oblastí.

Mnohé spravodajské služby v súčasnosti využívajú technické prostriedky ako sú satelity a odpočúvanie telefónov. Teroristi toto ale dokážu obísť. Mali by sme sa možno vrátiť k metódam ako je väčšie využívanie špiónov, ktorí by prenikali do štruktúry teroristických organizácií?

Mali by sme si uvedomiť, že bojujeme proti novým formám terorizmu, takzvaný terorizmus 2.0. Pri viac ako 50-tisíc rôznych účtoch na Twitteri a viac ako 100-tisíc tweetoch za deň predstavuje ISIS novú, technologicky zdatnú hrozbu.

V rozhodujúcej bitke o sociálne médiá a boji proti internetovej propagande sme od víťazstva ešte ďaleko. Národné spravodajské služby a Europol majú veľmi málo možností, aby preskúmali celý internet. „Terorizmus 2.0“ zatiaľ využíva nové technológie na šírenie vlastného posolstva a financuje svoje aktivity prostredníctvom kyber-finančnej kriminality, predaja zbraní a obchodovania s ľuďmi.

Aj v tomto ohľade musí Európska únia dohnať stratený čas. Opäť platí, že tu chýba politická vôľa zo strany členských štátov investovať do spoločnej európskej spravodajskej agentúry.

Matteo Renzi po útokoch okamžite volal po vzniku Európskeho obranného spoločenstva (EDC) s európskou armádou. Je tento nápad reálna možnosť?

Obranné spoločenstvo EÚ je otázkou politickej vôle. Bude realistické do takej miery, do akej ho členské štáty budú chcieť. Už bolo viacero pokusov túto politiku vytvoriť. Európske obranné spoločenstvo bolo jednou z prvých spoločných politík, ktoré zlyhali kvôli národnému sebectvu členských štátov.

Túto myšlienku teraz Federica Mogherini zahrnula do iniciatívy novej Európskej bezpečnostnej stratégie.

Európsky parlament by mal v máji hlasovať o databáze záznamov o cestujúcich v leteckej doprave (PNR) a o regulácii ochrany osobných údajov. Skupina S&D hovorí, že príliš dlhé uchovávanie osobných údajov a monitorovanie všetkých cestujúcich, nie len cieľových skupín, by bolo v rozpore s právom EÚ. Zmenili ste v dôsledku útokov názor?

Skupina S&D je pripravená podporiť PNR hneď ako Rada pre spravodlivosť a vnútorné veci schváli smernicu a ochrane osobných údajov. PNR je jedným z významných nástrojov na boj proti organizovanému zločinu a terorizmu. Predstavuje prvý pozitívny krok k vytvoreniu spoločného európskeho spravodajského rámca. Avšak musí byť jasné, že sám všetky bezpečnostné problémy nevyrieši.

Zaujímalo by ma, prečo všetci, ktorí žiadajú urýchlené prijatie PNR, nezahrnuli do konečného znenia návrhu výmenu údajov PNR medzi členskými štátmi.

Ak boj proti terorizmu berieme vážne, potom je výmena informácii nevyhnutná. Zo strany národných vlád a ďalších politických skupín tu vidím veľkú dávku pokrytectva.