Koho zaujíma, čo bude po brexite?

Nigel Farage pred zasadnutím Európskej rady v Bruseli. Zdroj: James Crisp/Flickr

Nigel Farage je líder strany UKIP a europoslanec od roku 1999. Bol jedným z lídrov kampane za brexit. Pred summitom Európskej rady s ním hovoril James Crisp z EurActiv.com.

Toto je váš moment…

Fantastické, ťažko tomu môžem uveriť. Poriadne som si ani neuvedomoval dôležitosť toho čo sa stalo, až kým som sem (do Bruselu) dnes neprišiel a neuvidel reakciu. Malo to už obrovský dopad na britskú politiku, ale bude to rovnaké zemetrasenie európsku politiku.

Čo je váš odkaz pre európske národy?

Európskym národom chcem odkázať, že sme to dokázali. Ukázali sme, že aj aj obyčajní ľudia môžu vyhrať. V žiadnom prípade si nemyslím, že sme posledná krajina, ktorá vystúpi z Európskej únie.

Čo sa týka ďalších rokovaní, odkaz, ktorý som dnes predniesol v Európskom parlamente a za ktorý som bol ostro kritizovaný, je: Skúsme sa správať ako dospelí ľudia. Ak vzniknú medzi Spojeným kráľovstvom a EÚ colné bariéry, poškodí to Úniu oveľa viac ako nás. Stovky tisíc nemeckých pracovníkov v automobilovom priemysle môžu stratiť prácu, ak nebudú mať voľný prístup na britský trh.

Môže brexit viesť k ozajstnej európskej reforme?

Nemyslím si, že tento projekt (EÚ) chápe, čo znamená slovo reforma. Myslím si, že sú posadnutí svojím EÚ nacionalizmom, budovaním štátu, sú posadnutí témou armády a aktivistickou zahraničnou  politikou. Z brexitu si nevezmú žiadne ponaučenie.

Bola vaša kampaň až príliš zameraná na imigráciu? Bola označená za rasistickú.

Nuž, to je téma číslo jeden v britskej politike. A bola ňou posledných šesť rokov. Môže za to dopad nezodpovednej imigračnej politiky otvorených dverí na mzdy, dostupnosť škôl, zdravotníctva a všetkých týchto vecí.

V posledných dňoch sme videli niekoľko rasistických útokov.

Je to strašné na oboch stranách. V našej krajine je obrovské napätie. Vždy som odsudzoval takéto správanie a budem v tom aj pokračovať.

Plánujete odstúpiť?

Neodstúpim, kým Británia neopustí Európsku úniu. Potom odstúpim. Nezabúdajte, že som za svoj odchod zahlasoval v tomto referende.

Aký zmysel teraz má strana UKIP?

Zmyslom strany UKIP je teraz postarať sa, aby želanie 17,5 milióna ľudí bolo naozaj vykonané a tiež zabezpečiť, aby sa nekonali nijaké ústupky alebo zrada.

Takže stranu nerozpustíte po tom, ako Británia vystúpi?

Koho zaujíma, čo bude po brexite? Do politiky som vstúpil, aby som z mojej krajiny opäť urobil nezávislý a suverénny štát. O to mi ide. V piatok ráno, keď boli už jasné výsledky, som bol v siedmom nebi. Posledných 24 hodín som bol trochu nervózny, pretože som videl, že niekoľko vysokopostavených ľudí za „Leave“, zdá sa, ustupuje.

Niektorí ustupujú.

Ak tak spravia, hovorím vám, že to bude mať ešte väčšie politické následky, ako sme videli doteraz.

(Iný novinár) Je tzv. nórska alternatíva prijateľná? 

Nie, veď za to sme nehlasovali. Nehlasovali sme za to stať sa súčasťou zastaraného kartelu, ktorý si hovorí jednotný trh. Hlasovali sme za vystúpenie z neho, za zastavenie regulácie 88 percent hospodárstva, ktoré nevyváža tovary do EÚ.

Na to, aby ste mali prístup k jednotnému trhu, musíte akceptovať nadradenosť Súdneho dvora EÚ.

Každá krajina na svete môže mať prístup k jednotnému trhu. O tomto sa povedala už kopa nezmyslov. Otázka je, za akých podmienok môžete mať prístup.

Ak veci nepôjdu dobre a nebude žiadna dohoda, aj to je pre Britániu lepšie, ako to, čo je nám ponúkané teraz. Pre nás v tom nie sú žiadne straty. Ak sa však vrátime k tarifným bariéram medzi EÚ a Britániou, bude to viac bolieť Úniu, takže to vôbec nedáva zmysel.

Dúfam teda, že sa k tomu postavíme ako dospelí, a pragmaticky dosiahneme dohodu bez ciel, čo je najlepšia možnosť pre všetkých.

Čítajte aj: Faragea vyhadzovali z europarlamentu, on sa kresla vzdať nechce